Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
STOKER, AmandaBiography for STOKER, Amanda

Senator for (Qld)

Liberal National Party (Queensland)



Parliamentary Service

Chosen by the Parliament of Queensland on 21.3.2018 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice G Brandis (resigned).


Committee Service

Senate Standing: Regulations and Ordinances from 22.3.2018.

Senate Select: Future of Work and Workers from 22.3.2018; Charity Fundraising in the 21st Century from 27.6.2018; Obesity Epidemic in Australia from 10.9.2018.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Economics: Legislation from 22.3.2018; Economics: References from 22.3.2018; Finance and Public Administration: Legislation from 22.3.2018; Finance and Public Administration: References from 22.3.2018.

Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 22.3.2018 to 27.6.2018; Public Works from 22.3.2018.

Joint Select: Constitutional Recognition relating to Aboriginal and Torres Strait Islander Peoples from 22.3.2018.


Party Positions

Member of the Liberal National Party Policy Standing Committee from 2009 to 2016.

Chair of the Liberal National Party Media and Communications Policy Committee from 2009 to 2016.

Treasurer of the Young Liberal National Party, 2010.

Trustee of the Enid Dowling Foundation from 2012 to 2018.

Member of the Liberal National Party Queensland State Executive from 2014 to 2017.

Member of the Liberal National Party President's Committee, 2017.


Other Positions

Director of the Australian Institute for Progress from 2014 to 2018.

Vice-President of the Women Lawyers Association of Queensland from 2016 to 2017.


Personal

Born 30.10.1982, Liverpool, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BA/LLB (Hons 1)

Grad Dip LP

Solicitor and Clerk, Minter Ellison Lawyers from 2004 to 2006.

Judge's Associate to IDF Callinan QC AC, High Court of Australia, 2007.

Judge's Associate to PD McMurdo J, Supreme Court of Queensland, 2008.

Prosecutor at the Commonwealth Director of Public Prosecutions from 2009 to 2011.

Barrister in private practice at the Queensland Bar from 2011 to 2018.

Sessional academic at Central Queensland University from 2014 to 2017.