Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Communications directory



Download PDFDownload PDF

3z4.

1 r-C 3

, n ri c

La

o

^T11^7F^^1Tl(^ 1

ct;/

ij', 9) ':E:;

^Y.

DEPARTMENT OF THE

PARLIAMENTARY LIBRARY

-` CANBERRA

ji STRAL/

ly

93000OZL^(o

I INTRODUCTION

Dear Colleague

This Communications Directo ry lists the names, phone, fax numbers and addresses of the most influential people in the Australian Labor Pa rt y.

Labor's National Executive, Federal Ministers, State Leaders and office holders are all listed as are the names of the staff who work for our elected politicians.

We hope that the directo ry assists you in finding your way around the Labor Party. Unfo rt unately the task of keeping these details up to date is vi rt ually impossible because sta ff and office bearers change, however this directory should be a good start!

My thanks to Jillene Smith and Lynn Conroy for their hard work in compiling this directory.

The details in this document are confidential and we request that you treat the contents with due regard.

Further copies of this directory are available for a fee from the National Secretariat. Contact us for details - our number is in this book!

Gary Gray NATIONAL SECRETARY

August 1993

Authorised by Gary Grey, Centenary House, 19 National Circuit, Barton, ACT, 2600

Printed by Paragon Printers, 119 Wollongong Street, Fyshwick, ACT, 2609

INDEX

I

AUSTRALIAN LABOR PARTY ALP National Executive 1

ALP National Secretariat 4

Officers and Staff of the ALP Australian Capital Territory 5

New South Wales 6

Northern Territory 7

Queensland 8

South Australia 9

Tasmania 1 0

Victoria 11

Western Australia 1 2

ALP Journals 1 3

Australian Young Labor National Officers 1 4

FEDERAL PARLIAMENT Prime Minister 1 5

Federal Ministry 1 6

Parliamentary Secretaries 26

Members' Electorate Offices 2 8

Senators' Electorate Offices 3 9

Federal Parliamentary Labor Party Officers 43

Federal Parliamentary Labor Party Committees 4 4

MEDIA National Media Liaison Service 4 6

Ministerial Media Contacts 4 7

STATE PARLIAMENTS State Parliament Houses 5 0

State Parliamentary Labor Parties Australian Capital Territory 51

New South Wales 5 2

Northern Territory 5 8

Queensland 6 0

South Australia 64

Tasmania 6

Victoria 70

Western Australia 74

State Caucus Secretaries 7 9

AUSTRALIAN COUNCIL OF TRADE UNIONS 80

Lynn Conroy

Please advise any ALP National Secretariat

corrections or additions to: PO Box E1 Queen Victoria Terrace BARTON ACT 2600

I

ALP NATIONAL EXECUTIVE

National President The Hon Barry Jones, MP (03) 742 5800 phShop 2, 36 Synnot Street (06) 277 4309 phWERRIBEE VIC 3030 (03) 741 6213 fax Prime Minister The Hon Paul Keating MP (06) 277 7700 ph

Prime Minister (06) 273 4100 fax

Parliament House CANBERRA ACT 2600

Deputy Prime Minister The Hon Brian Howe MP (06) 277 7680 ph

Deputy Prime Minister (06) 273 4126 fax

Parliament House CANBERRA. ACT 2600

Leader of the Govt in the Senator the Hon Gareth Evans (06) 277 7500 ph

Senate Minister for Foreign Affairs (06) 273 4112 fax

Parliament House CANBERRA ACT 2600

Deputy Leader of the Senator the Hon Robert Ray (06) 277 7800 ph

Govt in the Senate Minister for Defence (06) 273 4118 fax

Parliament House CANBERRA ACT 2600

Australian Capital Sue Robinson (06) 205 0051 ph

Territory (1) 197 Kent Street (06) 205 0535 fax

HUGHES ACT 2605

New South Wales (2) Senator the Hon Graham Richardson (06) 277 7220 ph

Parliament House (02) 241 1152 ph

CANBERRA ACT 2600 (06) 273 4146 fax

Senator the Hon John Faulkner (06) 277 7820 ph

Parliament House (02) 719 8100 ph

CANBERRA ACT 2600 (02) 719 8078 fax

Northern Territory (1) Didge McDonald (089) 43 5535 ph

44 Kingfisher Crescent (089) 43 5787 fax

WULAGI NT 0812

- 1 -

Queensland (2)

South Australia (2)

Tasmania (2)

Victoria (2)

Western Australia (2)

Bill Ludwig 333 Adelaide Street BRISBANE OLD 4001

Ian McLean (Senior Vice President) Cl- CWU OLD T & S Branch 93 Fortescue Street SPRING HILL OLD 4000

John Dunnery 67 Whiting Road ST AGNES SA 5097

Paul Noack 5 Lido Court PARRA HILLS SA 5096

Sue Mackay 70 Warwick Street WEST HOBART TAS 7000

Michael Aird 27-29 Otago Bay Road OTAGO BAY TAS 7017

Bob Sercombe c/- 7 Wallis Mall NIDDRIE VIC 3042

John Speight . 2 Hatfield Court DONCASTER VIC 3108

Mark Bishop 263 Railway Road Subiaco WA 6008

Senator Chris Evans 1st Floor 82 Beaufort Street PERTH WA 6000

(07) 212 3800 ph (07) 212 3890 fax

(07) 831 2666 ph (7) 832 4467 fax

(08) 344 4788 wk

(08) 344 4140 fax

(08) 231 5530 wk

(08) 231 0824 fax

(002) 349 488 wk

(002) 311 985 fax

(0021 345 7 25 hm

(002) 332 229 wk

(002) 722 381 hm (002) 722 381 fax

(03) 379 5879 ph

(03) 379 4434 fax

(03) 645 3430 ph

(03) 663 7765 fax

(09) 221 4321 wk (09) 221 2774 fax

(09) 227 5388 ph (09) 227 5742 fax

. I

National Conference John Hogg (07) 832 3303 ph

Delegates (12) c-- SDAEA (07) 832 0168 fax

146 Leichhardt Street SPRING HILL OLD 4004

a

National

Conference Terry Cameron (08) 211 8744 ph

Delegates (cont.) SA State Secretary (08) 231 4095 fax

11-16 South Terrace ADELAIDE SA 5000

John Della Bosca (02) 264 2732 ph

NSW General Secretary (02) 264 2574 fax

PO Box K408 HAYMARKET NSW 2000

Norma Jones (07) 224 7072 ph

Office of Anne Warner (07) 221 5373 fax

Floor 7 Family Services Bldg Cnr George & Elizabeth Sts BRISBANE OLD 4000

Greg Sword (03) 287 1777 ph

(Junior Vice-President) (03) 287 1818 fax

National Union of Workers 552 Victoria Street NTH MELBOURNE VIC 3051

Kay Denman (004)24 6630 hm

35 Greenway Avenue DEVONPORT TAS 7310

John Halden MP (09) 339 5222 ph

Shop 15 (09) 339 2789 fax

Melville Plaza Shopping Cnt Canning Highway BICTON WA 6157

The Hon Kim Beazley MP (06) 277 7460 ph

Minister for Employment (09) 362 6255 ph

Education & Training (06) 273 4117 fax

Parliament House CANBERRA ACT 2600

The Hon Gerry Hand (057 849 209 hm

PO Box 332 BROADFORD VIC 3065

George Campbell (02) 690 1.411 ph

Cl- AMWU (02) 698 7516 fax

136 Chalmers Street SURRY HILLS NSW 2010

Dierdre Tedmanson (08) 265 4844 ph

54 Wills Street (08) 396 0539 fax

LARGS BAY SA 5016

Diane Beamer (02) 670 3176 ph

20 McCartney Crescent (02) 834 3876 fax

ST CLAIR NSW 2759

ALP NATIONAL SECRETARIAT

CENTENARY HOUSE PO BOX El PHONE: (06) 273 3133

19 NATIONAL CIRCUIT QUEEN VICTORIA TERRACE FAX: (06) 273 2031 BARTON ACT 2600 CANBERRA ACT 2600

NATIONAL SECRETARY Gary Gray

19 Prendergast St CURTIN ACT 2605 Phone: (06) 281 5460 hm

ASSISTANT NATIONAL SECRETARY Ian Henderson 48 Bavin Street CURTIN ACT 2605 Phone: (06) 281 4209 hm

ASSISTANT NATIONAL SECRETARY Candy Broad• Phone: (06) 258 9602 hm (03) 380 9930 hm

Personal Secretary to National Secretary Diane Jonassen

Administrative Assistant Jillene Smith

Aoministrative Assistant Holly Butler

Receptionist Lynn Conroy

Building Supervisor Bob O'Sullivan

Accounts Manager George Kafkaris

Accounts Officer Madeline Sercombe

4-

OFFICERS AND STAFF OF THE ALP

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

C/- CANBERRA LABOR CLUB PO BOX 26 (06) 251 5733 PH

CHANDLER STREET BELCONNEN ACT 2616 (06) 251 5929 FAX

BELCONNEN ACT 2617

OFFICERS

STATE SECRETARY Doug Thompson (06) 251 5733 wk

9 Tallara Parkway (0.6) 295 0957 hm

NARRABUNDAH ACT ,2604

PRESIDENT Veronica Laletin (06) 277 5025 wk

13A Hope Street (06) 248 . 8579 hm

DICKSON ACT 2602

SENIOR VICE-PRESIDENT Jenny Hargreaves (06) 289 7808 wk

4 Conway Place (06) 291 6654 hm

GOWRIE ACT 2904

JUNIOR VICE-PRESIDENT Gil Anderson (06) 273 1238 wk

6 Biggs Place (06) 254 0046 hm

HOLT ACT 2615

ASSISTANT SECRETARY Nelida Contreras (06? 247 5542 hm

Unit 16/22 Archibald St I

LYNEHAM ACT 2602

STAFF

Administrative Assistant Kate Ward

J-

OFFICERS AND STAFF OF THE ALP

NEW SOUTH WALES 1

9TH FLOOR PO BOX K408 (02) 264 2732 PH

LABOR COUNCIL BUILDING HAYMARKET NSW 2000 (02) 264 2574 FAX 377-383 SUSSEX STREET SYDNEY NSW 2000

OFFICERS GENERAL SECRETARY John Della Bosca (02) 264 2732 wk

PO Box K408 (043) 417 072 hm

HAYMARKET NSW 2000

ASSISTANT GENERAL Lawrie Daly (02) 264 2732 wk

SECRETARY PO Box K408 (02) 520 7910 hm

HAYMARKET NSW 2000

ASSISTANT GENERAL Anthony Albanese (02) 264 2732 wk

SECRETARY 90 Beauchamp Street (02) 558 8743 hm

MARRICKVILLE NSW 2204

PRESIDENT Terry Sheahan (02) 956 2100 wk

18.Mitchell Street (02) 807 6965 hm

PUTNEY NSW 2112

SENIOR VICE-PRESIDENT Michael Easson Labor Council Building (02) 264 1691 wk

10th Floor (02) 744 7177 hm

377 Sussex Street SYDNEY NSW 2000

JUNIOR VICE-PRESIDENT Chris Raper (02) 264 8644 wk

105 Gannons Road (02) 261 3505 fax

CARINGBAH NSW 2229 (02) 523 3977 hm

JUNIOR VICE-PRESIDENT Deirdre Grusovin, MP Parliament House (02) 230 2477 wk

Macquarie Street (02) 682 4103 hm

SYDNEY NSW 2000

STAFF Education & Research Officer Jarka Sipka State Organiser Eric Roozendaal

Organiser. Northern Laurie Brown

Resources Coordinator Michael Kerrisk

Secretary to John Della Bosca Anda Mednis Secretary to Lawrie Daly Gina Katsoulis

Secretary to Michael Kerrisk Samantha Jones Typist/Clerk. New Members Mercedes Rengifo Receptionist April Johnsons

Finance/Fundraising Officer I John Gilmore Chief of Staff/Accounts Officer Trevor Williams

6-

OFFICERS & STAFF

OF THE ALP

NORTHERN TERRITORY I

Cl- SHOP 3 (REAR) ALL MAIL TO: (089) 277 033 PHWANGURI SHOPPING CENTRE PO BOX 2026 (089) 451 921 FAXLYONS STREET DARWIN NT 0801WANGURI NT 0810OFFICERSHON SECRETARY Andrew Fyles (089) 277 033 wkPO Box 40763 (089) 853 635 hmCASUARINA NT 0811 (089) 451 921 FaxASSISTANT SECRETARY Trish Crossin (089) 813 641 wk15-Nankeen Circuit (089) 452 039 hmLEANYER NT 0812 (089) 811 747 FaxPRESIDENT Col Brodie (089) 81 5611 wk25 Brayshaw Cres (089) 81 1060 FaxMILLNER NT 0810VICE-PRESIDENT June D'Rozario (089) 811 284 wkGPO Box 780 (089) 831 282 hmDARWIN NT 0801 (089) 811 296 Fax - 7 -

OFFICERS & STAFF

OF THE ALP

I

QUEENSLAND

1ST FLOORTRADES & LABOURCOUNCIL BUILDING16 PEEL STREETSOUTH BRISBANE QLD 4101OFFICERS PO BOX 32 (07) 844 8101 PH

WEST END OLD 4101 (07) 844 8085 FAX

STATE SECRETARY & Mike Kaiser (07) 844 8101 wk

CAMPAIGN DIRECTOR 148 Lillian Avenue (07) 274 5181 hm

SALISBURY OLD 4107

ASSISTANT STATE Lindesay Jones (07) 844 8101 wk

SECRETARY

PRESIDENT Ian McLean (07) 831 2666 wk

Cl- ATEA (07) 832 4414 hm

2/32 Fortescue Street SPRING HILL OLD 4000

VICE-PRESIDENT John Camp (07) 846 2477 wk

28 Royal Street PADDINGTON OLD 4064

VICE-PRESIDENT Joy Ardill (07) 932 3621 wk

21 Teemangum Street (075) 34 1354 hm

TUGUN QLD 4224

VICE-PRESIDENT Bill Ludwig (07) 221 1450 wk

GPO Box 88 BRISBANE OLD 4001

STAFF Organiser Lee Birmingham

Organiser Peter Shooter

Organiser Sharon Humphreys

Temporary Organiser Tim Mulherin

Accountant Ray Jackson

Executive Secretary Maree Ingham

Executive Secretary Ruth Parslow

Organisers Secretary Sharon Jones

Junior Typist/Receptionist Natalie Bailey

Book Keeper Paula Newman

Membership Officer Maureen Fielding

Volunteer Worker Marie Ryan

8-

OFFICERS & STAFF

OF THE ALP

SOUTH AUSTRALIA

TRADES HALL (08) 211 8744 PH

11-16 SOUTH TERRACE (08) 231 4095 FAX

ADELAIDE SA 5000

OFFICERS

STATE SECRETARY Terry Cameron (08) 211 8744 wk

11-16 South Terrace (08) 339 5023 hm

ADELAIDE SA 5000

PRESIDENT Ralphe Clarke (08) 223 6399 wk

Federated Clerks Union (08) 258 2894 hm

12 Regent Street ADELAIDE SA 5000

SENIOR VICE-PRESIDENT Deidre Tedmanson (08) 265 4844 wk

54 Wills Street (08) 493 4554 hm

LARGS BAY SA 5016

JUNIOR VICE-PRESIDENT David LeComu (08) 223 5500 wk

6 Barker Road (08) 344 7118 hm

PROSPECT SA 5082

STAFF

State Organiser Kaye Sutherland

State Organiser John Hill

Book Keeper Fay Scown

Staff Supervisor Cathy Foley/Terri Roe

Receptionist Angela Christakis

9-

OFFICERS & STAFF OF THE ALP

I

TASMANIA

I

70 WARWICK STREET GPO BOX 1115 (002) 349 488 PH HOBART TAS 7000 HOBART TAS 7001 (002) 311 985 FAX OFFICERS

STATE SECRETARY Sue Mackay (002) 34 9488 wk

c/- ALP (002) 34 5725 hm

70 Warwick Street HOBART TAS 7000

PRESIDENT Helen Polley (003) 36 2698 wk

11 Broadview Crescent TREVALLYN TAS 7250

VICE-PRESIDENT David Price (003) 31 5104 wk

4/16 Commodore Street (003) 26 6028 hm

NEWNHAM TAS 7248

VICE-PRESIDENT Senator Nick Sherry (004) 24 8241 wk

PO Box 858 (004) 31 9809 hm

DEVONPORT TAS 7310

VICE-PRESIDENT Jim Bacon (002) 28 7866 wk

c/- TTLC (002) 72 2806 hm

219 New Town Road NEWTOWN TAS 7008

STAFF

Administrative Assistant Carol Brown

- 10 -

OFFICERS & STAFF OF THE ALP

I

VICTORIA

I

21-23 DRUMMOND STREET (03) 662 3433 PH

CARLTON SOUTH VIC 3053 (03) 663 1859 FAX

OFFICERS

STATE SECRETARY Jennifer A. Beacham (03) 662 3433 wk

23 Drummond Street (03) 380 6594 hm

CARLTON SOUTH VIC 3053 (053) 483 555 (weekends)

