Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MOLAN, JimBiography for MOLAN, Jim

Senator for (NSW)

Liberal Party of Australia



Committee Service

Senate Standing: Senators' Interests from 05.02.2018.

Senate Select: Political Influence of Donations from 05.02.2018; Stillbirth Research and Education from 28.03.2018 (Deputy Chair from 06.04.2018).

Senate Legislative and General Purpose Standing: Education and Employment: Legislation from 05.02.2018; Education and Employment: Legislation from 05.02.2018; Legal and Constitutional Affairs: Legislation from 05.02.2018; Education and Employment: References from 05.02.2018; Legal and Constitutional Affairs: References from 05.02.2018.

Joint Statutory: Intelligence and Security from 12.09.2018.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 05.02.2018; Migration from 05.02.2018.


Personal

Born 11.04.1950, East Melbourne, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BA

Bec

Defence and Security Commentator

Consultant on Defence issues

Director, National Aerial Firefighting Centre

Co-author, Operation Sovereign Borders, 2013

Prime Minister's Special Envoy, Operation Sovereign Borders from 2013 to 2014

Special Adviser to the Defence Minister, 2014


Decorations

Australian Active Service Medal (East Timor and Iraq)

Defence Force Service Medal (Federation Star)

Australian Defence Medal

Papua New Guinea Independence Medal (PNG)

Order of the Star of Yudha Dharma 3rd Class (Indonesia)

Legion of Merit (United States; Officer)

Distinguished Service Cross


Honours

Member of the Order of Australia

Officer of the Order of Australia


Publications

Running the War in Iraq HarperCollins Sydney 2008


Military Service

Major-General

Defence Materiel Advocate

Adviser, Vice Chief of the Defence Force on Joint Warfighting

Commander, Australian Defence Colleges

Officer, Australian Army

Chief of Operations, Coalition Forces, Iraq