Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for WILSON, the Hon. Ian Bonython Cameron

Member for Sturt (SA) 1966-69 and 1972-93

Liberal Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Sturt, South Australia, 1966.

Defeated 1969. Re-elected 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983, 1984, 1987 and 1990.

Retired prior to general elections 1993.


Parliamentary Appointments

Member, Advisory Council for Inter-government Relations from 17.5.78 to June 1981.

Parliamentary Secretary to the Prime Minister from 2.11.80 to 19.3.81.


Ministerial Appointments

Minister for Home Affairs and Environment from 19.3.81 to 7.5.82.

Minister for Aboriginal Affairs from 7.5.82 to 11.3.83.

Minister Assisting the Minister for Social Security from 7.5.82 to 11.3.83.


Committee Service

House of Representatives Standing: Environment and Conservation from 18.7.74 to 16.4.75 and from 1.4.76 to 10.11.77; Expenditure from 11.5.83 to 5.6.87; Community Affairs from 8.10.87 to 7.3.91; Finance and Public Administration from 8.10.87 to 28.11.91; Banking, Finance and Public Administration from 28.11.91 to 8.2.93.

House of Representatives Select: Specific Learning Difficulties from 14.11.74 to 16.4.75.

Joint Standing: Migration Regulations from 17.5.90 to 12.9.90.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Asia Minor, January-February 1974, and Middle East, July 1977.

Leader, Parliamentary Delegation to USA and Mexico, July 1980.

Member, 61st IPU Conference, Tokyo, October 1974.

Deputy Leader, Parliamentary Delegation to the 73rd IPU Conference, Lome, Togo, March 1985; 74th IPU Conference, Ottawa, Canada, September 1985; 75th IPU Conference, Mexico City, April 1986; 76th IPU Conference, Buenos Aires, Argentina, October 1986; 77th IPU Conference, Managua, Nicaragua, April-May 1987.

Member, Commonwealth Parliamentary Delegations to the Australian Constitutional Conventions, Hobart, October 1976, Perth, July 1978, Adelaide, April 1983; Alternate Delegate, Commonwealth Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, Brisbane, July 1985.

Member, 30th CPA Conference, Douglas, Isle of Man, September-October 1984.

Commonwealth Parliamentary Visit, London, May 1990.


Parliamentary Party Positions

Chairman, Federal Parliamentary Liberal Party Social Services Committee 1968-69.

Secretary, Federal Parliamentary Liberal Party Urban and Community Affairs Committee, 1973.

Member, Opposition Shadow Ministry from 26.3.75 to 11.11.75. Spokesman on Urban Affairs from 26.3.75 to 11.11.75.

Chairman, Federal Parliamentary Liberal-NCP Federal Affairs Committee 1976-80.


Party Positions

Member, Liberal Party State Council, SA Division; held numerous executive positions at State and local branch level in the Liberal Party SA Division.

Parliamentary Delegate to Liberal Party Joint Standing Committee on Federal Policy.


Personal

Born 2.5.32 at Adelaide, SA.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

LLB (Adel), BCL (Oxon).

Rhodes Scholar (SA 1955).

Solicitor; company director.

Former Vice-President, Good Neighbour Council of South Australia.

Former Chairman, St Matthews Homes of the Aged Inc.

Member of many other community organisations.


Electorate

Description: Outer metropolitan.

Location: Eastern Adelaide; it includes the suburbs of Burnside, Campbelltown, Dulwich, Gilles Plains, Glenside, Hillcrest, Kensington, Klemzig, Magill, Norwood, Payneham and Tranmere.

Area: 65 sq km (approx.).

Electors enrolled: 82 430 (at 15.2.93).

Industries: Commercial and retail industries.

State electorates: Sturt includes the South Australian House of Assembly electorates of Coles and Hartley, and parts of Bragg, Davenport, Gilles, Norwood and Todd.