PRESIDENT Greg Sword (03) 287 1777 wk

PO Box 238 (03) 287 1818 fax

YARRA JUNCTION VIC 3797

SENIOR VICE-PRESIDENT Joan Kirner MP (03) 399 9022 wk

c/- PO Box 366 (03) 397 7227 fax

WILLIAMSTOWN VIC 3016

JUNIOR VICE-PRESIDENT Peter Mitchell (03) 740 9900 wk

5 Airlie Street (03) 744 1328 fax

PRAHRAN VIC 3181

STAFF

State Organiser State Organiser State Organiser State Organiser Business Liaison Office Administration Book Keeper

Record Management Computer Administrator Clerical Officer Receptionist

Editor Labor Star Secretary Secretary Computer Operator

Jill Kidd Andrew McKenzie Roland Lindell John Lenders

Heather Horrocks Helen McVay Colin Short Colin Thorpe Pat Morton Helen Zenkis Shirley Tanner Shibhon Hannan Faye Wilson Chris Kelly Joanne O'Sullivan

- 11 -

OFFICERS & STAFF OF

THE ALP

I WESTERN AUSTRALIA I

2ND FLOOR, LABOR CENTRE (09) 328 7222 PH82 BEAUFORT STREET (09) 227 9585 FAXPERTH WA 6000 OFFICERS

STATE SECRETARY Mark Nolan (09) 328 7222 wk

2nd Floor, Labor Centre (09) 327 9585 fax

82 Beaufort Street(09) (09) 271 6552 hm

PERTH WA 6000

ASSISTANT Lois Anderson (09) 328 7222 wk

STATE SECRETARY 319 Fitzgerald Street (09) 328 6327 hm

NORTH PERTH WA 6006

PRESIDENT Mark Cuomo (09) 328 7477 wk

56 Matlock Street (09) 242 1929 hm

MT HAWTHORN WA 6016

SENIOR VICE-PRESIDENT Michelle Roberts (09) 426 8132 wk

69 Second Avenue (09) 271 4992 hm

MT LAWLEY WA 6050 (09) 272 8797 fax

JUNIOR VICE-PRESIDENT Judy Edwards (09) 370 3550 wk

25 Fourth Avenue (09) 279 1501 hm

BASSENDEAN WA 6054

JUNIOR VICE-PRESIDENT Graham Giffard (09) 221 1055 wk

79 Hampton Road (09) 335 9204 hm

FREMANTLE WA 6160

STAFF

Administrative Assistant Lisa Jacksor4 Personal Secretary Dalveen Timms

Book Keeper Jo O'Loughlin

Reception/Membership Bruce Campbell-Fraser

- 12 -

I

AUSTRALIAN LABOR PARTY JOURNALS

ACT: LOBBY NEW SOUTH WALES: LABOR TIMES

Editor: Paul Ingwerson Editor: Jarka Sipka

Cl- PO Box 26 "Labor Times"

BELCONNEN ACT 2616 NSW Branch ALP

Phone: (06) 251 5733 PO Box K408

HAYMARKET NSW 2000

Published quarterly and mailed to all Phone: (06) 264 2732

Party members

QUEENSLAND: THE CHANGE SOUTH AUSTRALIA: THE HERALD

Editor: Mike Kaiser Editor: To be elected

State Secretary SA Branch ALP

PO Box 32 11-16 South Terrace

WEST END OLD 4101 ADELAIDE SA 5000

Phone: (07) 844 8101 Phone: (08) 211 8744

Published quarterly and mailed to all Party members

TASMANIA: LABOR NEWS VICTORIA: LABOR STAR

Editor: Sue Mackay Editor: Shibhon Hannan

70 Warwick Street Victorian Branch ALP

HOBART TAS 7001 23 Drummond Street

Phone: (002) 349 488 CARLTON SOUTH VIC 3053

Fax: (002) 311 985 Phone: (03) 662 3433

Fax: (03) 662 1859

Published monthly

WESTERN AUSTRALIA: LABOR VOICE

Editor: Mark Nolan WA Branch ALP 82 Beaufort Street PERTH WA 6000 Phone: (09) 328 7222 Fax: (09) 227 9585

Published bi-monthly

- 13 -

AUSTRALIAN YOUNG LABOR

NATIONAL OFFICERS

PRESIDENT Tony Burke (02) 241 1152 WK

GPO Box 36 016070 No. 221 042 PAGER

SYDNEY NSW 2001

VICE-PRESIDENT Tim Lyons (002) 240 865 PH

58 Fisher Avenue SANDY BAY TAS 7005

VICE-PRESIDENT Kate Crowle (06) 248 7468 PH

37 Brigalow Court O'CONNOR ACT 2601

SECRETARY Liam McKay (07) 356 1555 PH

PO Box 83 (018) 888 937 MOBILE

ALDERLEY OLD 4051

EXECUTIVE MEMBERS Eddie Husic (02) 922 6577 PH

Tim Holding (03) 651 8711 PH

Esselle Hatem (089) 27 7033 PH

Caroline Toledo (09) 448 7731 PH

Jamila Trad (07) 371 1611 PH

Luke Foley (02 251 4833 PH

Edwina Hanlon (03) 565 3184 PH

Despina Anagnostou (08) 379 6046 PH

14 -

I

PRIME MINISTER I THE HON PAUL KEATING MP

SUITE MG8 (06) 277 7700 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4100 FAX

CANBERRA ACT 2600

Advisers

Principal Adviser

Mark Ryan Special Adviser

Anne de Sallis Senior Adviser Government Business

Ashton Calvert Senior Adviser International Affairs

John Edwards Senior Adviser Economic

Ric Simes Senior Adviser Economic

Simon Balderstone Senior Adviser Environment Mary Ann O'Loughlin Senior Adviser Social Policy Craddock Morton Senior Adviser Arts

Don Watson Speechwriter

Administration

Peter Robinson Senior Personal Adviser

Lydia Dickinson Personal Assistant Appointments

Clare Nairn Adviser Cabinet/Parliament

Nicola Head Personal Adviser

Maree Keft Assistant Adviser Office Administration

Wendy Guest Personal Assistant to Mrs Keating

Linda Craige Personal Secretary to Prime Minister

Lou Dooley Personal Secretary

Nina England Personal Secretary

Cheryl Griffiths Personal Secretary

Anna Marques Personal Secretary

Gina Bozinovski Personal Secretary

Sheryl Reeks Personal Secretary

Guy Nelligan Personal Assistant to Prime Minister

Tracey Robinson Receptionist/Administrative Assistant Deana Ross Telephonist/Receptionist

Press Office (06) 277 7744 PH

(06) 273 2923 FAX

Greg Turnbull Senior Media Adviser

John Miner Media Adviser

Sarah Taylor Assistant Media Adviser

Denise O'Meally Personal Secretary

Sharyn Nicholls Personal Secretary

- 15 -

FEDERAL MINISTRY

I

THE HON BRIAN HOWE, MP DEPUTY PRIME MINISTER SUITE MG 41 (06) 277 7680 PH

MINISTER FOR HOUSING, LOCAL PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4126 FAX GOVERNMENT & COMMUNITY SERVICES CANBERRA ACT 2600

Lynne Gallagher Principal Adviser Jenny Macklin Consultant (Regional & Social Policy) Geoff Campbell Consultant (Urban Dev & Local Govt) Jane Robinson Adviser (Aged Services)

To be advised Adviser (Housing)

Ross Gardiner Media Adviser

Leith Greenslade Assistant Adviser (Disability Services, Youth Housing) Dick Wynne Assistant Adviser (Housing)

Jennifer Thoo Personal Secretary Appointments Julie Ginns Personal Secretary

Joanne Hildebrandt Personal Secretary Christine Finnegan Media Assistant Mark-Thomas Department Liaison Officer

THE HON PETER BALDWIN, MP

MINISTER FOR SOCIAL SECURITY SUITE MF24 (06) 277 7560 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4122 FAX CANBERRA ACT 2600

Jim Groves Barbara Livesey Toni Wren Paul Levins

Mark Warburton Lynne Adams Vasa Stoyanoff Joe Falls Amanda Robertson Juliana Cieslar Margaret Jenkins

Senior Adviser Consultant (Retirement incomes) Consultant (Family payments) Adviser (Labour market, Unemployment Benefits) Adviser (Disabilities & International) Media Adviser Personal Secretary Department Liaison Officer Department Liaison Officer Secretary Assistant Adviser

16 -

THE HON KIM BEAZLEY, MP

MINISTER FOR EMPLOYMENT, SUITE MG 43 (06) 277 7460 PH

EDUCATION & TRAINING PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4116 FAX Leader of the House of Reps CANBERRA ACT 2600

Patrick Walters David Phillips Gary O'Neill Margaret Pearce Joan Corbett Shelagh Whittleston

Denise Taunton Karen Bissaker Jenny Marchant Lynn Irby

Sarah Crichton

Senior Adviser Consultant (Labour Market & Employment) Media Adviser Adviser (Aboriginal, Education, International) Adviser (Schools, Labour Market Programs) Adviser (Higher Education) Assistant Adviser

Personal Secretary Department Liaison Officer Department Liaison Assistant

Secretary

THE HON DAVID BEDDALL, MP

MINISTER FOR COMMUNICATIONS SUITE MF45 (06) 277 7440 PH PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4134 FAX CANBERRA ACT 2600

Phillip Steven Senior Adviser

Doug Capp Adviser (Telecommunications)

Karina Jitts Personal Secretary

Leanne Wood Secretary

Andrew Grosvenor Department Liaison Officer (Telecommunications) David Brown Media Adviser

To be advised Assistant Adviser

THE HON GORDON BILNEY, MP

MINISTER FOR DEVELOPMENT SUITE MG 70 (06) 277 7660 PH

CO-OPERATION & PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4150 FAX

PACIFIC ISLAND AFFAIRS CANBERRA ACT 2600

Sandy Colhoun Greg Austin Richard Moore Peter Vardos

Peter Baxter Aliceann Riley Thea Williams

Adviser Adviser (Pacific Islands) Adviser (Media, Development Cooperation) Department Liaison Officer (AIDAB)

Department Liaison Officer (DFAT) Secretary Executive Assistant

- 17 -

SENATOR THE HON BOB COLLINS

MINISTER FOR TRANSPORT SUITE MG 61 & COMMUNICATIONS PARLIAMENT HOUSE

CANBERRA ACT 2600

SENATOR THE HON NICK BOLKUS

MINISTER FOR IMMIGRATION & ETHNIC SUITE MF 40 (06) 277 7860 PH AFFAIRS Minister Assisting the Prime PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4144 FAX Minister for Multicultural Affairs CANBERRA ACT 2600

Bronwyn McNaughton Senior Adviser Dave Richardson Consultant

John Richardson Consultant

Ruth Dewsbury Adviser (Media)

Ian Hunter Adviser

Brendan Ryan Department Liaison Officer (Case worker) David Merz Department Liaison Officer (Case worker) Nina Smyth Appointments Secretary

Maria Bujna Secretary

Damian Tuck Assist Department Liaison Officer Lisa Hunt Adviser (Migrant legals)

Emanuela D'Vso Department Liaison Officer (Multicultural & Ethnic Affairs)

THE HON LAURIE BRERETON, MP

MINISTER FOR INDUSTRIAL RELATIONS SUITE MF 27 (06) 277 7320 PH Minister Assisting the Prime Minister PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4115 FAX for Public Service Matters CANBERRA ACT 2600

Ashley Mason Senior Adviser

Cameron O'Reilly Adviser

Alison McGlynn Consultant (ERC) Kate Hannon Media Adviser

Victor Isaacs Assistant Adviser

Jill Hart Personal Secretary

Kathy MacDermott Department Liaison Officer Jeffrey Lamond Department Liaison Officer Adelina LoPilato Secretary

Lisa Williams Receptionist

Jack Lake Brian Johnstone Jane Harmsworth Jim Wolfe Shaun Drabsch

Sam Mostyn Fiona Hitchen Andrew Russack Michelle Camilleri

Senior Adviser Media Adviser Adviser (Maritime) Adviser (Aviation) Adviser (Land Transport) Adviser (Communications) Assistant Adviser Assistant Adviser

Personal Secretary

(06) 277 7200 PH (06) 273 4106 FAX

(018) 632 862 MBL

- 18 -

SENATOR THE HON PETER COOK

MINISTER FOR TRADE SUITE MF 49 (06) 277 7420 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4128 FAX CANBERRA ACT 2600

Gary Quinlan Geoff Raby Susan Gray Meg McDonald

Don Mackay Ruth Stanfield Martina Forjanic Peter Tesche

Senior Adviser Consultant Adviser Adviser Media Adviser

Personal Secretary to Minister Personal Assistant Department Liaison Officer

THE HON SIMON CREAN, MP

MINISTER FOR PRIMARY SUITE MG 64 (06) 277 7520 PH

INDUSTRIES AND ENERGY PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4120 FAX CANBERRA ACT 2600

Michael McLeod Senior Adviser (Trade, International, Ministerial Councils) John O'Callaghan Consultant (AQIS) Brian Johnston Consultant (Agri Business, Regional DevNalue Adding Paul Costantoura Adviser (Rural Adj, Social Justice Programs, Dairy, Horticulture)

Peter Cochrane Adviser (Land/Water, ESD, Cooperatives, Energy, Mabo. Maralinga) Catherine Payne Media Adviser

Vicki Galimberti Assistant Adviser Appointments Karina Bramley Personal Secretary

Vicki Brown Department Liaison Officer (Sugar, General Economic) Les Roberts Department Liaison Officer (Wool, Meat & Livestock) Mandy Signor Secretary/Receptionist

SENATOR THE HON ROSEMARY CROWLEY

MINISTER FOR FAMILY SERVICES SUITE MF 52 (06) 277 7240 PH

Minister Assisting the Prime PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4152 FAX

Minister for the Status of Women CANBERRA ACT 2600

Donelle Wheeler Senior Adviser (Women's Issues) Derek Abbott Adviser (Women's Health, Therapeutic Goods, Emergency Relief, Child Protection) Marianna Serghi Adviser (Childcare, International Year of the Family) Julie Power Media Adviser

Kaye Johnston Personal Secretary

Sebastian Rosenburg Department Liaison Officer Rachael Kelly Secretary

Frances Sutherland Department Liaison Officer (Office of the Status of Women)

- 19 -

THE HON JOHN

DAWKINS, MP

TREASURER SUITE MG 47

PARLIAMENT HOUSE CANBERRA ACT 2600

Alan Evans Principal Adviser

Martin Parkinson Senior Adviser Owen Covick Consultant

Paul Tilley Department Liaison Officer (Taxation)

Robin Harris Media Adviser

Colleen Sykes Assistant Adviser (Ministerial correspondence Sandra Rippingale Office Manager Christopher Legg Department Liaison Officer (Economic) Ada Bubikova Secretary

Julie-Anne Price Secretary

Julia Clifford Appointments

(06) 277 7340 PH (06) 273 3420 FAX

coordinator)

SENATOR THE HON GARETH EVANS, QC

MINISTER FOR FOREIGN AFFAIRS SUITE MG 70 Leader of the Government in the Senate PARLIAMENT HOUSE CANBERRA ACT 1600

Geoff Bentley Senior Adviser

Rob Jones Consultant

Martine Letts Adviser

Ken Berry Adviser

Michael Pezzullo Adviser

Kate Wall Media Adviser

Wendy Inkpen Assistant Adviser

Christine Neville Assistant Adviser (Appointments) Christine Evans Personal Secretary

Sussane Kuhl Secretary

Brett Heinrich Administrative Assistant

(06) 277 7500 PH (06) 273 4112 FAX

SENATOR THE HON JOHN FAULKNER

MINISTER FOR VETERANS AFFAIRS SUITE MF 46 (06) 277 7820 PH MINISTER FOR DEFENCE SCIENCE PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4140 FAX & PERSONNEL CANBERRA ACT 2600

Manager of Government Business in the Senate

Tony Levy George Masri David Williams Maria Maley Lenka Peraic Neil Cameron Judy Costello Virginia Dale Leanne Moore Lieut Judith Hill

Elizabeth Tout

Senior Adviser Adviser (Veterans' Affairs) Adviser (Defence Science & Personnel) Assistant Adviser (Veterans' Aftairs)

Personal Secretary Department Liaison Officer (Veterans' Affairs) Department Liaison Officer (Defence Science & Personnel) Secretary Escort Officer Consultant (Defence) Assistant Adviser (Media)

20 -

THE HON ROSS FREE, MP

MINISTER FOR SCHOOLS, VOCATIONAL SUITE MF 48 (06) 277 7540 PH EDUCATION AND TRAINING PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4148 FAX CANBERRA ACT 2600

Phillip Tardif Senior Adviser (Vocational Education) Louise Webb Adviser (Schools Curriculum)

Ken Reed Adviser (Youth Policy)

Grahaeme Hungerford Assistant Adviser (Austudy/Abstudy/Assistance for Isolated Children) Christina Brauer Personal Secretary Tony Mitchener Department Adviser Catherina Koopman Department Adviser

