Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
HOGAN, KevinBiography for HOGAN, Kevin

Member for Page (NSW)

The Nationals



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Page, New South Wales, 2013. Re-elected 2016.


Parliamentary Positions

Member, Speaker's Panel from 1.9.16

Deputy Speaker from 26.3.18


Committee Service

Joint Standing: Public Accounts and Audit from 14.9.2016 to 27.3.2018.

House of Representatives Standing: Economics from 4.12.2013 to 9.5.2016; Petitions from 4.12.2013 to 9.5.2016; Tax and Revenue from 14.9.2016 to 27.3.2018 (Chair from 14.9.2016 to 27.3.2018); Economics from 14.9.2016 to 27.3.2018; Selection from 6.2.2018 to 27.3.2018.


Parliamentary Party Positions

The Nationals Party Whip in the House of Representatives from 8.2.2018.


Personal

Born 11.8.1963, Port Augusta, Australia.

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

B.Ec (Flinders)

Grad.Dip.Ed (Southern Cross)

Money market and bond trader, State Bank of NSW/Colonial State Bank 1989-98

Teacher, St Mary's High School, Casino 1999-2006

Investment officer, CSRF Industry Superannuation Fund 2006-08

Teacher, St Mary's High School, Casino 2011-12


Electorate

Description: Rural

Location: New South Wales north coast; it includes the centres of Casino, Dunoon, Evans Head, Grafton, Iluka, Kyogle, Lismore, Nimbin, Sapphire Beach and Wooli.

Area: 19342 Sq km

Electors enrolled: 117263 (at 2.7.2016)

Industries: dairy and beef cattle, pigs, maize, tropical fruit, sugar cane, fishing, prawning, oysters, butter and dairy factories, timber mills, several abattoirs and tourism.