Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
LAMB, SusanBiography for LAMB, Susan

Member for Longman (Qld)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Longman, Queensland, 2016. Resigned 10.5.18.. Elected to the House of Representatives for Longman, Queensland, 2016. Resigned 10.5.18..


Committee Service

House of Representatives Standing: Social Policy and Legal Affairs from 15.09.2016 to 07.02.2017; Publications from 15.09.2016 to 10.05.2018; Employment, Education and Training from 07.02.2017 to 10.05.2018; Employment, Education and Training from 10.09.2018 (Deputy Chair from 12.09.2018).


Party Positions

ALP Branch Member, 2007-16


Personal

Born 23.03.1972, Mackay, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Cert. Education (Literacy and Numeracy)

Teacher Aide, 1996-2007

National Lead Organiser, 2007-16


Electorate

Description: Provincial

Location: southern Queensland to the north and north-west of Brisbane; suburbs and towns include Beachmere, Bribie Island, part of Burpengary, Caboolture, Dakabin, Donnybrook, part of Kallangur, Morayfield, Mount Mee, Narangba, Ningi, Toorbul and Woodford.

Area: 1239 Sq km

Electors enrolled: 105026 (at 02.07.2016)

Industries: tourism, light industry, beef cattle, horse studs, prawn farming, poultry farms, pig farming, and various crops including grains, pineapples, fruit and flower farms.

Electorate: Longman includes the Queensland Legislative Assembly electorates of Morayfield and Pumicestone, and parts of Glass House, Kallangur, Murrumba and Pine Rivers.