Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WALLACE, Andrew BruceBiography for WALLACE, Andrew Bruce

Member for Fisher (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Fisher, Queensland, 2016.


Committee Service

Joint Standing: Treaties from 1.9.2016; Public Works from 14.9.2016 to 15.9.2016; National Disability Insurance Scheme from 9.11.2016; Foreign Affairs, Defence and Trade from 4.12.2017; Public Works from 28.3.2018.

House of Representatives Standing: Infrastructure, Transport and Cities from 14.9.2016 (Chair from 20.11.2017 to 5.2.2018); Publications from 14.9.2016 to 9.11.2016; Employment, Education and Training from 15.9.2016.


Personal

Born 23.4.1968, Melbourne, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

LL.B (QUT)

Carpenter and joiner/builder, 1987-2016

Barrister, 2000-16


Electorate

Description: Rural

Location: central and southern Sunshine Coast north of Brisbane; it includes the centres of Caloundra, Sippy Downs, the coastal strip including Kawana, Minyama and Mooloolaba, Montville, Maleny, Beerwah, Beerburrum, Glass House Mountains and Landsborough.

Area: 1170 Sq km

Electors enrolled: 98592 (at 2.7.2016)

Industries: tourism, service industries and construction and development; education, pineapple, orchard and flower crops, dairy and beef cattle farming, and horse racing.