Allison Kirk Administrative Assistant

Stephen Matchett Media Adviser

THE HON GEORGE GEAR, MP

ASSISTANT TREASURER SUITE MF 22 (06) 277 7360 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4125 FAX CANBERRA ACT 2600

Nigel Ray Patricia Scott Pandora Livanes Neil Olesen Donna O'Neil Margot Marshall

Patrick Jebb

Senior Adviser Adviser Personal Secretary Taxation Liaison Officer

Secretary Media Adviser Assistant Adviser

ITH E HON ALAN GRIFFITHS, MP MINISTER FOR INDUSTRY, SUITE MG 50 (06) 277 7580 PH

TECHNOLOGY AND REGIONAL PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4104 FAX DEVELOPMENT CANBERRA ACT 2600

Shane Gilbert Consultant (Resource processing & env, investment facilitation) Bob Catley Adviser (Heavy Industries, International)

Kristen Barry Adviser (Construction & Service Industries) Mike Lawson Department Liaison-Officer (Light Industries, Bureau of Industry Economics, TCF, AIDC) Andrew Scholl Media Adviser

Ian Cuttler Assistant Adviser

Michael Danby Assistant Adviser

Tony Free Office Manager (AIPO)

Rosa Silvestro Personal Secretary

Natalie Raine Assistant Adviser

Tracey Hulbert Secretary/Receptionist Brian Courtice Consultant (Regional Development)

21 -

THE HON ROS KELLY, MP

MINISTER FOR THE ENVIRONMENT, SUITE MG 48 SPORT & TERRITORIES PARLIAMENT HOUSE

CANBERRA ACT 2600

(06) 277 7640 PH (06) 273 4130 FAX

Ken Bennett Mark O'Neill David Lording Phillip Hoysted

Alan Cummine Steve Whan Bernie Shaw Elizabeth Iser Laurie Swift Kate Mackenzie Peter Matthews

Senior Adviser Consultant (Environment) Media Adviser Consultant (Environment)

Adviser Assistant Adviser (Sport) Personal Secretary Personal Secretary

Secretary Adviser (Environment) Department Liaison Officer

THE HON DUNCAN KERR, MP

MINISTER FOR JUSTICE SUITE MF 19 (06) 277 7260 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4136 FAX CANBERRA ACT 2600

Daryl Smeaton Simon Lake Cassie O'Connor Chris Keely Cora Trevarthen Sally Anderson Gillian O'Malley Donna Hancock

Senior Adviser Adviser Media Adviser Assistant Adviser Assistant Adviser Personal Secretary Department Liaison Officer Secretary

[THE HON MICHAEL LAVARCH, MP

ATTORNEY-GENERAL SUITE MF 21

PARLIAMENT HOUSE CANBERRA ACT 2600

Keith Holland Senior Adviser

John Jarrett Adviser (Corporate Law)

Kathy Townsend Adviser

Jon Stanhope Adviser

Michael Willcock Department Adviser (Criminal Law) Philippa Lynch Department Adviser (Human Rights) Eileen Wood Personal Secretary

Gail Bailey Secretary

Mark Lever Media Adviser

22 -

(06) 277 7300 PH (06) 273 4102 FAX

THE HON MICHAEL LEE, MP

MINISTER FOR RESOURCES SUITE MF 26 (06) 277 7480 PH

MINISTER FOR TOURISM PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4154 FAX CANBERRA ACT 2600

Pamela Catty Bill Nagle Rob Allen Ian Cronshaw

Bob Bowden Rhonda Bilton Tom Forrest Francie Grew

Mark Durrant Mark Kelly Sandra Feehan Joy Brogan

Senior Adviser Consultant (Resources) Adviser Consultant (Resources)

Adviser Media Assistant Adviser (Tourism) Assistant Adviser (Resources) Personal Secretary

Department Liaison Officer (Tourism) Department Liaison Officer (Resources) Personal Assistant Department Liaison Officer (General)

THE HON JEANNETTE MCHUGH, MP

MINISTER FOR CONSUMER AFFAIRS SUITE MF 51 (06) 277 7790 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4075 FAX CANBERRA ACT 2600

Dominic Nagle Media Adviser

Jacqui McRae Adviser

Peter Primrose Assistant Adviser

Jacqui O'Brien Personal Secretary

Sue Thompson Secretary

SENATOR THE HON BOB MCMULLAN

MINISTER FOR THE ARTS & SUITE MG 64 (06) 277 7600 PH

ADMINISTRATIVE SERVICES PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4124 FAX CANBERRA ACT 2600

Brendan Sheehan Graham Hope Janette Paramore

Carolyn Betts Sheridan Evans Mick Trimmer Mary Chalmers Trisha Wright

Melinda Wearne Barbara Pini Sandra Ellims Sarah-Jane Greig

Senior Adviser Consultant Consultant (Arts) Media Adviser Adviser Adviser Assistant Adviser

Department Liaison Officer (Arts) Asst Departmental Liaison Officer Personal Assistant

Department Liaison Officer Receptionist

- 23 -

SENATOR THE HON ROBERT RAY

MINISTER FOR DEFENCE SUITE MF 41 (06) 277 7800 PH

Deputy Leader of the Government PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4118 FAX in the Senate CANBERRA ACT 2600

Karen Clark Pat Carroll Koula Alexiadis Vikki Gibson Kerrin Buckney

Heather Flatley FI/Lt Ross Bain Geraldine Johnstone Michael Mangos

Senior Adviser Adviser Adviser Assistant Adviser (VIP Tasking)

Personal Secretary Escort Officer Department Liaison Officer Receptionist Media Adviser

SENATOR THE HON GRAHAM RICHARDSON

MINISTER FOR HEALTH

Michael Crawford Patti Warn Chris Gration Dianne Ford Bruce Meagher Brett Gale Julie Hatcher

Annemaree Lavella Michelle MacAulay Jane Ryan Martelle Pluis

SUITE MG 60 (06) 277 7220 PH

PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4146 FAX CANBERRA ACT 2600

Senior Adviser Consultant (Medicare, Fraud & Overservicing. AIDS, Rural Health) Media Adviser Adviser (Pharmaceutical Benefits Scheme) Adviser (Hospitals/Private Insurance/Compensation & Medicare) Assistant Adviser (Health Program Grants, Royal Flying Doctor) Assistant Adviser (Drugs of Dependence, Aboriginal Health, Homeless Youth) Office Manager Appointments Secretary Secretary

Receptionist

SENATOR THE HON CHRIS SCHACHT

MINISTER FOR SCIENCE, SMALL SUITE MF 44 (06) 277 7080 PH

BUSINESS AND CUSTOMS PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4571 FAX CANBERRA ACT 2600

Susan Gillett Carol Sutherland Jenny Reimitz Alan Laird Mark Hough Allan Joy Christine Kandelaars Alison Wood-Pottle

Senior Adviser Media Adviser (Space Program, SMECI Department Liaison Officer (Customs) Department Liaison Officer (Science & Technology) Adviser Adviser (Small Business)

Personal Secretary Secretary

24 -

THE HON ROBERT TICKNER, MP

MINISTER FOR ABORIGINAL & TORRES SUITE MF 17 (06) 277 7620 PH STRAIT ISLANDER AFFAIRS PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4142 FAX CANBERRA ACT 2600

Peter Schnierer Kirstie Parker Sue Kee Sean McLaughlin Simeon Beckett Julie Tongs

Diane Hudson Noreen Solomon Noel Baxendell

Senior Adviser Media Adviser Adviser (Heritage) Adviser (Legal) Assistant Adviser (Legal) Assistant Adviser (Welfare)

Personal Secretary Secretary ATSIC Liaison Officer

THE HON FRANK WALKER, QC, MP

SPECIAL MINISTER OF STATE SUITE MF 23 (06) 277 7280 PH

Vice-President of the Executive Council PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4138 FAX CANBERRA ACT 2600

Michael Deegan Allan Walsh Ian Smith Pam Buchanan

Lisa Wharton Robyn Nicol Karen Whitham

Media Adviser Adviser Assistant Adviser Personal Secretary

Secretary Department Liaison Officer (PM&C) Department Liaison Officer (Treasury)

THE HON RALPH WILLIS, MP

MINISTER FOR FINANCE SUITE MG 46

PARLIAMENT HOUSE CANBERRA ACT 2600

Kenney Lin Senior Adviser

Di Jay Consultant

Luke Lawler Media Adviser

Francine McMullen Adviser Mandy O'Brien Assistant Adviser

Pat Allen Personal Secretary

John Angley Department Liaison Officer

Mary Mackenzie Secretary

(06) 277 7400 PH (06) 273 4110 FAX

- 25 -

PARLIAMENTARY SECRETARIES

ITHE HON JANICE CROSIO, MP PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R1 41 (06) 277 4860 PH MINISTER FOR ARTS AND PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8522 FAX

ADMINISTRATIVE SERVICES CANBERRA ACT 2600

Lynda Fallon Assistant Adviser

Peter Reeves Assistant Adviser

Susan Rauchfuss Department Liaison Officer

I THE HON PETER DUNCAN, MP PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM RG 48 (06) 277 4260 PH ATTORNEYGENERAL PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8597 FAX

CANBERRA ACT 2600

Sherrill Nixon Adviser

Stephen Yen Departmental Adviser

THE HON GARY JOHNS, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R2 111 (06) 277 4387 PH TREASURER PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8549 FAX

CANBERRA ACT 2600

Katrina Sheaves Personal Secretary Gary Bauer Department Liaison Officer

Peter Vicary Assistant Adviser

THE HON TED LINDSAY, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R1 75 (06) 277 4702 PH MINISTER FOR INDUSTRY TECHNOLOGY PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8530 FAX AND REGIONAL DEVELOPMENT CANBERRA ACT 2600

Andrew McCredie Department Liaison Officer Tracey Hale Personal Secretary

ITH E HON NEIL O'KEEFE, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R1 102 (06) 277 4687 PH MINISTER FOR TRANSPORT AND PARLIAMENT HOUSE (06) 277 2144 FAX COMMUNICATIONS CANBERRA ACT 2600

Stephen Bracks Adviser

Julie Wintle Personal Secretary

Robert Walker Department Liaison Officer

26 -

THE HON GARY PUNCH, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM RG 32 (06) 277 4813 PH MINISTER FOR DEFENCE PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8590 FAX

CANBERRA ACT 2600

Max Sullivan Assistant Adviser

Dean Ferraros Department Liaison Officer Lynne Donelly Personal Secretary

THE HON CON SCIACCA, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R2 108 (06) 277 4980 PH MINISTER FOR SOCIAL SECURITY PARLIAMENT HOUSE (06) 273 4574 FAX CANBERRA ACT 2600

Greg Rudd Adviser

Gordon Alien Department Liaison Officer

Jan Baxter Secretary

SENATOR THE HON NICK SHERRY

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM Si 52 (06) 277 3128 PH

MINISTER FOR PRIMARY INDUSTRY PARLIAMENT HOUSE (06) 277 3331 FAX AND ENERGY CANBERRA ACT 2600

Jody Fassina Assistant Adviser

Mike Drynan Department Liaison Officer

Leonie Holloway Personal Secretary

THE HON WARREN SNOWDON, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOM R2 113 (06) 277 4877 PH MINISTER FOR EMPLOYMENT, PARLIAMENT HOUSE (06) 277 2020 FAX EDUCATION & TRAINING CANBERRA ACT 2600

Chris Chappell Department Liaison Officer (DEET) Jack Nicholson Department Adviser (Territories)

Jane McAloon Assistant Adviser

Jenny Thomson Department Uaison Officer (DEET) Carmel Grace Personal Assistant

THE HON ANDREW THEOPHANUS, MP

PARLIAMENTARY SECRETARY TO THE ROOMRG 57 (06) 277 4270 PH MINISTER FOR HOUSING, LOCAL PARLIAMENT HOUSE (06) 277 8579 FAX GOVT & COMMUNITY SERVICES CANBERRA ACT 2600 & THE MINISTER FOR HEALTH

Bill Albon Assistant Adviser

Jonathan Benyei Department Liaison Officer Zoe Takoulas Personal Secretary

- 27 -

MEMBERS' ELECTORATE OFFICES

I

MEMBER ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX

ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

DICK ADAMS Ian Bell A A Building (003) 31 2033 EO

LYONS Pat Tate Cnr Brisbane & George Sts (003) 34 1117 FAX

Dee Alty LAUNCESTON TAS 7250 (06) 277 4396 PH

PETER Karen Payget 3rd Floor (02) 550 5877 EO

BALDWIN Mike Jenkins 10 Mallet Street (02) 550 3820 FAX

SYDNEY Roe Shroeder CAMPERDOWN NSW 2050 (06) 277 7560 PH Elias Bampos

KIM BEAZLEY Helen Bissett 2 Mint Street (09) 362 6255 EO

SWAN Karen Burke EAST VICTORIA PARK (09) 470 1037 FAX

Ed Dermer WA 6101 (06) 277 7460 PH

Trena Buncle Michael Woodhouse Tina White

DAVID Shona Richards Inala Plaza (07) 372 7488 EO

BEDDALL Sheryn East Corsair Avenue (07) 356 6711 FAX

RANKIN Stacia Palaszczuk INALA OLD 4077 (06) 277 7440 PH

(PO Box 282)

ARCH BEVIS Liam McKay Shop 1, 209 Days Road (07) 356 1555 EO

BRISBANE Shirley Fallows (Cnr Grange & Days Rds) (07) 356 6711 FAX

Louise Foley GRANGE OLD 4051 (06) 277 4518 PH

(PO Box 83 ALDERLEY OLD 4051)

GORDON Suzanne O'Shea 308 Main South Road (08) 382 3333 EO

BILNEY John McTier MORPHETT VALE SA 5162 (08) 326 1031 FAX

KINGSTON Sandy Bradley (06) 277 7660 PH

NEAL Liz Harvey Bank Court (08) 255 6755 EO

BLEWETT Susan Simpson Elizabeth City Centre (08) 252 3055 FAX

BONYTHON Jodie Doherty ELIZABETH SA 5112 (06) 277 4369 PH

28 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

LAURIE Christine Pedder Maroubra Gateway Building (02) 349 6007 EO

BRERETON Alex Alexandrou Cnr Anzac Pde & Gale Road (02) 349 8089 FAX

KINGSFORD Elise Schumacher MAROUBRA NSW 2035 (06) 277 7320 PH

SMITH (PO Box 294)

BOB BROWN Elaine Boyd Suite 4, Level 3 (049) 26 4277 EO

CHARLTON Stephen Garz Harbour Park Centre (049) 29 4654 FAX

Margaret Robson NEWCASTLE NSW 2300 (06) 277 4659 PH

GRAEME Michele Campbell Palace Chambers (090) 21 2035 EO

CAMPBELL Rosemary Braybrook Maritana St (090) 21 2251 FAX

KALGOORLIE KALGOORLIE WA 6430

(PO Box 1098)

Nicole Nugent (091) 72 2332 EO

Homestead Centre (091) 72 3359 FAX

SOUTH HEDLAND 6722 (PO Box 2440)

Barbara D'Arcy

(06) 277 4295 PH

Mark Uhlman

BOB Talei Genge 20 Davey Street (03) .781 2333 EO

CHYNOWETH Mary McConnell FRANKSTON VIC 3199 (03) 783 7912 FAX

DUNKLEY Coral Delarle (PO Box 758) (06) 277 4278 PH

Patricia Winter

PETER Janet Martorana 739A High Street (03) 408 6322 EO

CLEELAND Gary Bourton EPPING VIC 3076 (03) 408 6525 FAX

McEWEN Peter Edmonds (PO Box 119) (06) 277 4346 PH

(Melb) Faye Ure (Seymour)

MARY Colleen Forrester 9 Station Road (07) 808 4111 EO

CRAWFORD Mark Forrester WOODRIDGE OLD 4114 (07) 808 2862 FAX

FORDE Victor Harrison (PO Box 780) (06) 277 4964 PH

SIMON CREAN Stella Stavridis 6 Atherton Road (03) 569 4094 EO

HOTHAM Jim Barker OAKLEIGH VIC 3166 (03) 569 4095 FAX

Patricia Eng (PO Box 298) (06) 277 7520 PH

JANICE Brian Thompson 119 The Crescent (02) 726 4100 EO

CROSIO Julie Mravunac FAIRFIELD NSW 2165 (02) 724 6115 FAX

PROSPECT Rohan Cassell (PO Box 78) (06) 277 4860 PH

29 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

BARRY Kate Nielsen Cnr George & Moore Sts (051) 271 066 EO

CUNNINGHAM Col Murray MOE VIC 3825 (051) 271 741 FAX

MCMILLAN Lynda O'Donnell (06) 277 4357 PH

JOHN Patricia Bennett Unit 7 Queensgate (09) 335 8555 EO

DAWKINS Pat Chamberlain Williams Street (09) 336 1059 FAX

FREMANTLE Rebecca Hyams FREMANTLE WA 6160 (06) 277 734'0 PH

Lorena Di Sabato (PO Box 1224)

