Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
McGAURAN, Julian John JamesBiography for McGAURAN, Julian John James

Senator for Victoria 1987-90 and 1993-2011

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 1987 (term deemed to have begun 1.7.1987). Defeated 1990 (term ended 30.6.1990). Re-elected 1993 (term began 1.7.1993), 1998 and 2004. Defeated at general elections 2010 (term ended 30.6.2011).


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 18.8.93 to 1.5.96 and from 10.3.09 to 30.6.11.


Committee Service

Senate Standing: Scrutiny of Bills from 31.5.89 to 30.6.90; Regulations and Ordinances from 24.11.98 to 31.3.99; Selection of Bills from 30.6.99 to 3.2.06 and from 9.5.07 to 11.2.08; Privileges from 31.8.99 to 1.7.02, from 20.8.03 to 22.12.03, from 13.2.08 to 24.6.09 and from 3.2.10 to 30.6.11; Senators' Interests from 19.8.02 to 16.8.05; Library from 23.3.07 to 11.2.08; Publications from 20.6.07 to 11.2.08.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment, Recreation and the Arts from 7.10.87 to 30.6.90 and from 18.8.93 to 10.10.94; Environment, Recreation, Communications and the Arts: References Committee from 10.10.94 to 17.10.94; Legal and Constitutional Affairs from 1.7.93 to 14.7.93; Finance and Public Administration: Legislation Committee from 10.10.94 to 29.4.96 and References Committee from 2.5.96 to 1.7.96; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation Committee from 8.5.96 to 25.3.02 and from 18.11.04 to 9.2.06 and References Committee from 1.7.02 to 16.8.05 and from 14.5.09 to 30.6.11; Rural and Regional Affairs and Transport from 11.9.06 to 14.5.09; Legal and Constitutional: Legislation Committee from 12.5.99 to 30.6.99; Economics: References Committee from 2.2.10 to 30.6.11.

Senate Select: Dangers of Radioactive Waste from 23.3.95 to 29.4.96; Community Standards Relevant to the Supply of Services Utilising Electronic Technologies from 22.5.96 to 26.6.97; Superannuation from 29.5.96 to 9.11.98; Information Technologies from 1.9.97 to 9.11.98 and from 31.3.99 to 7.12.00; Socio-Economic Consequences of the National Competition Policy from 8.7.98 to 17.2.00.

Senate Estimates: C from 24.9.87 to 8.5.90; E from 12.5.94 to 10.10.94.

Joint Statutory: Corporations and Securities from 1.7.93 to 29.1.96; National Crime Authority from 31.5.96 to 1.1.03; Australian Crime Commission from 1.1.03 to 6.12.04; ASIO, ASIS and DSD from 8.9.05 to 2.12.05; Intelligence and Security from 2.12.05 to 28.3.06 and from 12.3.08 to 30.6.11.

Joint Standing: National Capital and External Territories from 31.5.96 (Chair from 27.6.96) to 30.6.99; Treaties from 14.2.02 to 1.7.02, from 9.2.06 to 11.2.08 and from 1.7.08 to 30.6.11; Parliamentary Library from 23.3.07 to 17.10.07.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to the 98th IPU Conference, Cairo, and bilateral visit to Kuwait, September 1997; 99th IPU Conference, Namibia, and bilateral visits to Zimbabwe, Angola and Mozambique, April 1998; 104th IPU Conference, Jakarta, Indonesia, and bilateral visit to Vietnam, October 2000; 112th IPU Conference, the Philippines, and bilateral visit to the Solomon Islands, March-April 2005.

Study tour, Turkey and Italy, April-May 2000; East Timor, September 2000; Indonesia, October 2000.

Member, Parliamentary Delegation to the European Institutions, Strasbourg, Belgium and Luxembourg, June 2000.

Member, Senate Legislative and General Purpose Standing Committee on Rural and Regional Affairs Legislation visit to New Zealand, May 2001.

Member, Parliamentary Delegation to Egypt, August-September 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Palau and the Federated States of Micronesia, November 2005.


Parliamentary Party Positions

National Party Whip in the Senate from 1.7.99 to 11.10.03.

Party Whip in the Senate, The Nationals from 11.10.03 to 3.2.06.

Government Deputy Whip in the Senate from 8.5.07 to 3.12.07.


Personal

Born 5.3.1957, Traralgon, Vic.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (Monash), CPA, Australian Society of Accountants.

Company director.

Board Member, Victorian Chamber of Commerce and Industry 1986-88.


Local Government Service

Councillor, Melbourne City Council 1985-88.