Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
O'BRIEN, Llewellyn (Lew) StephenBiography for O'BRIEN, Llewellyn (Lew) Stephen

Member for Wide Bay (Qld)

The Nationals



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Wide Bay, Queensland, 2016.


Committee Service

Joint Standing: Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 14.9.2016; Law Enforcement from 14.9.2016; Migration from 28.2.2018.

Joint Select: Constitutional Recognition relating to Aboriginal and Torres Strait Islander Peoples from 27.3.2018.

House of Representatives Standing: Indigenous Affairs from 14.9.2016; Infrastructure, Transport and Cities from 14.9.2016; Selection from 27.3.2018.


Parliamentary Party Positions

Nationals Party Whip from 26.3.2018.


Party Positions

Chairman, Wide Bay Federal Division (LNP), 2010-14

Chair, Wide Bay Region (LNP), 2010-14

Vice President, Liberal National Party, 2015-16


Personal

Born 26.6.1972, Mona Vale, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Dip. Justice Studies

Dip. Policing

Carer, 1988-89

Labourer, 1990-96

Factory process operator, 1996-99

Officer, Queensland Police Service, 1999-2016


Honours

Queensland Police Service Medal - 10 year clasp, 2010

Queensland Police Service - 15 year clasp, 2015

National Medal for Service, 2015

National Police Medal, 2016


Electorate

Description: Rural

Location: southern eastern Queensland coast and hinterland; it includes the centres of Gympie, Maryborough, Murgon and Noosa Heads. It also includes Fraser Island.

Area: 14573 Sq km

Electors enrolled: 102856 (at 2.7.2016)

Industries: eco-tourism, historical attractions, natural attractions, timber, dairying, grain, grazing, sugar, tropical fruit orchards, and railway rolling stock.