MAGGIE Lenore Craven Suite 3/4 (047) 514 663 EO

DEAHM Helen Campbell 186-188 Macquarie Street (047) 514 671 FAX

MACQUARIE Hugh Williams SPRINGWOOD NSW 2777 (06) 277 4283 PH

Judy Lynch (PO Box 540)

PETER DODD Janet Morris Commonwealth Govt Centre (070)) 514 033 EO

LEICHHARDT Kim McGrath 107 Lake Street (070) 311 592 FAX

Michelle Hollywood CAIRNS OLD 4870 (06) 277 4433 PH

MICHAEL Eric Wilson Suite 1 (03) 791 4040 EO

DUFFY Pat Dillon 29 Princes Highway (03) 794 0348 FAX

HOLT Dianne Keenan DANDENONG VIC 3175 (06) 277 4529 PH

Mary Pagett Margaret Nolan

PETER Robyn Geraghty 959 North East Road (08) 265 4844 EO

DUNCAN Sherrill Nixon MODBURY SA 5092 (08) 396 0539 FAX

MAKIN Stephen Yen (Canb) (06) 277 4325 PH

Rowan Holzberger Fran Bedford Josie Kalionis

MARY EASSON Michael Davis 93 Burwood Road (02) 745 4433 EO

LOWE Antonella Petrone BURWOOD NSW 2134 (02) 745 4123 FAX

Moira Brophy (06) 277 4404 PH

Andrew Lillicrap Julie Kempthorne

- 30 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

PAUL Marie Tunks Ground Floor (02) 635 3366 EO

ELLIOTT Phyllis Hansford 2-12 Macquarie Street (02) 689 2346 FAX

PARRAMATTA Kylee Williamson PARRAMATTA NSW 2123 (06) 277 4880 PH (PO Box CC 17)

WENDY FATIN Gai Messer Unit 4 (09) 527 9377 EO

BRAND Fran Harman Rockingham Business Centre (09) 592 1361 FAX

Justin DiLollo Robinson Road (06) 277 4274 PH

ROCKINGHAM WA 6168 (PO Box 296)

LAURIE Maurice Campbell Level 3 (02) 637 4713 EO

FERGUSON Julie Bouloux Granville Towers . _ (02) 682 6320 FAX

REID Lorraine Wehbe 10 Bridge Street (06) 277 4920 PH

Maureen Walsh GRANVILLE NSW 2142

ERIC Joel Fitzgibbon 45 Vincent Street (049) 91 1022 EO

FITZGIBBON Cynthia Hansen CESSNOCK NSW 2325 (049) 91 2322 FAX

HUNTER Kylie Lewis (PO Box 526) (06) 277 4656 PH

ROSS FREE Julia Irwin The Terraces (047) 322 640 EO

LINDSAY Loretta Fletcher Cnr Woodriff & Tindale Sts (047) 323 819 FAX

Dikkie Toorneman PENRITH NSW 2750 (06) 277 7540 PH

(PO Box 712)

GEORGE GEAR Joy Utting Suite 3 Tumbetin Centre (09) 490 2444 EO

CANNING Sylvia Mortas 10 Fremantle Road (09) 490 1381 FAX

Celeste Crane GOSNELLS WA 6110 (06) 277 7360 PH

Kath Gallop

GARRIE Rose Green Greenslopes House (07) 397 2690 EO

GIBSON Lyn Smith 737 Logan Road (07) 397 6068 FAX

MORErON Geoff Allan GREENSLOPES OLD 4120 (06) 277 2016 PH

(PO Box 816 MT GRAVATT OLD 4122)

- 31 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

RUSS Steve Frost Suite 59 Upper Patrick Mall (02) 622 0410 EO

GORMAN Sandra Caldwell Patrick Street (02) 831 4324 FAX

GREENWAY Christine Grgic BLACKTOWN NSW 2148 (06) 277 4646 PH

(PO Box 2100 Westpoint)

TED GRACE Jeff Collins 1st Floor (02) 602 1166 EO

FOWLER Marlene Meyer 203-109 Northumberland St (02) 601 1182 FAX

Kerrie Mobberley LIVERPOOL NSW 2170 (06) 277 4742 PH

(PO Box 865)

ALAN Patricia Gibson Cnr Sladen & High Streets (059) 96 8721 EO

GRIFFIN Tony White CRANBOURNE VIC 3977 (059) 96 8945 FAX

CORINELLA Jill Hennessy (06) 277 4374 PH

Geraldine O'Dwyer

ALAN Gordon Lennox Shop 25 (03) 331 1922 EO

GRIFFITHS Aileen Muldoon Milleara Rd (03) 331 1925 FAX

MARIBYRNONG Rachel Thomas EAST KEILOR VIC 3033 (06) 277 7580 PH

CHRIS Paul Palmer Gallery Level (046) 25 3208 EO

HAVILAND Jan Primrose Macarthur Square (046) 25 2876 FAX

MACARTHUR Idelina Gurero Gilchrist Drive (06) 277 4939 PH

CAMPBELLTOWN NSW 2560

MARJORIE Erica Knox 19 East Street (079) 22 7991 EO

HENZELL Pam Sorohan ROCKHAMPTON OLD 4700 (079) 22 7993 FAX

CAPRICORNIA Lisa Fleming (06) 277 4105 PH

CLYDE Jacki Willox 78 Ackland Street (03) 534 8126 EO

HOLDING Lillian Tell ST KILDA SOUTH VIC 3182 (03) 534 1575 FAX

MELB PORTS Val Nicholls (PO Box 1019) (06) 277 4349 PH

Carol Hough

COLIN HOLLIS Meryl Bradford 1st Floor (042) 56 6333 EO

THROSBY Sandra Copeland 2/187 Princes Highway (042) 56 6882 FAX

Will Billington ALBION PARK RAIL NSW 2527 (06) 277 4255 PH (PO Box 3000)

- 32 -

MEMBER ELECTORATE

ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX

ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

BOB HORNE Kevin Lane 20-22 Church Street (049) 34 5656 EO

PATERSON Tony Keating MAITLAND NSW 2320 (049) 34 3607 FAX

Margaret Kime (06) 277 4217 PH

BRIAN HOWE Viette Pedersen 48 High Street (03) 482 4644 EO

BATMAN Katerina Calabro NORTHCOTE VIC 3070 (03) 489 0984 FAX

Talmo Languiller (06) 277 7680 PH

BEN EsmaReed 12th Floor (07) 221 5222 EO

HUMPHREYS Marlene Dunning Commonwealth Government (07) 229 7915 FAX GRIFFITH Vicki Nicholls Centre (06) 277 4539 PH

BRISBANE OLD 4000

HARRY Nick Ascenzo Shop 1 Nathan Terrace (03) 467 8055 EO

JENKINS Paul Pickering Cnr McLeans Rd/Nathan Crt (03) 467 1407 FAX

SCULLIN Ellen Smiddy BUNDOORA VIC 3083 (06) 277 4852 PH

Trent Kear (PO Box 1163)

GARY JOHNS Cathy Jurkiewicz Unit 10 Dakis Arcade (07) 283 4277 EO

PETRIE Susan Smith Sutton Street (07) 284 1379 FAX

Kerry Partridge REDCLIFFE OLD 4020 (06) 277 4387 PH

Peter Vicary (PO Box 64)

BARRY JONES Catherine Shop 2, 36 Synnot Street (03) 742 5800 EO

LALOR McDonald WERRIBEE VIC 3030 (03) 741 6213 FAX

Liz McKeag (PO Locked Bag 14) (06) 277 4309 PH

Terry Bracks Matthew Freeman

PAUL Veronica Webb 17 Capital Centre (02) 790 2466 EO

KEATING Michael Hatton 41-45 Richard Road (02) 890 0770 FAX

BL.AXLAND BANKSTOWN NSW 2200 (06) 277 7700 PH

ROS KELLY Kathryn Tse 205 Anketell Street (06) 293 1344 EO

CANBERRA Debra McDermott Tuggeranong Town Centre (06) 293 1068 FAX

Gabrielle Crane TUGGERANONG ACT 2900 (06) 277 7640 PH

- 33 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

JOHN KERIN Maureen Green Centre Court (046) 28 3377 EO

WERRIWA Gail Hazels 101 Queen Street (046) 28 3610 FAX

Jenny Mills-Coppin CAMPBELLTOWN NSW (06) 277 4175 PH Kaldoun Hajaj 2560

Mark Latham (PO Box 609)

DUNCAN Pam Voss Ground Floor, T & G Building (002) 34 5255 EO

KERR Peter Robinson 115 Collins Street (002) 23 8560 FAX

DENISON Mayda Flanagan (GPO Box 32A) (06) 277 7260 PH

HOBART TAS 7001

PETER KNOTT Bruce Robinson Shop 8 (044) 23 2226 EO

GILMORE Robyn Drysdale Bomaderry Plaza (044) 23 3591 FAX

Jo Coghlan BOMADERRY NSW 2541 (06) 277 4350 PH

(PO Box 80)

JOHN Susan Cavanagh 64 Northbourne Avenue (06) 248 5222 EO

LANGMORE Andrea Lloyd CANBERRA CITY ACT 2600 (06) 257 1781 FAX

FRASER Lorraine (GPO Box 2708) (06) 277 4737 PH

Rutherford

MICHAEL Sonya Flood 199 Gympie Road (07) 881 2200 EO

LAVARCH Jan Sullivan STRATHPINE QLD 4500 (07) 205 4738 FAX

DICKSON Joy Seiffert (PO Box 686 (07) 277 7300 PH

STRATHPINE SHOP QLD 4500)

MICHAEL LEE Tom Lyons 211B The Entrance Road (043) 34 3466 EO

DOBELL Jean O'Hare THE ENTRANCE NSW 2261 (043) 34 3422 FAX

Lorraine Kirwan (PO Box 525) (06) 277 7480 PH

TED LINDSAY Nonda Pass 154 Sturt Street (077) 72 4844 EO

HERBERT Denise Thompson TOWNSVILLE QLD 4810 (077) 21 2247 FAX

Harry Landman (PO Box 2030) (06) 277 4702 PH

JEANETTE Meredith Clarement 332 Marrickville Rd (02) 564 3588 EO

McHUGH Tim Gartrell MARRICKVILLE NSW 2204 (02) 564 1734 FAX

GRAYNDLER Betty Netting (06) 277 7790 PH

34 -

MEMBER ELECTORATE

ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX

ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

LEO McLEAY Bertha Williamson 2-4 Woodville Street (02) 570 7422 EO

WATSON Julie Colman HURSTVILLE NSW 2220 (02) 580 8018 FAX

Melinda Loew (06) 277 4000 PH

STEPHEN Amanda Fazio 83-85 Railway Street (042) 83 4111 EO

MARTIN Claire Cooney CORRIMAL NSW 2518 (042) 85 1132 FAX

CUNNINGHAM Alison Byrnes TO Box 246) (06) 277 4752 PH

DARYL Frances Rees 6 Blarney Street (02) 774 2111 EO

MELHAM Michael Choueifate REVESBY NSW 2212 (02) 774 5461 FAX

BANKS Helen Huszar- (PO Box 444) (06) 277 2054 PH

Welton

ALLAN Pamela Radford Suite 7, 451 Hunter Street (049) 26 1555 EO

MORRIS Michaela Peterson NEWCASTLE NSW 2300 (049) 26 1895 FAX

NEWCASTLE Christine Johnson (06) 277 4767 PH

PETER Betty Stokes 5 Library Land (049) 43 5566 EO

MORRIS Bruce Jones CHARLESTOWN NSW 2290 (049) 43 6689 FAX

SHORTLAND Philip Ashley- (PO Box 171) (06) 277 4520 PH

Brown

NEVILLE Craig Wallace 133 Wharf Street (075) 99 1390 EO

NEWELL Mark Warren TWEED HEADS NSW 2485 (075) 36 9190 FAX

RICHMOND Rhonda McCulloch (06) 277 2081 PH

Sandra Dellit

GAVAN Sue Ernst 1st Floor 235 Ryrie Street (052) 21 3033 EO

O'CONNOR Judy Loney GEELONG VIC 3220 (052) 22 4505 FAX

O Andrea Weston (06) 277 4147 PH

NEIL O'KEEFE Margaret 143 Mollison Street (054) 22 2711 EO

BURKE Dearricott KYNETON VIC 3444 (054) 22 3267 FAX

Justine Noy (PO Box 283) (06) 277 4687 PH

Paula Eaton Geoff Allan

- 35 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

ROGER PRICE Brian Mitchell Suite 4, 1st Floor (02) 625 4344 EO

CHIFLEY Gervaise Moran Cwealth Bank Building (02) 832 2641 FAX

Ann Platovnnak Dawson Mall Town Centre (06) 277 4872 PH

MOUNT DRUITT NSW 2770

GARY PUNCH Lynne Donley 22 Regent Street (02) 587 2344 EO

BARTON Christa Wall KOGARAH NSW 2217 (02) 587 8047 FAX

Ian Foster (PO BOX 27) (06) 277 4813 PH

Grace Johnson

HARRY QUICK Mark Sayer Shop 1, Covehill Fair (002) 635 961 EO

FRANKLIN Melanie Archer BRIDGEWATER TAS 7030 (002) 635 050 FAX

Tracey Farrell (PO Box 61) (06) 277 4304 PH

Lisa Minton

ROD Pauline Johnston Customs House (08) 477 466 EO

SAWFORD Luisa Halacas 220 Commercial Road (08) 240 018 FAX

PORT ADELAIDE Patrick Hansen PORT ADELAIDE SA 5015 (06) 277 4944 PH

CON SCIACCA Ruth Bennett 1st Level, ANZ Bank Building (07) 245 5777 EO

BOWMAN June Murphy 28 Redland Bay Road (07) 245 6032 FAX

Julie Christensen CAPALABA OLD 4157 (06) 277 4979 PH

Stirling Hinchlifte (PO Box 493)

LES SCOTT Patricia Pearsall Commonwealth Offices (07) 281 9955 EO

OXLEY Sharyn Seage Cnr East & South Sts (07) 281 0548 FAX

Neil Frost IPSWICH OLD 4305 (06) 277 4820 PH

(PO Box 33)

DAVID Julie Navin 209 Howick Street (063) 31 7711 EO

SIMMONS Cleve Killiby BATHURST NSW 2795 (063) 31 4954 FAX

GALARE Ross Small (PO Box 717) (06) 277 4280 PH

SILVIA SMITH Scott Davies 65 Cameron Street (003) 344 655 EO

BASS Debbie Goddard LAUNCESTON TAS 7250 (003) 344 587 FAX

Adrian Tantari (PO Box 2084) (06) 277 4379 PH

36 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX

ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

STEPHEN Anne Keane 43 Old Perth Road (09) 377 3355 EO

SMITH Jane Ferrier BASSENDEAN WA 6054 (09) 377 3272 FAX

PERTH Julie Pettitt (PO Box 356) (06) 277 4108 PH

JIM SNOW Amanda Headland 70 Monaro Street (06) 297 3952 EO

EDEN-MONARO Maria Vincent QUEANBEYAN NSW 2620 (06) 297 5768 FAX Justin Mahon (PO Box 232) (06) 277 4637 PH

WARREN Carol Bourke NT House 22 Mitchell Street (089) 811 177 EO

SNOWDON Therese Kenny DARWIN NT 0801 (089) 819 373 FAX

NORTHERN (GPO Box 4565)

TERRITORY

(089) 525 244 EO

Gale Duel! PO Box 3596 (089) 528 807 FAX Jack Crosby ALICE SPRINGS NT 0871 (06) 277 4877 PH PETER Gary McAlpine Suite 108 (03) 459 1411 EO

STAPLES Brett Sutterby 104 Mount Street (03) 457 5721 FAX

JA AGA Maria Malvestuto HEIDELBERG VIC 3084 (06) 277 4423 PH

(PO Box 316)

WAYNE SWAN Maree Thomson 1st Floor (07) 266 8244 EO

LILLEY Victoria Newton 1162 Sandgate Road (07) 266 5370 FAX

Pat Bonnice NUNDAH OLD 4012 (06) 277 4386 PH

George Fraser

LINDSAY Mary Day 102 Victoria Street (03) 347 5000 EO

TANNER Alex Gaspi CARLTON VIC 3053 (03) 347 1351 FAX

MELBOURNE Barbara Andrews (06) 277 4328 PH

ANDREW Michalis Michael Office 14 (03) 302 1114 EO

THEOPHANOUS Mary Retiniotis Broadmeadows Railway Station (03) 302 1181 FAX CALWELL Cathy King 1100 Pascoe Vale Road (06) 277 4270 PH

BROADMEADOWS VIC 3047

ROBERT Anne Nicholls 762 Princes Highway (02) 521 6262 EO

TICKNER Margaret Dwyer SUTHERLAND NSW 2232 (02) 545 1040 FAX

H^.IES Nola Travers (PO Box 141) (06) 277 7620 PH

- 37 -

MEMBER

ELECTORATE ELECTORATE OFFICE PHONE & FAX ELECTORATE STAFF ADDRESS NUMBERS

FRANK Lynne Bockholt 61 Mann Street (043) 234 555 EO

WALKER Tricia Burford GOSFORD NSW 2250 (043) 234 241 FAX RO Ian Faulks (PO Box 154) (06) 277 7280 PH RALPH Nancy Gardner 204 Nicholson Street (03) 687 7355 EO

