Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for DAWKINS, the Hon. John Sydney

Member for Tangney (WA) 1974-75; Member for Fremantle (WA) 1977-94

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Tangney, Western Australia, 1974. Defeated 1975.

Re-elected for Fremantle, Western Australia, 1977, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990 and 1993.

Resigned 4.2.94.


Ministerial Appointments

Minister for Finance from 11.3.83 to 13.12.84.

Minister for Trade from 13.12.84 to 24.7.87.

Minister for Employment, Education and Training from 24.7.87 to 27.12.91.

Treasurer from 27.12.91 to 23.12.93.

Minister Assisting the Prime Minister for Public Service Matters from 1.7.83 to 13.12.84.

Minister Assisting the Prime Minister for Youth Affairs from 13.12.84 to 24.7.87.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal Affairs from 18.7.74 to 11.11.75 and from 14.3.78 to 8.9.81; Expenditure from 14.3.78 to 24.5.78 and from 10.5.79 to 19.9.80.

Joint Standing: Foreign Affairs and Defence from 23.8.74 to 11.11.75.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Exchange Visits to New Zealand, July 1980 and March-April 1982.

Visited UK, France, Germany, Canada and USA to meet with Finance and Civil Service Ministers, July-August 1983.

Official visits to New Zealand, February and May 1985; Ireland, France, Switzerland, Thailand and Germany, March 1985; Korea, April 1985; Singapore, Thailand and Indonesia, May 1985; Sweden, Belgium, France and Japan, June 1985; China and Hong Kong, August 1985; USSR, Italy, Middle East, India, October 1985; Europe and USA, January-February 1986; Korea, Canada and USA, May-June 1986; Japan and ASEAN countries, August 1986; Japan, September 1986; South America and Europe, September 1986; New Zealand, November 1986; Indonesia, November 1986; China, Saudi Arabia and Malaysia, November-December 1986; USA, February 1987; New Zealand, March 1987; USA and Canada, May-June 1987; Thailand, Indonesia and Hong Kong, January-February 1988; Japan and Europe, March 1988; Hong Kong, Republic of Korea and Singapore, August 1988; New Zealand, August 1989; Thailand, India, Pakistan and USA, September-October 1989; Thailand, Hong Kong and South Korea, August 1990; Hong Kong, China, France, Germany, Czechoslovakia, Turkey and Singapore, April-May 1991; Japan, Laos, Hong Kong, Singapore and Vietnam, April 1992; USA, UK and France, September-October 1992; Hong Kong, October 1992; USA and the Philippines, April-May 1993.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 7.11.80 to 11.3.83.

Spokesman on Education from 23.11.80 to 14.1.83; and on Industry and Commerce (less Tourism) plus IAC, PJT and TPC from 14.1.83 to 11.3.83.


Party Positions

Vice-President, ALP (WA) 1977-79.

Member, ALP National Executive 1981-82.

ALP Junior Vice-President 1982.

Delegate to National Conference 1982 and 1984.


Personal

Born 2.3.47 at Perth, WA.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (WAust), DipAg (Roseworthy, SA).

Union secretary.


Electorate

Description: Inner metropolitan.

Location: South-western Perth; it includes the city of Fremantle and the suburbs of Attadale, Beaconsfield, Bicton, Coogee, Coolbellup, Hamilton Hill, Hilton, Hope Valley, Jandakot, Mandogalup, Melville, North Fremantle, Palmyra, Samson, South Fremantle, Spearwood, Wandi, Wattleup and Yangebup. It also includes Rottnest Island.

Area: 242 sq km (approx.).

Electors enrolled: 74 539 (at 15.2.93).

Industries: Power generation, small goods factories, shipbuilding, market gardens, brewery, light industry.