Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
ROBERT, the Hon. Stuart RowlandBiography for ROBERT, the Hon. Stuart Rowland

Member for Fadden (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Fadden, Queensland, 2007.. Re-elected 2010, 2013 and 2016.


Ministerial Appointments

Assistant Minister for Defence from 18.9.13 to 21.9.15

Minister for Veterans' Affairs from 21.9.15 to 18.2.16

Minister Assisting the Prime Minister for the Centenary of ANZAC from 21.9.15 to 18.2.16

Minister for Human Services from 21.9.15 to 18.2.16

Assistant Treasurer from 28.8.2018


Committee Service

Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 11.03.2008 to 19.07.2010; Public Accounts and Audit from 11.03.2008 to 03.02.2010; Public Accounts and Audit from 02.02.2016 to 09.05.2016.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 11.03.2008 to 05.08.2013; Treaties from 01.09.2016 (Chair from 01.09.2016 to 08.08.2018); Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 14.09.2016; Public Works from 14.09.2016 to 15.09.2016.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary for Defence from 8.12.09 to 14.9.10

Member, Opposition Shadow Ministry from 14.9.10 to 18.9.13

Shadow Minister for Defence, Science, Technology and Personnel from 14.9.10 to 18.9.13


Party Positions

Secretary, Liberal Party Fadden Federal Electorate Council 2005-08

Chair, Liberal Party Labrador-Parkwood Branch


Personal

Born 11.12.1970, Cranbourne, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

B.A(Hons) (UNSW - ADFA)

Grad. Dip. in Information Analysis

M.BA (CQU)

M.IT (QUT)

Army officer

Chief Executive Officer, GMT Recruitment 1999-2007


Publications

The trial of Lt Gen Tamura - a question of command responsibility, self-published, 1992

Hope - The Watoto Journey, self-published, 2006


Military Service

Australian Service Medal (Bougainville Clasp)

Australian Defence Medal

Army officer 1988-99

Deployed to Bougainville 1998 with the Peace Monitoring Group, 1998


Electorate

Description: Outer Metropolitan

Location: south east Queensland; it includes the suburbs and towns of Alberton, Arundel, Biggera Waters, Coombabah, Coomera, Gaven, Gilberton, Helensvale, Hollywell, Hope Island, Jacobs Well, Labrador, Molendinar, Norwell, Paradise Point, Parkwood, Runaway Bay, Stapylton, Steiglitz, Woongoolba and parts of Ormeau, Oxenford, Pacific Pines, Pimpama and Southport; also includes South Stradbroke Island and other islands in the Broadwater and South Moreton Bay.

Area: 395 Sq km

Electors enrolled: 104710 (at 02.07.2016)

Industries: residential; tourism, market gardens, sugar cane farming, and light industry including boat building.