WILLIS Millie Clinnick FOOTSCRAY Vlc 3011 (03) 689 6523 FAX

GEWBRAND Ian Hart (06) 277 7400 PH Joan Carter

HARRY Linda Brown 82 Prince Street (066) 42 6356 EO

WOODS David Bancroft GRAFTON NSW 2460 (066) 42 7869 FAX

PAGE Annette Lamont TO Box 882) (06) 277 2218 PH

- 38 -

SENATORS' ELECTORATE OFFICES

I

PHONE & FAX

SENATOR STAFF ADDRESS NUMBERS

MICHAEL Anne Neary Ground Floor,48 Lake Street (09) 227 6710 EO

BEAHAN Lesley Grill NORTHBRIDGE WA 6000 (09) 227 6750 FAX

Peter McKerrow (PO Box 28) (06) 277 3810 PH

NICK BOLKUS Tina Tantis 101 Henley Beach Road (08) 352 7477 EO

Kathleen Riches MILE END SA 5031 (08) 234 1165 FAX

Tasha Kapetis (PO Box 55 (06) 277 7860 PH

TORRENSVILLE SA 5031)

BRYANT Greg Weir 1st Floor (07) 236 1277 EO

BURNS Colleen Doel 424 Upper Roma St (07) 236 1316 FAX

Terry Wood BRISBANE OLD 4000 (06) 277 3785 PH

KIM CARR Steven Herbert Ground Floor (03) 639 2798 EO

Marie Vamvakinou 62 Lygon Street (03) 639 3109 FAX

Robyn Williams CARLTON SOUTH VIC 3053 (06) 277 3730 PH Glen Kelly

BRUCE CHILDS Luke Foley 12th Floor (02) 251 4833 EO

Verity Carney 70 Phillip Street (02) 251 6087 FAX

Kaye Fleischmann SYDNEY NSW 2000 (06) 277 3835 PH

(GPO Box 36)

JOHN COATES David Owen 16 Victoria Street (002) 34 7066 EO

Betty Pilgrim HOBART TAS 7001 (002) 34 9762 FAX

Craig Lee (GPO Box 284C) (06) 277 3780 PH

BOB COLLINS Barbara James 7th Floor Hooker Bldg (089) 819 595 EO

Margaret McKee Mitchell Street (089) 813 040 FAX

Pauline Cummins DARWIN NT 0801 (06) 277 7040 PH

Fiona Stuchbery (PO Box 1026) Bev Whitby

39 -

PHONE & FAX

SENATOR STAFF ADDRESS NUMBERS

MAL COLSTON Dianne Mclndoe Level 5 Seabank Centre (075) 51 0555 EO

Christine Smith 12-14 Marine Parade (075) 91 2362 FAX

SOUTHPORT OLD 4215 (06) 277 3690 PH

(PO Box 2953)

PETER COOK Chris Chadd 1st Floor (09) 446 6900 EO

Judy Durnin Northcourt Building (09) 446 9397 FAX

Paul Browning Burroughs Rd (06) 277 7320 PH

KARRINYUP WA 6018 (PO Box 20)

BARNEY Marcia O'Hara 102 Victoria Street (03) 347 9533 EO

COONEY Lidia Argondizzo CARLTON VIC 3053 (03) 347 7192 FAX

Kevin Watt (06) 277 3825 PH

ROSEMARY Lee Heath 354 King William Street (08) 211 7933 EO

CROWLEY Raelene Connell ADELAIDE SA 5000 (08) 231 6535 FAX

Gary Orr (06) 277 3615 PH

Jessie Byrne-Hoffman

JOHN Margaret Graham 14 Rosny Hill Rd (002) 44 7088 EO

DEVEREUX Rosemary Russell- ROSNY PARK TAS 7018 (002) 44 6904 FAX

Green (PO Box 137) (06) 277 3775 PH

Peter Newton Therese Fergusson

CHRIS EVANS Ken Travers 1st Floor, Labor Centre (09) 227 5388 EO

Val Ferguson 82 Beaufort Street (09) 227 5742 FAX

Roger Cook PERTH WA 6000 (06) 277 3698 PH

Ruth Webber (PO Box 8206 Stirling St)

GARETH EVANS Janet De Martinis Shop 2 (03) 435 0922 EO

Cnr Church & Grimshaw Sts (03) 435 8955 FAX GREENSBOROUGH VIC 3088 (06) 277 7500 PH (PO Box 136)

JOHN Kris Cruden Suite 1, 1 Park Avenue (02) 719 8100 EO

FAULKNER Elizabeth Tout DRUMMOYNE NSW 2047 (02) 719 8078 FAX

(06) 277 3201 PH

40 -

PHONE & FAX

SENATOR STAFF ADDRESS NUMBERS

DOMINIC Maryanne Perna 762 Anzac Highway (08) 295 2755 EO

FOREMAN Justin Jarvis GLENELG SA 5045 (08) 295 2952 FAX

Leesa Chesser (06) 277 3715 PH

GERRY JONES Patricia Lawrence Suite 804, (07) 870 9833 EO

Karen Thompson Level 8 Toowong Tower (07) 870 1299 FAX

Ian Ross 9 Sherwood Rd (06) 277 3404 PH

TOOWONG OLD 4066 (PO Box 748)

STEPHEN Penny Fowler 70 Phillip Street (02) 241 2765 EO

LOOSLEY Mario Falchoni SYDNEY NSW 2001 (02) 247 3505 FAX

John Gilmore (GPO Box 36) (06) 277 3655 PH

JIM Sue Reid Unit 11/22 Chesterfield Rd (09) 344 5700 EO

McKIERNAN Stella Files MIRRABOOKA WA 6061 (09) 349 1081 FAX

Anita Stergiou (PO Box 239) (06) 277 3416 PH

Jackie Watkins

BOB Ross Maxwell Melbourne Building (06) 247 4396 EO

McMULLAN Joan Tompsett 51 Northbourne Ave (06) 247,3457 FAX

Michael Wilson CANBERRA ACT 2601 (06) 277 3795 PH

(Canb) (GPO Box 1947)

Mary Chalmers

SHAYNE Vicki Summers 1st Floor (003) 345 233 EO

MURPHY Yvette Clark 87 George Street (003) 345 236 FAX

LAUNCESTON TAS 7250 (06) 277 3551 PH

(PO Box 1223)

ROBERT RAY Gavan Mahoney 3rd Floor (03) 655 2633 MIN

4 Treasury Place (03) 650 9106 FAX

MELBOURNE VIC 3000 (06) 277 7800 PH

Jill Kennedy 21 Market Street (03) 877 7555 EO

NUNAWADING VIC 3131 (03) 894 1639 FAX

MARGARET Gary Highland 1st Floor (077) 716 558 EO

REYNOLDS Penny Cook Government Centre (077) 211 926 FAX

Cnr Walker & Stanley Sts (06) 277 3501 PH

TOWNSVILLE OLD 4810 (PO Box 1179)

41 -

PHONE & FAX

SENATOR STAFF ADDRESS NUMBERS

GRAHAM Michelle Macaulay 11th Floor (02) 241 1152 EO

RICHARDSON Marion Grace ANZ McCaughan House (02) 251 8562 FAX

70 Phillip Street (06) 277 5774 PH

SYDNEY NSW 2001 (GPO Box 36)

CHRIS Julie Ligertwood Shop 10/59 (08) 344 8766 EO

SCHACHT Guy Ballantyne Main North Road (08) 344 9355 FAX

MEDINDIE GARDENS SA (06) 277 3805 PH 5081

NICK SHERRY Kerry Berwick 59 Best Street (004) 248 241 EO

Jo Talbot DEVONPORT TAS 7310 (004) 248 555 FAX

Mike Gard (PO Box 858) (06) 277 3128 PH

KERRY SIBRAA Rickey Geoghegan Room 2 (02) 981 1811 EO

Liz Hatcher 8-12 Pacific Parade (02) 971 2090 FAX

Patricia Armstrong DEE WHY NSW 2099 (06) 277 3300 PH

SUE WEST Bev Glover 196 Lords Place (063) 61 7211 EO

Kate Rochester ORANGE NSW 2800 (063) 62 7396 FAX

Helen Bassett (PO Box 1786) (06) 277 3744 PH

Richard Weiley

OLIVE Barbara Higgins 597 Glenhuntly Road (03) 523 8844 EO

ZAKHAROV Mary Murray ELSTERNWICK VIC 3185 (03) 523 0424 FAX

Clare Burford (06) 277 3700 PH

Jacki Burgess

- 42 -

FEDERAL PARLIAMENTARY LABOR PARTY

OFFICERS Leader of the Party The Hon Paul Keating, MP

Deputy Leader of the Party The Hon Brian Howe, MP

Leader of the Party in the Senate Senator the Hon Gareth Evans

Deputy Leader of the Party in the Senate Senator the Hon Robert Ray

Speaker of the House of Representatives The Hon Stephen Martin, MP

President of the Senate Senator the Hon Kerry Sibraa

Deputy Speaker & Chair of Committees - Harry Jenkins, MP House of Representatives

Deputy Chair of Committees - Dick Adams, MP

House of Representatives Mary Crawford, MP

Barry Cunningham Colin Hollis, MP Bob Horne, MP Les Scott, MP

Lindsay Tanner Harry Woods, MP

Deputy President of the Senate & Chair Senator Mal Colston of Committees

Deputy Chair of Committees - Senate Senator Jim McKiernan

Other to be appointed

Whip - House of Representatives Leo McLeay, MP

Deputy Whip Ted Grace, MP

Whip - Senate Senator Gerry Jones

Deputy Whip Senator Bryant Burns

Senator Dominic Foreman

Chair of Caucus Jim Snow, MP

Deputy Chair of Caucus Marjorie Henzell, MP

Secretary of Caucus Senator Sue West

Returning Officer Senator Mal Colston

43 -

FPLP COMMITTEES

ABORIGINAL & TORRES STRAIT ISLANDER AFFAIRS Meets: 5pm Wednesday (1st sitting week) Chair: Senator Bryant Burns PH: (06) 277 3785 EO: (07) 236 1277

Secretary: Peter Dodd, MP PH: (06) 277 4433 EO: (070) 512 220

SERVICES COMMUNITY Meets: 4.30pm Thursday during Parliamentary sittings Chair: Garry Gibson, MP PH: (06) 277 2016 EO: (07) 397 2690

Secretary: Harry Quick, MP PH: (06) 277 4304 EO: (002) 635 155

ECONOMIC AND INDUSTRIAL RELATIONS Meets: 5pm Tuesday during Parliamentary sittings Chair: Wayne Swan, MP PH: (06) 277 4386 EO: (07) 266 8244

Secretary: Chris Haviland, MP PH: (06) 277 4939 EO: (046) 253 208

EMPLOYMENT, EDUCATION AND TRAINING Meets: 10.15am Wednesday during Parliamentary sittings Chair: Rod Sawford, MP PH: (06) 277 4944 EO: (08) 477 466

Secretary: Alan Griffin, MP PH: (06) 277 4374 EO: (059) 968 721

ENVIRONMENT, SPORT, TOURISM AND TERRITORIES Meets: 10.30am Thursday during Parliamentary sittings Chair: Neville Newell, MP PH: (06) 277 2081 EO: (075) 991 390

Secretary: Maggie Deahm, MP PH: (06) 277 4283 EO: (047) 514 663

IFOREIGN AFFAIRS, TRADE AND DEFENCE Meets: 8.15pm Monday, 2nd sitting week Chair: Ted Grace, MP PH: (06) 277 4742 EO: (02) 602 1166

Secretary: To be advised

IMMIGRATION AND ETHNIC AFFAIRS Meets: 4pm Wednesdays during Parliamentary sittings Chair: Laurie Ferguson, MP PH: (06) 277 3910 EO: (02) 637 4713

Secretary: Russ Gorman, MP PH: (06) 277 4646 EO: (02) 622 0410

INDUSTRY AND SCIENCE Meets: 11.30am Thursday during Parliamentary sittings Chair: Stephen Smith, MP PH: (06) 277 4108 EO: (09) 377 3355

Secretary: Gavan O'Connor, MP PH: (06) 277 4147 EO: (057) 213 033

LEGAL, ADMINISTRATION AND ARTS Meets: 5pm Wednesday during Parliamentary sittings Chair: Senator Barney Cooney PH: (06) 277 3825 EO: (03) 347 9533

Secretary: To be advised

PRIMARY INDUSTRY AND RESOURCES Meets: 4pm Tuesday during Parliamentary sittings Chair: Harry Woods, MP PH: (06) 277 2218 EO: (066) 426 356

Secretary: Bob Horne, MP PH: (06) 277 4217 EO: (049) 345 656

- 44 -

STATUS OF WOMEN

Meets: 5.30pm Tuesday during Parliamentary sittings Chair: Senator Olive Zakharov PH: (06) 277 3700 EO: (03) 523 8844

Secretary: To be advised

TRANSPORT AND COMMUNICATIONS Meets: 8.45pm Tuesday during Parliamentary sittings Chair: Leo McLeay, MP PH: (06) 277 4083 EO: (02) 570 7422

Secretary: Dick Adams, MP PH: (06) 277 4396 EO: (003) 312 033

SOCIAL JUSTICE Meets: 4pm Monday during Parliamentary sittings Chair: John Langmore, MP PH: (06) 277 4737 EO: (06) 248 5222

Secretary: To be advised

EMPLOYMENT TASK FORCE Meets: 4pm Monday during Parliamentary sittings Co-Chairs: Rod Sawford, MP PH: (06) 277 4944 EO: (08) 477 466

Wayne Swan, MP PH: (06) 277 4386 EO: (06) 266 8244

DEVELOPMENT SUB -COMMITTEE REGIONAL Meets: 4pm Monday during Parliamentary sittings Chair: Barry Cunningham, MP PH: (06) 277 4357 EO: (051) 271 066

Secretary: Gavan O'Connor, MP PH: (06) 277 4147 EO: (052) 213 033

Government Caucus Committees Secretariat Francis Henderson PH: (06) 277 4935

- 45 -

NATIONAL MEDIA LIAISON SERVICE

The National Media Liaison Service was established to provide information on Government policies and programmes to the media throughout Australia. It also provides policy information to interest groups and community organisations.

The NMLS has its headquarters in Canberra with representatives in each of the State capitals, Darwin and Townsville.

CANBERRA Suite 3, Ground Floor (06) 277 6090 ph

Ministerial Wing (06) 273 4170 fax

Parliament House (06) 273 4169 fax

CANBERRA ACT 2600

David Epstein Director (MMG) (06) 273 3727 hm

Terry Counihan Adviser

Olga Ivancic Secretary

Pham Van Sang Admin Service Officer

SYDNEY David Gleeson Level 12 (02) 247 5378 ph

Sue Shipton 70 Phillip Street (02) • 247 4630 fax

SYDNEY NSW 2000 (02) 427 1770 hm (GPO Box 36)

MELBOURNE Ian MacKay C'wealth Govt Offices (03) 655 2517 ph

Jenny Green 4 Treasury Place (03) 654 8292 fax

EAST MELB VIC 3002 (03) 882 3983 hm

BRISBANE Michael Fishpool Aust Govt Offices (07) 864 8694 ph

Heather Mittag 12th Floor, 295 Anne St (07) 221 5427 fax

BRISBANE QLD 4000 (07) 397 8607 hm

ADELAIDE Tom Loftus 12th Floor (08) 237 6840 ph

Margaret Holder 100 King William Street (08) 212 1463 fax ADELAIDE SA 5000 (08) 272 1963 hm

PERTH Chris Olney 30th Floor (09) 325 4227 ph

Mitzi Perkins 44 St George's Terrace (09) 325 7906 fax

PERTH WA 6000 (09) 446 9109 hm

HOBART Norman Andrews 13th Floor (002) 23 3406 ph

Tania Reynolds 188 Collins Street (002) 31 0203 fax

HOBART TAS 7000 (002) 78 1136 hm

(GPO Box 1033)

TOWNSVILLE Colin Campbell 1st Floor (077) 21 3806 ph

Erin Cusack 143 Walker Street (077) 72 5860 fax

TOWNSVILLE QLD 4810 (077) 75 7750 hm

DARWIN Richard 2A Mitchell Plaza (089) 81 8850 ph

Creswick DARWIN NT 0800 (089) 81 7246 fax

Rivella Lewis (PO Box 297) (089) 83 1530 hm

- 46 -

I

MINISTERIAL MEDIA CONTACTS I PRIME MINISTER Greg Turnbull (06) 277 7744 wk

John Miner (06) 286 5191 hm

(06) 273 2923 fax

HON PETER BALDWIN, MP Lynne Adams (06) 277 7560 wk

(06) 247 7518 hm (06) 273 4148 fax

HON KIM BEAZLEY, MP Gary O'Neill (06) 277 7460 wk

(06) 273 1078 hm (06) 273 4117 fax

HON DAVID BEDDALL, MP David Brown (06) 277 7440 wk

(06) 273 4134 fax

HON GORDON BILNEY, MP Richard Moore (06) 277 7660 wk

(06) 281 4578 hm (08) 379 9065 hm (06) 273 4150 fax

SENATOR THE HON NICK BOLKUS Ruth Dewsberry (06) 277 7860 wk (06) 273 1714 hm (018) 624 847 mobile (06) 273 4144 fax

