Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
DARGAVEL, Steven JohnBiography for DARGAVEL, Steven John

Member for Fraser (ACT)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Fraser, Australian Capital Territory at by-election 1997, vice J Langmore (resigned). Retired prior to general elections 1998.


Committee Service

Joint Standing: National Capital and External Territories from 13.2.1997 to 31.8.1998.

House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 13.2.1997 to 31.8.1998.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to the European Parliamentary Institutions, France and Belgium, April 1998.

Observer, Cambodian Election, July 1998.


Personal

Born 10.6.1966, Traralgon, Australia


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

AssocDipWelfareSt (Monash University).

Youth refuge worker.

Youth housing worker.

Employment counsellor.

Research officer for the Australian Manufacturing Workers' Union.

Organiser for the Australian Manufacturing Workers' Union, 1996.


Electorate

Name: Fraser

Location: Northern-western Canberra; it covers the Belconnen and Gungahlin areas, including the suburbs of Aranda, Bruce, Cook, Dunlop, Fraser, Giralang, Hawker, Holt, Kaleen, Latham, Mitchell, Ngunnawal, Nicholls, Palmerston and Weetangera. It also includes the town of Hall, and the southern coast district of Jervis Bay administered by the Australian Capital Territory.

Area: 295 Sq km

Electors enrolled: 65,669 (at 1.2.1997)

Industries: Retail and service industries, administration, agriculture, light industry.