Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
KEAY, Justine TerriBiography for KEAY, Justine Terri

Member for Braddon (Tas)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Braddon, Tasmania, 2016. Resigned 10.5.2018. Elected to the House of Representatives for Braddon, Tasmania at by-election 2018, vice J Keay (resigned).


Committee Service

Joint Standing: Public Works from 15.9.2016 to 10.5.2018; Public Works from 10.9.2018.

House of Representatives Standing: Agriculture and Water Resources from 15.9.2016 to 10.5.2018 (Deputy Chair from 19.6.2017 to 10.5.2018); Agriculture and Water Resources from 10.9.2018.


Party Positions

Member, ALP, from 2002

Delegate, ALP State Conference 2008

Delegate, ALP National Conference 2009

Member, ALP Administration Committee, 2009-12

Vice-President, Leven Branch ALP, 2009-11

President, Leven Branch ALP, 2011-12

Vice-President, Leven Branch ALP, 2013

President, Leven Branch ALP, 2014-16


Personal

Born 18.3.1975, Devonport, Australia.

De facto


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

B.A (U. Tas.)

B.Environmental Impact Assessment (Murdoch)

Post.Grad.Dip.Environmental Management (Murdoch)

Grad.Dip.Psych (Monash)

Assistant manager, Coles Supermarket, 1994-96

Traffic clerk, Southern Cross TV, 1996-99

Traffic clerk, WIN TV WA, 1999-2002

Administrative assistant, Hon. Bryan Green MHA, Minister for Environment, Water and Primary Industries (Tas.), 2002-04

Personal Assistant, Hon. BA Green MHA, Deputy Premier of Tasmania, 2004-05

Personal Assistant, Department for Constitutional Affairs (London, UK), 2005-06

Electorate Officer, 2007-13

Adviser, Hon. LT Giddings MHA, Premier of Tasmania, 2013-14

Electorate Officer, 2014-16


Electorate

Description: Rural

Location: north-west and west Tasmania; it includes the cities of Burnie and Devonport, and the towns of Currie, Latrobe, Penguin, Queenstown, Rosebery, Smithton, Somerset, Stanley, Strahan, Ulverstone, Waratah, Wynyard and Zeehan. It also includes King Island.

Area: 20826 Sq km

Electors enrolled: 72529 (at 2.7.2016)

Industries: forestry, fishing, aquaculture, kelp harvesting, dairying, beef cattle production; vegetable, poppy and pyrethrum growing; vegetable processing, cheese manufacture, sawmilling and wood chipping; mining and tourism; and the Burnie and Devonport sea ports.