HON LAURIE BRERETON, MP Kate Hannon (06) 277 7320 wk

(06) 295 8152 hm (06) 273 4155 fax

SENATOR THE HON BOB COLLINS Brian Johnstone (06) 277 7200 wk (06) 281 5602 hm (018) 63 2862 mobile (06) 273 4106 fax

SENATOR THE HON PETER COOK Don Mackay (06) 277 7420 wk

(06) 231 4462 hm (06) 273 4128 fax

HON SIMON CREAN, MP Catherine Payne (06) 277 7520 wk

(06) 295 6337 hm (018) 174 875 mobile (06) 273 4120 fax

SEN THE HON ROSEMARY CROWLEY Julie Power (06) 277 7240 wk (06) 239 6726 hm (06) 273 4152 fax

HON JOHN DAWKINS, MP Robin Harris (06) 277 . 7340 wk

(06) 281 3875 ' hm (06) 273 3420 fax

- 47 -

SEN THE HON GARETH EVANS, QC

Kate Wall (06) 277 7500 wk

(06) 247 7283 hm (06) 273 4112 fax

SENATOR THE HON JOHN FAULKNER Elizabeth Tout (06) 277 7820 wk (02) 810 0775 hm (06) 273 4140 fax

HON ROSS FREE, MP Stephen Matchett (06) 277 7540 wk

(06) 249 8430 hm (018) 481 497 mobile (06) 273 4148 fax

HON GEORGE GEAR, MP Margot Marshall (06) 277 7360 wk

(06) 295 3427 hm (06) 273 4125 fax

HON ALLAN GRIFFITHS, MP Andrew Scholl (06) 277 7580 wk

(06) 239 7109 hm (06) 273 4104 fax

HON BRIAN HOWE, MP Ross Gardiner (06) 277 7680 wk

(018) 622 060 mobile (06) 273 4126 fax

HON ROS KELLY, MP David Lording (06) 277 7640 wk

(06) 292 6975 hm (06)273 4130 fax

HON DUNCAN KERR, MP Cassie O'Connor (06) 277 7260 wk

(018) 488 254 mobile (06) 273 4136 fax

HON MICHAEL LAVARCH, MP Mark Lever (06) 277 7300 wk

(06) 291 7695 hm (06) 273 4102 fax

HON MICHAEL LEE, MP Bob Bowden (06) 277 7480 wk

(06) 295 8201 hm (06) 273 4154 fax

HON JEANNETTE McHUGH, MP Dominic Nagle (06) 277 7790 wk

(06) 273 4075 fax

SENATOR THE HON BOB McMULLAN Carolyn Betts (06) 277 7600 wk (06) 295 7589 hm (06) 273 4124 fax

SENATOR THE HON ROBERT RAY Michael Mangos (06) 277 7800 wk (03) 531 3899 hm (018) 487 511 mobile (06) 273 4118 fax

SEN THE HON GRAHAM RICHARDSON Chris Gration (06) 277 7220 wk (06) 286 6028 hm (06) 273 4146 fax

48 -

HON FRANK WALKER, MP

Michael Deegan

HON RALPH WILLIS, MP Luke Lawler

SENATOR THE HON CHRIS SCHACHT Carol Sutherland

HON ROBERT TICKNER, MP Kirstie Parker

(06) 277 7080 wk (08) 370 9454 hm (06) 273 4571 fax

(06) 277 7620 wk (06) 287 2054 hm (06) 273 4142 fax

(06) 277 7280 wk (06) 273 4138 fax

(06) 277 7400 wk (06) 273 4110 fax

- 49 -

STATE PARLIAMENT HOUSES

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY NEW SOUTH WALES Legislative Assembly Parliament House

1 Constitution Avenue Macquarie Street

CANBERRA ACT 2601 SYDNEY NSW 2000

Ph: (06) 207 5111 Ph: (02) 230 2111

NORTHERN TERRITORY QUEENSLAND

Parliament House Parliament House

Mitchell Street Cnr. George & Alice Sts

DARWIN NT 0801 BRISBANE OLD 4000

Ph: (089) 46 1411 Ph: (07) 226 7111

SOUTH AUSTRALIA TASMANIA

Parliament House Parliament House

North Terrace HOBART TAS 7000

ADELAIDE SA 5000 Ph: (002) 30 8011

Ph: (08) 237 9100

VICTORIA WESTERN AUSTRALIA

Parliament House Parliament House

Spring Street Harvest Terrace

MELBOURNE VIC 3002 PERTH WA 6000

Ph: (03) 651 8911 Ph: (09) 222 7222

Il.^

I

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

ROSEMARY FOLLETT, MLA Chief Minister, Treasurer, 5th Floor (06) 205 0000 PH

Minister for Social Justice, 1 Constitution Avenue (06) 205 0535 FAX

(Including Status of Women), CANBERRA ACT 2600 People with Disabilities, Multicultural, Aboriginal & Torres Strait Islanders & Youth Affairs

David Wedgwood Principal Adviser

Richard Webb Senior Adviser

Mary Owen Personal Secretary

WAYNE BERRY, MLA

Deputy Chief Minister 5th Floor (06) 205 0021 PH

Manager. of Government Business, 1 Constitution Avenue (06) 205 0498 FAX Minister for Health, CANBERRA ACT 2601

Industrial Relations and Sport -

Sue Robinson Senior Private Secretary

Anna Robieson Private Secretary

Paul Ingwersen Private Secretary

BILL WOOD, MLA

Minister for Education and Training 5th Floor (06) 205 0005 PH

Minister for Land and Planning 1 Constitution Avenue (06) 205 0294 FAX CANBERRA ACT 2601

Peta Beelen Senior Private Secretary

Pat Mullane Private Secretary

TERRY CONNOLLY, MLA

Attorney-General 5th Floor (06) 205 0012 PH

Minister for Housing, Community 1 Constitution Avenue (06) 205 0495 FAX Services, Urban Services CANBERRA ACT 2601

Jo Baker Senior Private Secretary

- 51 -

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

NEW SOUTH WALES I

BOB CARR, MP 1 LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW TREASURER, ETHNIC AFFAIRS & ARTS

Parliament House Electorate Office (02) 230 2310 PH

Room 101 1st Floor (02) 230 2604 FAX

Parliament House 691 Anzac Parade (02) 230 2854 FAX

Macquarie Street MAROUBRA NSW 2035 (02) 349 6440 EO

SYDNEY NSW 2000 (02) 349 4594 EO FAX

Bruce Hawker Steve Lyndon Kris Neill Graeme Wedderburn

David Britton Debbie Lewis Joanne Casey Karen Adams

Rosemary McKenzie

Chief of Staff Policy Adviser Senior Press Officer Press Officer

Press Officer Private Secretary Appointment Officer Receptionist

Electorate Secretary

DR ANDREW REFSHAUGE, MP DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR HEALTH

Parliament House Electorate Office (02) 230 2720 PH

Room 1009 20 Station Street (02) 230 2310 PH

Parliament House MARRICKVILLE NSW 2204 (02) 230 2604 FAX

Macquarie Street (PO Box M41) (02) 230 2854 FAX

SYDNEY NSW 2000 (02) 558 9000 EO

(02) 558 3653 EO FAX

Patricia Oakley Chief of Staff/Press Officer

Pat Clarke Electorate Secretary

Maria Katsogiannis Asst. Electorate Secretary

PAUL WHELAN, MP SHADOW ATTORNEY GENERAL

Parliament House Electorate Office (02) 230 2309 PH

Room 1014 162 Liverpool Road (02) 230 2854 FAX

Parliament House ASHFIELD NSW 2131 (02) 799 5565 EO

Macquarie Street (02) 799 6151 EO FAX

SYDNEY NSW 2000

Lynne Cuneo Electorate Secretary

- 52 -

PAM ALLAN, MP

SHADOW MINISTER FOR PLANNING & ENVIRONMENT AND WOMEN'S AFFAIRS

Parliament House Electorate Office (02) 230 2115 PH

Room 1009 71 A Boomerang Place (02) 230 2604 FAX

Parliament House SEVEN HILLS NSW 2147 *(Attn. Pam Allan)

Macquarie Street (PO Box 592) (02) 622 3110 EO

SYDNEY NSW 2000 (02) 831 2130 EO FAX

Kathleen Waterson Electorate Secretary

Cathy Parmenter Assistant Electorate Secretary

Ronald Waterson Assistant Electorate Secretary

RICHARD AMERY, MP SHADOW MINISTER FOR CONSUMER AFFAIRS & SENIORS AND WATER RESOURCES

Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Patricia Hatch Michelle Emerson

Electorate Office PO Box 57 MOUNT DRUITT NSW 2770

Electorate Secretary Electorate Secretary

(02) 230 2390 PH (02) 230 2064 FAX (02) 625 6770 EO (02) 625 9965 EO FAX

PETER ANDERSON, MP SHADOW MINISTER FOR POLICE & EMERGENCY SERVICES

Parliament House Room 1013 Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Rita Moro Natalina Pantaleo

Electorate Office Shop 209A Westfield Shopping Town Macquarie Street

LIVERPOOL NSW 2170 (PO Box 3089)

Electorate Secretary Asst Electorate Secretary

(02) 230 2048 PH (02) 230 2854 FAX (02) 602 0040 EO (02) 821 1807 EO FAX

JOHN AQUILINA, MP SHADOW MINISTER FOR EDUCATION & YOUTH AFFAIRS, ASSISTANT SHADOW MINISTER FOR ETHNIC AFFAIRS

Parliament House Electorate Office (02) 230 2528 PH

Macquarie Street 2/46 Railway Road (02) 230 2854 FAX

SYDNEY NSW 2000 MARAYONG NSW 2148 (02) 622 6190 EO

(02) 831 2795 EO FAX

- 53 -

I

T ONY DOYLE, MP SHADOW MINISTER FOR CORRECTIVE SERVICES

Parliament House Electorate Office (02) 230 2507 PH

Room 1006 212 Memorial Avenue (02) 230 2854 FAX *

Parliament House ETTALONG BEACH NSW 2257 'Attn Tony Doyle Macquarie Street (043) 41 8414 EO

SYDNEY NSW 2000 (043) 41 2368 EO FAX

Barbara Quinnell Electorate Secretary

Joy Conroy Electorate Secretary

THE HON RON DYER, MLC

SHADOW MINISTER FOR FAMILY, COMMUNITY & DISABILITY SERVICES

Parliament House (02) 230 2159 PH

Room 1215 (02) 230 2924 FAX

Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Karen Chesher Secretary

THE HON MIKE EGAN, MLC LEADER OF THE OPPOSITION IN THE LEGISLATIVE COUNCIL, SHADOW MINISTER FOR FINANCE & ECONOMIC REFORM

Parliament House Room 1214 Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Virginia Knox Viola Gavan Tony Perry

(02) 230 2244 PH (02) 230 2859 FAX

Research & Policy Secretary Leaders Assistant

RICHARD FACE, MP SHADOW CHIEF SECRETARY, SHADOW MINISTER FOR SPORT, RECREATION & RACING

Parliament House Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Norma Horadam Meredith Williams

Electorate Office 23 Smith Street CHARLESTOWN NSW 2290

Electorate Secretary Asst Electorate Secretary

(02) 230 2249 PH (02) 230 2854 FAX (049) 42 1242 EO (049) 42 1060 EO FAX

- 54 -

I

DEIR DR E GRUSOVIN, MP SHADOW MINISTER FOR HOUSING

Parliament House Electorate Office (02) 230 2477 PH

Parliament House Level 3 (02) 230 2897 FAX

Macquarie Street Westfield Shoppingtown Eastgarden (02) 314 0576 EO SYDNEY NSW 2000 Cnr Wentworth Ave & Bunnerong Rd (02) 349 5601 EO FAX PAGEWOOD NSW 2035

Judy Ferry Electorate Secretary

Frank Higgins Asst Electorate Secretary

BRIAN LANGTON, MP SHADOW MINISTER FOR TRANSPORT

Parliament House Room 1016 Parliament House Macquarie . Street SYDNEY NSW 2000

Susan Rando Kristina Vesk

Electorate O ffice 1 Belgrave Street KOGARAH NSW 2217

Electorate Secretary Electorate Assistant

(02) 230 2250 PH (02) 230 2854 FAX (02) 587 9684 EO (02) 588 7138 EO FAX

COLIN MARKHAM, MP SHADOW MINISTER FOR ABORIGINAL AFFAIRS, ASSISTANT SHADOW MINISTER FOR MINERALS & ENERGY

Parliament House Room 1003 Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Norma Wilson Allison Wren

Electorate O ffice 68 Princes Highway FAIRY MEADOW NSW 2519

Electorate Secretary Electorate Assistant

(02) 230 2192 PH (02) 230 2604 FAX' '(Attu C Markham) (042) 851 588 EO (042) 851 858 FAX

BOB MARTIN, MP SHADOW MINISTER FOR AGRICULTURE, RURAL AFFAIRS, LANDS & FORESTS

Parliament House Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Dianne Green Melissa Langford Vicki McCleer

Electorate O ffice 2nd Floor, Suite 203 161 Maitland Road MAYFIELD NSW 2304

Electorate Secretary Electorate Secretary Electorate Secretary

(02) 230 2554 PH (02) 230 2854 FAX' '(Attn Bob Martin) (049) 68 3284 EO

(049) 67 4556 FAX

- 55 -

JOHN MURRAY, MP

SHADOW MINISTER FOR EMP LOYMENT & PUBLIC WORKS, SHADOW MINISTER ASSISTING ON EDUCATION

Parliament House Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Joanne Roebuck Carol Griffith Camille Darbyshire

Electorate Office 106 Lyons Road DRUMMOYNE NSW 2047

Electorate Secretary Electorate Secretary Asst Electorate Secretary

(02) 230 2415 PH (02) 230 2604 FAX (02) 819 6462 EO (02) 819 6907 FAX

ERNIE PAGE, MP SHADOW MINISTER FOR ADMINISTRATIVE SERVICES

Parliament House Room 1001 Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Sue Tracey Sean Macken

Electorate Office Suite 113 29 Newland Street BONDI JUNCTION NSW 2022

Electorate Secretary Electorate Assistant

(02) 230 2199 PH (02) 230 2854 FAX (02) 389 6669 EO (02) 387 8845 EO FAX

PAT ROGAN, MP SHADOW MINISTER FOR MINERALS & ENERGY

Parliament House Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Margaret Como Jodie Wilsher

Electorate O ffice Office 5 1 Faraday Road PADSTOW NSW 2211

Electorate Secretary Electorate Assistant

(02) 230 2252 PH (02) 230 2604 FAX (02) 772 2774 EO (02) 792 1718 EO FAX

THE HON JEFF SHAW, MLC SHADOW MINISTER FOR INDUSTRIAL RELATIONS AND LOCAL GOVERNMENT

Parliament House Room 1212 Parliament House

Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

Wendy Green

(02) 230 2160 PH (02) 230 2859 FAX

Secretary

- 56 -

THE HON BRYAN VAUGHAN, MLC

Deputy Leader of the Opposition in Legislative Council Shadow Minister for Small Business, Industrial Development & Tourism

Parliament House (02) 230 2244 PH

Room 1214 (02) 230 2859 FAX

Parliament House Macquarie Street SYDNEY NSW 2000

(Staff same as Bob Carr)

- 57 -

I STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

I

NORTHERN TERRITORY I BRIAN EDE, MLA LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW TREASURER, SHADOW MINISTER FOR POLICE, FIRE & EMERGENCY SERVICES, AUDITOR-GENERAL, OMBUDSMAN

Leader's Office Electorate Office (089) 817 666 PH

1st Floor PO Box 62 (089) 816 563 FAX

36 Mitchell Street ALICE SPRINGS NT 0871 (089) 52 7666 EO

DARWIN NT 0801 (089) 52 8004 FAX

Jamie Gallagher Press Officer (018) 898 221 MOBILE

John Tobin Chief Executive Officer

Greg Roche Executive Officer

Alf Leonardi Executive Officer

Sue Francis Executive Officer

Dianne Stanford Ministerial Assistant

Mescal Yates Electorate Secretary

JOHN BAILEY, MLA DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR EDUCATION & TRAINING, CONSERVATION, ETHNIC AFFAIRS, LANDS & PLANNING

PO Box 41856 (089) 277 033 PH

CASUARINA NT 0811 (089) 451 921 FAX

To be advised Electorate Secretary

NEIL BELL, MLA OPPOSITION WHIP & CHAIRMAN OF CAUCUS

PO Box 2115 (089) 529 611 PH

ALICE SPRINGS NT 0871 (089) 530 211 FAX

Toni Morton Electorate Secretary

GARY CARTWRIGHT, MLA SHADOW MINISTER FOR HOUSING, LOCAL GOVERNMENT, & REGIONAL DEVELOPMENT

PO Box 971 (089) 711 444 PH

KATHERINE NT 0851 (089) 711 432 FAX

Cainwen Grose Electorate Secretary

- 58 -

MAGGIE HICKEY, MLA

SHADOW MINISTER FOR HEALTH & COMMUNITY SERVICES AND STATUS OF WOMEN (INCLUDING MENZIES SCHOOL OF HEALTH) -

PO Box 796 TENNANT CREEK NT 0861

Brigid Walsh Electorate Secretary

WESLEY LANHUPUY, MLA SHADOW MINISTER FOR ABORIGINAL AFFAIRS

(089) 622 205 PH (089) 623 008 FAX

GPO Box 3475 (089) 816 400 PH

DARWIN NT 0801 (089) 814 241 FAX

Ron Greaves Electorate Secretary

KEN PARISH, MLA SHADOW MINISTER FOR INDUSTRIES & DEVELOPMENT, TOURISM & ARTS, SMALL BUSINESS, WORK AND HEALTH.

