Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for COLEMAN, Ruth Nancy

Senator for Western Australia 1974-87

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia 1974 (term deemed to have begun 1.7.73), 1975, 1977 and 1983.

Retired prior to general elections 5.6.87.


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 18.3.76 to 5.6.87.


Committee Service

Senate Standing: House from 4.3.76 to 11.9.85.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Industry and Trade from 25.9.74 (Chairman from 1.10.74) to 11.11.75; Trade and Commerce from 24.3.76 (Chairman from 22.4.83) to 8.9.83; Industry and Trade from 8.9.83 (Chairman from 8.9.83) to 11.9.85; National Development and Ownership and Control of Australian Resources from 13.5.75 to 11.11.75.

Senate Select: Foreign Ownership and Control from 1.8.74 to 4.3.75; Volatile Substance Fumes from 5.6.84 to 21.2.85.

Senate Estimates: C from 3.10.74 to 3.9.75; F from 3.9.75 to 11.11.75; E from 16.3.78 to 20.9.78; C again from 20.9.78 to 2.4.81; G from 2.4.81 to 24.8.82; A from 4.5.83 to 21.2.85.

Joint Statutory: Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 18.7.74 to 11.11.75 and from 4.5.83.

Joint: Prices from 25.7.74 to 11.11.75.

Joint Select: Aboriginal Land Rights in the Northern Territory from 10.12.76 to 28.2.77 and from 10.3.77 to 17.8.77; Family Law Act from 28.9.78 to 28.8.80.


Conferences, Delegations and Visits

Member, 25th CPA Conference, Wellington, November-December 1979 and 28th CPA Conference, The Bahamas, October 1982.

Executive Member, IPU 1981.


Party Positions

Delegate, ALP State Executive (WA) 1972-74.

Treasurer, ALP Mt Lawley Branch 1969-71.

Secretary, ALP Perth Divisional Council 1970-73.

Convenor, ALP Consumer Affairs Committee (WA) from January 1976.

Treasurer, ALP Parliamentarians Committee for Peace and Justice.


Personal

Born 27.9.31 at Collie, WA.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Media manager, advertising agency.

Publicity and Promotions Officer, STW Channel 9, Perth.

Secretary, Australian Parliamentary Group of Amnesty International from 22.9.76 to March 1979; Secretary-Treasurer, March 1979 to March 1980; Vice-Chairman from March 1980.