Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
KEARNEY, GedBiography for KEARNEY, Ged

Member for Batman (Vic)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Batman, Victoria at by-election 2018, vice Hon. D Feeney (resigned).


Committee Service

Joint Standing: Corporations and Financial Services from 10.09.2018.

House of Representatives Standing: Economics from 21.05.2018 to 10.09.2018.

House of Representatives Select: Intergenerational Welfare Dependence from 10.09.2018 (Deputy Chair from 12.09.2018).


Personal

Born 29.10.1963, East Melbourne, Australia.


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Bachelor of Education

Registered Nurse

Deputy Director Nursing, Clinical Nursing Education Department from 2000 to 2002

Assistant Federal Secretary, Australian Nursing Federation (ANF) from 2002 to 2008

Federal Secretary, Australian Nursing Federation (ANF) from 2008 to 2010

President, Australian Council of Trade Unions (ACTU) from 2010 to 2018