Shop 19 (089) 854 666 PH

Rapid Creek Shopping Centre (089) 854 257 FAX

Trower Road RAPID CREEK NT 0811

Phillip Powling Electorate Secretary

SYD STIRLING, MLA SHADOW MINISTER FOR TRANSPORT & WORKS, POWER, WATER AUTHORITY & PORTS, PUBLIC EMP LOYMENT, RACING & TAB

PO Box 1021 (089) 871 711 PH

NHULUNBUY NT 0881 (089) 872 388 FAX

Judy Williams Electorate Secretary

MAURICE RIOLI, MLA SHADOW MINISTER FOR MINES & ENERGY. YOUTH, SPORT & RECREATION

Ground Floor, CML Building (089) 817 055 PH

59 Smith Street (089) 817 515 FAX

DARWIN NT 0800

Nuala McDonald Electorate Secretary

- 59 -

I

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

I

QUEENSLAND

I

THE HON WAYNE GOSS, MLA PREMIER, MINISTER FOR ECONOMIC & TRADE DEVELOPMENT AND THE ARTS

Floor 15, Executive Building 100 George Street BRISBANE OLD 4000

David Barbagallo Russ Morgan Hazel Hubbard

(07) 224 4500 PH (07) 221 1206 FAX

Principal Private Secretary Principal Media Adviser Personal Secretary

THE HON TOM BURNS, MLA DEPUTY PREMIER, MINISTER FOR ADMINISTRATIVE SERVICES AND RURAL COMMUNITIES

Floor 12, Executive Building 100 George Street BRISBANE OLD 4000

Joe Veraa Lynn Hewlett

(07) 224 4600 PH (07) 224 6946 FAX

Principal Private Secretary Media Adviser

THE HON PAUL BRADDY, MLA MINISTER FOR POLICE & EMERGENCY SERVICES

Floor 13, Forbes House 30 Makerston Street BRISBANE OLD 4000

Romey Stubbs Ellen McIntyre

(07) 227 4910 PH (07) 236 3622 FAX

Senior Ministerial Policy Adviser Ministerial Media Adviser

THE HON EDMUND CASEY, MLA MINISTER FOR PRIMARY INDUSTRIES

Level 8, Primary Industries Building 80 Ann Street BRISBANE OLD 4000

John Tanzer Senior Policy Adviser

Lee Duffield Ministerial Media Adviser

(07) 239 3000 PH (07) 229 0260 FAX

- 60 -

THE HON PAT COMBEN, MLA

MINISTER FOR EDUCATION

Floor 22, Education House 30 Mary Street BRISBANE OLD 4000

Tim Grau Steve Rous

(07) 237 1000 PH (07) 229 6562 FAX

Senior Policy Adviser Media Adviser

THE HON KEITH DE LACY, MLA TREASURER

Floor 9, Executive Building 100 Geroge Street BRISBANE OLD 4000

Michael Roche Ron Watson

(07) 224 6900 PH (07) 229 1415 FAX

Senior Policy Adviser Press Secretary

ITHE HON JIM ELDER, MLA MINISTER FOR BUSINESS, INDUSTRY & REGIONAL DEVELOPMENT

Floor 4, Enterprise House 46 Charlotte Street BRISBANE OLD 4000

Matthew Strassberg Senior Policy Adviser

Andrew Fraser Media Adviser

(07) 224 2000 PH (07) 229 6514 FAX

ITHE HON MATT FOLEY, MLA MINISTER FOR EMP LOYMENT, TRAINING & INDUSTRIAL RELATIONS

Floor 12, City Bank Building Charlotte Street BRISBANE OLD 4000

Simon Blackwood Senior Policy Adviser

Jan Martin Media Adviser

ITHE HON BOB GIBBS, MLA MINISTER FOR TOURISM, SPORT & RACING

(07) 225 2001 PH (07) 221 3619 FAX

Floor 16, Capital Hill Building Cnr George & Mary Streets BRISBANE OLD 4000

Bruce Houston Scott Dixon

(07) 237 9608 PH (07) 237 9617 FAX

Senior Ministerial Policy Adviser Ministerial Media Adviser

61 -

THE HON DAVID HAMILL, MLA

MINISTER FOR TRANSPORT, MINISTER ASSISTING THE PREMIER ON ECONOMIC & TRADE DEVELOPMENT

Floor 15, Capital Hill Building (07) 237 1949 PH

Cnr George & Mary Streets (07) 237 1952 FAX

BRISBANE QLD 4000

Rob Whiddon Senior Ministerial Policy Adviser

Steve Rous Press Secretary

IT H E HON KEN HAYWARD, MLA MINISTER FOR HEALTH

Floor 19, State Health Building (07) 234 1191 PH

147-163 Charlotte Street (07) 229 4478 FAX

BRISBANE OLD 4000 (07) 229 4142 FAX

Michael Hill Senior Ministerial Policy Adviser

Peter McCarthy Press Secretary

I TH E HON TERRY MACKENROTH, MLA MINISTER FOR HOUSING, LOCAL GOVERNMENT & PLANNING

Floor 11, Queensland Minerals and Energy Centre (07) 235 4280 PH

61 Mary Street (07) 229 0407 FAX

BRISBANE QLD 4000

Robyn Healy Acting Sen Min Policy Adviser

Libby Callister Ministerial Media Adviser

THE HON TONY MCGRADY, MLA MINISTER FOR MINERALS & ENERGY

Floor 17, Old Minerals and Energy Centre 61 Mary Street BRISBANE QLD 4000

(07) 224 2170 PH (07) 229 3238 FAX

Damian Scholz Acting Sen Min Policy Adviser

Graham Earle Ministerial Media Adviser

THE HON GLEN MILLNER, MLA MINISTER FOR CONSUMER AFFAIRS & CORRECTIVE SERVICES

Floor 8, State Law Building Cnr George & Ann Streets BRISBANE OLD 4000

Joan McGrath Steve Bishop

(07) 239 6044 PH (07) 221 3118 FAX

Senior Ministerial Policy Adviser Ministerial Media Adviser

- 62 -

THE HON MOLLY ROBSON, MLA

MINISTER FOR ENVIRONMENT AND HERITAGE

Floor 19, 160 Ann Street (07) 227 8819 PH

BRISBANE OLD 4000 (07) 221 7082 FAX

Damian McGreevy Senior Ministerial Policy Adviser Mark Barton Green Ministerial Media Adviser

ITHE HON GEOFF SMITH, MLA MINISTER FOR LANDS

Floor 9 Cnr Main & Vulture Streets (07) 896 3688 PH

WOOLLOONGABBA OLD 4102 (07) 391 8078 FAX

Michael Jones Senior Ministerial Policy Adviser

Stephen Guest Ministerial Media Adviser

ITHE HON ANNE WARNER, MLA MINISTER FOR FAMILY SERVICES, ABORIGINAL & ISLANDER AFFAIRS

Floor 7, Family Services Building (07) 224 7072 PH

Cnr George & Elizabeth Streets (07) 221 5373 FAX

BRISBANE OLD 4000

Norma Jones Senior Ministerial Policy Adviser

Lisa Green Ministerial Media Adviser

ITHE HON DEAN WELLS, MLA ATTORNEY-GENERAL, MINISTER FOR JUSTICE & THE ARTS

14th Floor, State Law Building (07) 239 3478 PH

50 Ann Street (07) 220 0289 FAX

BRISBANE OLD 4000

Susan Moriarty Senior Ministerial Policy Adviser

Jacoba Brasch Ministerial Media Adviser

63 -

I

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

I

SOUTH AUSTRALIA I

THE HON LYNN ARNOLD, MP PREMIER, MINISTER FOR ECONOMIC DEVELOPMENT AND MULTICULTURAL & ETHNIC AFFAIRS

11th Floor, State Administration Centre (08) 226 3505 PH

Victoria Square (08) 231 1731 FAX

ADELAIDE SA 5000

David Cox Executive Assistant to Premier

Jim Kouts Media Adviser

Gail Greenhalgh Personal Secretary

THE HON FRANK BLEVINS, MP DEPUTY PREMIER, TREASURER, MINISTER FOR MINERAL RESOURCES

12th Floor, State Administration Centre (08) 226 1866 PH

Victoria Square (08) 226 1896 FAX

ADELAIDE SA 5000

Alvan Roman Ministerial Adviser

Kaye Mathewson Press Secretary

ITH E HON GREGORY CRAFTER, MP MINISTER FOR HOUSING, URBAN DEVELOPMENT & LOCAL GOVERNMENT RELATIONS AND RECREATION & SPORT

10th Floor, NZ Insurance Building (08) 226 8555 PH

55 Grenfell Street (08) 207 2129 FAX

ADELAIDE SA 5000

Cathie King Ministerial Adviser

Margaret Ralston Media Adviser

THE HON MARTYN EVANS, MP MINISTER FOR HEALTH, FAMILY & COMMUNITY SERVICES AND THE AGED

3rd Level, Citicentre 11 Hindmarsh Square ADELAIDE SA 5000

Stephen Boyd Victoria Purman

(08) 226 6035 PH (08) 226 6667 FAX

Ministerial Adviser Press Secretary

- 64 -

ITHE HON BOB GREGORY, MP

MINISTER FOR LABOUR RELATIONS, OCCUPATIONAL HEALTH & SAFETY & CORRECTIONAL SERVICES

4th Floor, NatWest Centre (08) 207 1855 PH

45 Pirie Street (08) 207 1950 FAX

ADELAIDE SA 5000

Gary Williamson Principal Adviser

Simon Clayer Media Adviser

THE HON TERENCE GROOM, MP MINISTER FOR PRIMARY INDUSTRIES, MINISTER ASSISTING THE PREMIER ON MULTICULTURAL & ETHNIC AFFAIRS

17th Floor, Grenfell Centre 25 Grenfell Street ADELAIDE SA 5000

Grace Portolesi Ministerial Adviser

Michele Nardelli Press Secretary

I THE HON JOHN KLUNDER, MP MINISTER FOR PUBLIC INFRASTRUCTURE

1st Floor, State Administration Centre Victoria Square ADELAIDE SA 5000

(08) 226 0235 PH (08) 226 0316 FAX

(08) 226 3510 PH (08) 212 3072 FAX

David Abfalter Principal Adviser

Peter Charles Press Secretary

THE HON SUSAN LENEHAN, MP MINISTER FOR EDUCATION, EMP LOYMENT & TRAINING

9th Floor, Education Centre 31 Flinders Street ADELAIDE SA 5000

Geoff Loveday Toni Jupe

(08) 226 1205 PH (08) 226 1556 FAX

Executive Assistant Media Adviser

THE HON JUDITH (ANNE) LEVY, MLC MINISTER FOR THE ARTS & CULTURAL HERITAGE

15th Floor, Wakefield House 30 Wakefield Street ADELAIDE SA 5000

Clive Nelligan Rik Morris Lois Boswell

(08) 226 5855 PH (08) 226 5859 FAX

Senior Officer Press Secretary Ministerial Adviser

- 65 -

THE HON KYM MAYES, MP

MINISTER FOR ENVIRONMENT & LAND MANAGEMENT, EMERGENCY SERVICES. ABORIGINAL AFFAIRS

Old Treasury Building 144 King William Street ADELAIDE SA 5000

Peter Campaign Karen Ashford

(08) 226 4060 PH (08) 226 4300 FAX

Chief Administrative Officer Media Adviser

THE HON MICHAEL RANN, MP MINISTER FOR BUSINESS & REGIONAL DEVELOPMENT, TOURISM AND STATE SERVICES

8th Floor, Terrace Towers (08) 303 2290 PH

178 North Terrace (08) 302 2283 FAX

ADELAIDE SA 5000

Andrea Martin Ministerial Adviser

Helen Thew Press Secretary

THE HON CHRISTOPHER SUMNER, MLC ATTORNEY-GENERAL, MINISTER FOR PUBLIC SECTOR REFORM AND CRIME PREVENTION

11th Floor, NatWest Centre 45 Pirie Street ADELAIDE SA 5000

Barry Handke Jill Bottrall

(08) 207 1723 PH (08) 207 1736 FAX

Principal Private Secretary Press Secretary

THE HON BARBARA WIESE, MLC MINISTER OF TRANSPORT DEVELOPMENT

14th Floor, State Administration Centre Victoria Square ADELAIDE SA 5000

(08) 226 1210 PH (08) 226 0844 FAX

Mark Smith Ministerial Assistant

Pat Hudson Press Secretary

66 -

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

I

TASMANIA

I

THE HON MICHAEL FIELD, MHA LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW TREASURER, SHADOW MINISTER FOR STATE DEVELOPMENT AND PUBLIC SECTOR MANAGEMENT

Parliament House HOBART TAS 7000

Linda Hornsey Ian Colvin Paula McKenzie Maggi Boughton Helen Polley

Alistair Scott

(002) 332 385 PH (002) 243 074 FAX

Senior Adviser Media Secretary Personal Secretary Electorate Adviser

Research Assistant Research Assistant

THE HON PETER PATMORE, MHA DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR HEALTH, ENVIRONMENT & PLANNING, LOCAL GOVERNMENT

Henty House, 1 Civic Square (003) 362 250 PH

LAUNCESTON TAS 7250 (003) 311 718 FAX

Heather Watson Secretary

ITHE HON MICHAEL AIRD, MHA SHADOW MINISTER FOR TRANSPORT & WORKS (CONSTRUCTION), YOUTH, AND SHOP TRADING

Parliament House (002) 332 229 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

ITHE HON JULIAN AMOS, MHA SHADOW MINISTER FOR MINES & ENERGY, FORESTRY, MULTI-CULTURAL AFFAIRS AND SMALL BUSINESS

Parliament House (002) 338 309 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

- 67 -

THE HON FRAN BLADEL, MHA

SHADOW MINISTER FOR EDUCATION AND WOMEN

Parliament House (002) 332 231 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

THE HON JUDY JACKSON, MHA SHADOW MINISTER FOR COMMUNITY SERVICES, SOCIAL JUSTICE, PARKS, WILDLIFE & HERITAGE, LEADER OF THE HOUSE

Parliament House (002) 336 443 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

THE HON GILL JAMES, MHA SHADOW MINISTER FOR AGED CARE AND CONSUMER AFFAIRS

Henty House, 1 Civic Square (003) 362 269 PH

LAUNCESTON TAS 7250 (003) 311 718 FAX

Leonie Mitchell Secretary

ITHE HON PAUL LENNON, MHA SHADOW MINISTER FOR INDUSTRIAL RELATIONS, EMP LOYMENT & TRAINING AND RACING & GAMING

Parliament House (002) 332 505 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

I TH E HON DAVID LLEWELLYN, MHA SHADOW MINISTER FOR POLICE AND PRIMARY INDUSTRY

Parliament House (002) 336 454 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

