Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MORTON, BenBiography for MORTON, Ben

Member for Tangney (WA)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Tangney, Western Australia, 2016.


Committee Service

Joint Standing: Electoral Matters from 14.9.2016; National Capital and External Territories from 9.2.2017 (Chair from 9.2.2017).

House of Representatives Standing: Social Policy and Legal Affairs from 14.9.2016 to 9.2.2017; Appropriations and Administration from 14.9.2016; Petitions from 14.9.2016.

House of Representatives Select: Intergenerational Welfare Dependence from 28.6.2018.


Party Positions

Member, Liberal Party of Australia (WA Division), Applecross Branch

Former Member, Liberal Party of Australia (NSW Division), Wyong and District Branch

State Director, Liberal Party of Australia (WA Division), 2008-15


Personal

Born 29.6.1981, Gosford, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

B.A (ANU)

School Bus Driver, Deans Buslines Queanbeyan, 2001

Bus/Coach Driver, Coastal Liner Coaches, 2002-03

Adviser, Howard Government, 2004-07

School Bus Driver, Deans Buslines Queanbeyan, 2007

State Director, Liberal Party of Australia (WA Division), 2008-15

Senior Manager, BGC, 2015-16


Electorate

Description: Inner Metropolitan

Location: southern Perth; it includes the suburbs of Alfred Cove, Applecross, Ardross, Attadale, Bateman, Bicton, Booragoon, Brentwood, Bull Creek, Ferndale, Kardinya (part), Leeming (part), Lynwood, Melville, Mount Pleasant, Murdoch, Myaree, Parkwood, Riverton, Rossmoyne, Shelley, Willagee, Willetton and Winthrop.

Area: 83 Sq km

Electors enrolled: 94025 (at 2.7.2016)

Industries: light industrial, retail, commercial, medical, education and recreation.