Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for RICHARDSON, the Hon. Graham Frederick

Senator for New South Wales 1983-94

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for New South Wales 1983 (term deemed to have begun 1.7.82), 1984, 1987 and 1993. Resigned 25.3.94.


Ministerial Appointments

Minister for the Environment and the Arts from 24.7.87 to 19.1.88.

Minister for the Arts, Sport, the Environment, Tourism and Territories from 19.1.88 to 4.4.90.

Minister for Social Security from 4.4.90 to 27.12.91.

Minister for Transport and Communications from 27.12.91 to 18.5.92.

Vice-President of the Executive Council from 1.2.91 to 18.5.92.

Minister for Health from 24.3.93 to 25.3.94.

Minister for the Environment, Sport and Territories from 1.3.94 to 25.3.94.


Committee Service

Senate Standing: Regulations and Ordinances from 22.4.83 to 21.2.85.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Government Operations from 21.4.83 to 14.11.85; National Resources from 1.7.85 to 5.6.87.

Senate Estimates: F from 4.5.83 to 22.8.85; A from 22.8.85 to 20.3.86 and from 9.4.86 to 5.6.87 (Chairman from 10.9.85 to 20.3.86 and from 15.4.86 to 25.3.87); E from 8.9.92 to 26.9.92.

Joint Select: Electoral Reform from 12.5.83 to 5.6.87; Television Equalisation from 5.12.86 (Chairman from 5.12.86) to 23.3.87.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Japan 1984.

Commonwealth Parliamentary Association Meeting, London, May 1987.

Official visits to New Zealand, June 1988; Hong Kong and Republic of Korea, September 1988; Brazil and USA, November- December 1988; USA, December 1988- January 1989; Japan and Hong Kong, January 1989; New Zealand, July 1989; Netherlands and USSR, November 1989; New Zealand, January-February 1990; UK, Greece and Turkey, September-October 1990; UK, Ireland, Netherlands, Malta and Italy, December 1990-January 1991; UK, Israel, France, Portugal and Germany, April-May 1991; China, January 1992; USA, UK, France and Hong Kong, March 1992.


Party Positions

State Organiser, ALP (NSW) 1971-76.

Assistant Secretary, ALP (NSW) 1976.

General Secretary, ALP (NSW) 1976-83.

Delegate, ALP National Conference 1977, 1979, 1981, 1984 and 1986.

Delegate, ALP National Executive from 1979.


Personal

Born 27.9.49 at Kogarah, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

General Secretary, ALP (NSW).


Publications

Whatever It Takes, Sydney: Bantam Books, 1994.