- 68 -

THE HON MICHAEL POLLEY, MHA

SHADOW MINISTER FOR TOURISM, SPORT & RECREATION

Henty House, 1 Civic Square (003) 362 269 PH

LAUNCESTON TAS 7250 (003) 311 718 FAX

Leonie Mitchell Secretary

ITHE HON JOHN WHITE, MHA SHADOW ATTORNEY-GENERAL & JUSTICE, ABORIGINAL AFFAIRS AND THE ARTS

Parliament House (002) 336 432 PH

HOBART TAS 7000 (002) 333 310 FAX

Diane Hudson Secretary

Susan Wailes Assistant Secretary

- 69 -

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

I

VICTORIA

I

THE HON JOHN BRUMBY, MLC LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR INDUSTRY & INDUSTRIAL AFFAIRS

Parliament House (03) 651 8874 PH

MELBOURNE Vic 3002 (03) 650 9173 FAX

David Feeney Principal Private Secretary

BOB SERCOMBE, MP DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR POLICE & EMERGENCY SERVICES, CORRECTIONS

Parliament House Parliament House MELBOURNE VIC 3002

Carol Stewart

Electorate O ffice 7-9 Wallis Mall NIDDRIE VIC 3042

Electorate Secretary

(03) 651 8874 PH (03) 650 9173 FAX (03) 379 5879 EO (03) 379 4434 EO FAX

ALEX ANDRIANOPOULOS, MP SHADOW MINISTER FOR ETHNIC AFFAIRS

3/132 Alexander Avenue (03) 465 9033 EO

THOMASTOWN VIC 3074 (03) 464 1650 FAX

Ken Hovenga Electorate Officer part time

Jill Tilkeridis Electorate Officer part time

THE HON IAN BAKER, MP SHADOW TREASURER

Shop 16, Sunshine Central Plaza Hampshire Road SUNSHINE VIC 3020

Robert Mammerella Electorate Officer

PETER BATCHELOR, MP SHADOW MINISTER FOR PUBUC TRANSPORT

(03) 311 7886 EO (03) 364 9126 FAX

Shop 14, 16 May Road (03) 465 7533 PH

LALOR VIC 3075 (03) 465 3656 FAX

Maureen Gatherer Electorate Officer part time

Mary Silvucci -Electorate Officer part time

- 70 -

NEIL COLE, MP

SHADOW ATTORNEY-GENERAL, SHADOW MINISTER FOR CONSUMER AFFAIRS

(03) 328 4637 EO (03) 326 8747 FAX

484 William Street WEST MELBOURNE VIC 3003

Lynn Ritchie Electorate Officer

THE HON BURWYN DAVIDSON, MLC SHADOW MINISTER FOR ROADS AND PORTS

31 Beach Street FRANKSTON VIC 3199

Jason Davidson Electorate Officer

Sally Moore Electorate Officer

IDEMETRI DOLLIS, MP SHADOW MINISTER FOR PLANNING

(03) 776 5170 PH (03) 783 1841 FAX

196 Church Street (03) 429 1813 PH

RICHMOND VIC 3121 (03) 428 0050 FAX

George Tiernan Electorate Officer

ISHERRYL GARBUTT, MP SHADOW MINISTER FOR COMMUNITY SERVICES AND WOMEN'S AFFAIRS

Suite 2, Balaka Place (03) 467 5657 PH

BUNDOORA VIC 3083 (03) 467 5921 FAX

Sue Dyet Electorate Officer

KEITH HAMILTON, MP SHADOW MINISTER FOR POST-SECONDARY EDUCATION & TRAINING AND ABORIGINAL AFFAIRS

66 George Street (051) 33 9088 PH

MORWELL VIC 3840 (051) 33 9388 FAX

Debra Carnduff Electorate Officer

THE HON CAROLINE HOGG, MLC SHADOW MINISTER FOR AGRICULTURE & RURAL AFFAIRS AND THE ARTS

36A North Street (03) 357 2288 PH

GLENROY VIC 3046 (03) 357 2853 FAX

Karen Muscat Electorate Officer

- 71

THE HON LICIA KOKOCINSKI, MLC

SECRETARY OF THE SHADOW CABINET

277 Hampshire Road PO Box 249 . (03) 312 1212 PH

SUNSHINE VIC 3020 SUNSHINE VIC 3020 (03) 312 4598 FAX

Raoul Wainwright Electorate Officer part time

Brett Miller Electorate Officer part time

MICHAEL LEIGHTON, MP SHADOW MINISTER FOR SMALL BUSINESS, YOUTH AFFAIRS, SHADOW MINISTER ASSISTING THE SHADOW MINISTER FOR INDUSTRIAL RELATIONS

375 High Street (03) 478 5611 PH

PRESTON VIC 3072 (03) 470 2323 FAX

Craig Langdon Electorate Officer

ICAROLE MARPLE, MP SHADOW MINISTER FOR NATURAL RESOURCES

Post Office Box 175 (03) 398 5165 PH

ALTONA VIC 3018 (03) 398 5184 FAX

Barry Wandel Electorate Officer

EDDIE MICALLEF, MP SHADOW MINISTER FOR INDUSTRY SERVICES, SHADOW MINISTER ASSISTING THE SHADOW MINISTER FOR INDUSTRIAL RELATIONS

Suite 3, 387-389 Springvale Road SPRINGVALE VIC 3171

Sue Hayes Electorate Officer

Marian Hayes Assistant Electorate Officer

THE HON PAT POWER, MLC SHADOW MINISTER FOR REGIONAL DEVELOPMENT

33 McFadzean Avenue RESERVOIR VIC 3073

Patrick Griffiths Electorate Officer

ITHE HON BARRY PULLEN, MLC SHADOW MINISTER FOR CONSERVATION & ENVIRONMENT

115 Brunswick Street FITZROY VIC 3065

(03) 547 6262 PH (03) 547 2416 FAX

(03) 460 3146 PH (03) 460 8808 FAX

(03) 419 7740 PH (03) 419 6593 FAX

Paolo Ricci Electorate Officer

72 -

Shop 1, 662 Calder Highway

KEILOR VIC 3036

Marilyn Lennox Electorate Officer

JAN WILSON, MP SHADOW MINISTER FOR LOCAL GOVERNMENT AND THE AGED

THE HON TOM ROPER, MP SHADOW MINISTER FOR HEALTH, SPORT. RECREATION, RACING & GAMING

65 Moreland Road (03) 384 1241 PH

COBURG VIC 3058 (03) 384 0481 FAX

Tania Sargent Electorate Officer

THE HON MAL SANDON, MP SHADOW MINISTER FOR EDUCATION

434 Nepean Highway (03) 772 4544 PH

CHELSEA VIC 3196 (03) 776 0138 FAX

Jenny Lindell Electorate Officer part time

Tricia Winter Electorate Officer part time

Judy Munn Electorate Officer part time

THE HON THEO THEOPHANOUS, MLC SHADOW MINISTER FOR HOUSING, SHADOW MINISTER RESPONSIBLE FOR WORKCOVER

464 High Street NORTHCOTE VIC 3070

Mary Retimotis Vickki Kyriakopoulos Maria Loupetis

(03) 482 2799 PH (03) 481 1839 FAX

Electorate Officer part time Electorate Officer part time Electorate Officer part time

KELVIN THOMSON, MP SHADOW MINISTER FOR ENERGY & MINERALS. TOURISM AND SHADOW MINISTER RESPONSIBLE FOR STATE OWNED ENTERPRISES

122 Snell Grove (03) 306 9023 PH

OAK PARK VIC 3046 (03) 306 2891 FAX

Tony Robinson Electorate Officer

THE HON DAVID WHITE, MLC LEADER OF THE OPPOSITION IN THE UPPER HOUSE, SHADOW MINISTER FOR FINANCE AND MAJOR PROJECTS

16 Birch Avenue DANDENONG NORTH VIC 3175

Kathy Sword Tim Holding

(03) 336 4644 PH (03) 336 1771 FAX

(03) 790 0022 PH (03) 790 1173 FAX

Electorate Officer part time Electorate Officer part time

73 -

STATE PARLIAMENTARY LABOR PARTIES

LWESTERN AUSTRALIA 1

ITHE HON CARMEN LAWRENCE, MLA LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW TREASURER, SHADOW MINISTER FOR EMP LOYMENT AND FEDERAL AFFAIRS

Parliament House (09) 222 7233 PH

PERTH WA 6000 (09) 321 6337 FAX

(09) 242 2488 EO

Ed Russell Director

John Arthur Press Secretary

Darren Foster Senior Policy Officer

Diane Hill Private Secretary (Appointments)

ITHE HON IAN TAYLOR, MLA DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION, SHADOW MINISTER FOR HEALTH AND THE GOLDFIELDS

Suite 3, Maritana Mall (09) 222 7443 PH

KALGOORLIE WA 6430 (090) 213 927 EO

(090) 216 724 FAX

Marie Holmes Electorate Officer

Jay Townsend Electorate Officer

THE HON ERNIE BRIDGE, MLA SHADOW MINISTER FOR TRADE, ABORIGINAL AFFAIRS AND THE NORTH WEST

7 Harvest Terrace (09) 222 7228 PH

WEST PERTH WA 6005 (09) 321 7997 EO

(09) 321 7996 FAX

Sue Connor Electorate Officer

NICK CATANIA, MLA SHADOW MINISTER FOR POLICE & EMERGENCY SERVICES AND MULTI CULTURAL & ETHNIC AFFAIRS

82 Collier Avenue BALCATTA WA 6021

Gail Crooks Joanne loppolo

(09) 222 7252 PH (09) 345 2767 EO (09) 344 5355 FAX

Electorate Officer Asst Electorate Officer

- 74 -

THE HON GRAHAM EDWARDS, MLC

LEADER OF THE OPPOSITION IN THE LEGISLATIVE COUNCIL, SHADOW MINISTER FOR TOURISM AND FISHERIES

104 Miles Street (09) 222 7433 PH

KARRINYUP WA 6018 (09) 246 4111 EO

(09) 244 1048 FAX

Maureen Palmer Electorate Officer

JUDY EDWARDS, MLA SHADOW MINISTER FOR HOUSING, YOUTH, SPORT & RECREATION

Shop 19, Maylands Shopping Centre (09) 222 7460 PH

168 Guildford Road (09) 370 3550 EO

MAYLANDS WA 6051 (09) 272 4291 FAX

Margaret Cox Electorate Officer

GEOFF GALLOP, MLA SHADOW MINISTER FOR RESOURCES & ENERGY, PARLIAMENTARY & ELECTORAL REFORM

Suite 2 (09) 222 7487 PH

391 Albany Highway (09) 361 1777 EO

VICTORIA PARK WA (09) 470 2875 FAX

Kay Varis Electorate Officer

ITHE HON JULIAN GRILL, MLA SHADOW MINISTER FOR PRIMARY INDUSTRIES AND FOR THE GREAT SOUTHERN

66 Burt Street (09) 222 7316 PH

BOULDER WA 6432 (090) 932 999 EO

(090) 932 990 FAX

Cheryl Bird Electorate Officer

I TH E HON JOHN HALDEN, MLC DEPUTY LEADER OF THE OPPOSITION IN THE LEGISLATIVE COUNCIL, SHADOW MINISTER FOR TRANSPORT

Shop 15, Melville Plaza (09) 222 7413 PH

Canning Highway (09) 339 5222 EO

BICTON WA 6157 (09) 339 2789 FAX

Jo-ann Whalley Electorate Officer

75 -

THE HON KAY HALLAHAN, MLA

SHADOW MINISTER FOR EDUCATION & TRAINING, THE ARTS AND MEDIA

Unit 6, 1st Floor (09) 222 7260 PH

182 Jull Street (09) 399 3600 EO

ARMADALE WA 6112 (09) 497 2243 FAX

Nellie Anderton Electorate Officer

THE HON YVONNE HENDERSON, MLA SHADOW MINISTER FOR PRODUCTIVITY & LABOUR RELATIONS AND PUBLIC SECTOR MANAGEMENT

Unit 3, Medical Centre (09) 222 7273 PH

2-18 Warton Road (09) 493 2223 EO

THORNLIE WA 6108 (09) 493 2224 FAX

Yvonne (Eve) Omacini Electorate Officer

ITHE HON GORDON HILL, MLA SHADOW MINISTER FOR COMMERCE, SMALL BUSINESS AND THE MID WEST

Cnr Marion Street & Railway Parade (09) 222 7310 PH

MIDLAND WA 6056 (09) 274 2374 EO

(09) 274 3665 FAX

Beverley Daniels Electorate Officer

JOHN KOBELKE, MLA SHADOW MINISTER FOR PLANNING. LANDS AND WORKS & SERVICES

272 Flinders Street (09) 222 7225 PH

NOLLAMARA WA 6061 (09) 344 3777 EO

(09) 344 6292 FAX

Ann Roberts Electorate Officer

Lida Feist Support Staff

NORM MARLBOROUGH, MLA SHADOW MINISTER FOR LOCAL GOVERNMENT, RACING & GAMING AND SENIORS

Parmelia House, 165 Gilmore Avenue (09) 222 7253 PH

KWINANA WA 6167 (09) 419 2050 EO

(09) 439 1115 FAX

Helen Cheeseman Electorate Officer

- 76 -

Shop 22, Belmont Village Shopping Centre

Belmont Avenue CLOVERDALE WA 6105

(09) 222 7461 PH (09) 277 6898 EO (09) 277 2768 FAX

THE HON JIM McGINTY, MLA SHADOW MINISTER FOR ENVIRONMENT AND HERITAGE

Queensgate Centre William Street FREMANTLE WA 6160

Antoinette Fedele Electorate Officer

THE HON MARK NEVILL, MLC SHADOW MINISTER FOR FINANCE AND MINES

Palace Chambers 88 Maritana Street KALGOORLIE WA 6430

(09) 222 7238 PH (09) 335 7855 EO (09) 430 4564 FAX

(09) 222 7257 PH (090) 913 143 EO (090) 913 157 FAX

Kathleen (Kelly) Ferguson Electorate Officer

ITHE HON ERIC RIPPER, MLA SHADOW MINISTER FOR COMMUNITY DEVELOPMENT AND THE FAMILY

Judy Mathieson Electorate Officer

THE HON DAVID SMITH, MLA SHADOW ATTORNEY-GENERAL, SHADOW MINISTER FOR CORRECTIVE SERVICES, JUSTICE AND THE SOUTH WEST

Shop 8, Crosslands Shopping Centre (09) 222 7319 PH

Brittain Road (097) 218 299 EO

BUNBURY WA 6230 (097) 218 887 FAX

Tanya Bell Electorate Officer

Luella Jenkins Asst Electorate Officer

BILL THOMAS, MLA SHADOW MINISTER FOR WATER RESOURCES AND SCIENCE & TECHNOLOGY

250 Rockingham Road SPEARWOOD WA 6163

Helena Ball

(09) 222 7243 PH (09) 418 4114 EO (09) 434 1818 FAX

Electorate Officer

THE HON JUDYTH WATSON, MLA

SHADOW MINISTER FOR DISABILITY SERVICES, CONSUMER AFFAIRS AND WOMEN'S INTERESTS

Unit 2, 1353 Albany Highway (09) 222 7418 PH

CANNINGTON WA 6107 (09) 458 9655 EO

(09) 451 4354 FAX

Karen Davidson Electorate Officer

- 78 -

I

STATE CAUCUS SECRETARIES I

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY NEW SOUTH WALES David Lamont, MLA Tony Aquilina, MP

Secretary to Caucus Secretary to Caucus

1 Constitution Avenue Parliament House

CANBERRA ACT 2601 SYDNEY NSW 2000

(06) 205 0144 EO (02) 230 2414 PH

(02) 833 1122 EO

NORTHERN TERRITORY QUEENSLAND

Neil Bell MLA Laurel Power, MLA

Chairman of Caucus Secretary to Caucus

Legislative Assembly Parliament House

DARWIN NT 5700 BRISBANE OLD 4000

PH (089) 461 473 (07) 226 7514 PH

EO (089) 529 611 (07) 343 2647 EO

SOUTH AUSTRALIA VICTORIA

John Trainer MP Ken Coghill MP

Secretary to Caucus Secretary to Caucus

Parliament House Parliament House

ADELAIDE SA 5000 MELBOURNE VIC 3002

(08) 237 9554 PH (03) 651 8760 PH

(08) 293 4257 EO (03) 742 6888 EO

TASMANIA WESTERN AUSTRALIA

Fran Bladel MHA Tom Stephens MLC

Chairman of Caucus Caucus Secretary

Parliament House Parliament House

HOBART TAS 7000 PERTH WA 6000

(002) 33 2231 PH (09) 222 7222 PH

(091) 778 044 EO

79 -

I

AUSTRALIAN COUNCIL OF TRADE UNIONS I ACTU House (03) 663 5266 PH393-397 Swanston Street (03) 663 4051 FAXMELBOURNE VIC 3000 PRESIDENT Martin Ferguson

SECRETARY Bill Kelt

ASSISTANT SECRETARIES Bill Mansfield lain Ross Jenny George

SENIOR VICE PRESIDENT Jim Maher (03) 282 0400 PH

Shop, Distributive & (03) 272 0475 FAX

Allied Employees Association 9th Floor, 53 Queen Street MELBOURNE VIC 3000

JUNIOR VICE PRESIDENTS George Campbell (02) 690 1411 PH

'Automotive Metals (02) 698 7516 FAX

Engineering Union 136 Chalmers Street SURRY HILLS NSW 2010

Greg Sword (03) 287 1850 PH

National Union of Workers (03) 287 1818 FAX 552 Victoria St NTH MELBOURNE VIC 3051

Pat Staunton (02) 550 3244 PH

NSW Nurses Association (02) 550 3667 FAX 43 Australia Street CAMPERDOWN NSW 2050

Wendy Caird (02) 334 9200 PH

Public Sector, Professional (02) 334 9250 FAX Scientific Research, Technical Communications 5th Floor, 191-199 Thomas St HAYMARKET NSW 2000

Anna Booth (02) 281 9177 PH

Textile, Clothing & Footwear (02) 281 9129 EO of Australia 3rd Floor, 64 Kippax Street SURRY HILLS NSW 2010

°yihiiiiili=^i^i ^^

^^ gARt1^ MEN

GAkBEfl^

P25

24 . Z0^4 S