Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SOWADA, Karin NicoleBiography for SOWADA, Karin Nicole

Senator for New South Wales

Australian Democrats



Parliamentary Service

Appointed by the Governor of New South Wales on 29.8.1991 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice P McLean (resigned). Defeated at general elections 1993.


Committee Service

Senate Legislative and General Purpose Standing: Employment, Education and Training from 10.10.1991 to 30.6.1993; Industry, Science and Technology from 10.10.1991 to 18.5.1993.

Joint Standing: National Capital (formerly Australian Capital Territory) from 10.10.1991 to 7.5.1992; Parliamentary Zone from 10.10.1991 to 8.2.1993; National Capital (formerly Australian Capital Territory) from 7.5.1992 to 20.5.1993; Electoral Matters from 18.5.1993 to 30.6.1993; National Capital and External Territories from 20.5.1993 to 30.6.1993.


Parliamentary Party Positions

Australian Democrats Spokesperson on the Australian Capital Territory; Education; Industry, Science and Technology; Tourism; Training; Youth from 8.10.1991 to 30.6.1993.


Party Positions

Member of the Australian Democrats from 1982.

President of the Australian Democrats Phillip Branch from 1983 to 1986.

President of the Australian Democrats Club (Sydney University), 1985.

Senior Vice-President of the Australian Democrats State Branch (NSW) from 1986 to 1987.

President of the Australian Democrats State Branch (NSW), 1987.

Treasurer of the Australian Democrats State Branch (NSW) from 1987 to 1988.

Director of the Australian Democrats Campaign Committee (NSW) from 1988 to 1990.

Member of the Australian Democrats National Executive from 1988 to 1991.


Personal

Born 1.11.1961, Sydney, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

DipAII (Australian Insurance Institute).

BA(Hons) (University of Sydney).

Archaeologist.

Insurance broker from 1980 to 1984.

Bloodstock and livestock insurance agent from 1981 to 1984.

Research Assistant in the Department of Archaeology at the University of Sydney from 1988 to 1990.