Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
BLANCHARD, Cecil AllenBiography for BLANCHARD, Cecil Allen

Member for Moore (WA)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Moore, Western Australia, 1983. Re-elected 1984 and 1987. Defeated at general elections 1990.


Parliamentary Positions

Deputy Chairman of Committees from 22.2.1985 to 19.2.1990.


Committee Service

House of Representatives Standing: House from 5.5.1983 to 8.10.1987; Parliamentary Library from 10.5.1983 to 26.10.1984; Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs (Aboriginal Affairs before 4.5.1992) from 10.5.1983 to 19.2.1990 (Chair from 19.3.1985 to 19.2.1990); Publications from 8.10.1987 to 19.2.1990.

House of Representatives Select: Aboriginal Education from 22.3.1985 to 26.11.1985 (Chair from 27.3.1985 to 26.11.1985).


Conferences, Delegations and Visits

Member, 30th CPA Conference, Douglas, Isle of Man, September-October 1984.

Leader, Parliamentary Delegation to New Zealand, June 1986.

Member, 78th IPU Conference, Bangkok, Thailand, October 1987.


Party Positions

Secretary of the Australian Labor Party South Perth Branch from 1969 to 1971.

Founding President of the Australian Labor Party South Wanneroo Branch from 1971 to 1975.

President of the Australian Labor Party Stirling Federal Electorate Council from 1976 to 1978.

Delegate to the Australian Labor Party State Executive (WA) from 1976 to 1983.

Member of the Australian Labor Party Health and Welfare Committee (WA) from 1976 to 1983.


Personal

Born 17.4.1929, London, Ireland

Died 25.10.2008


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BSocWrk (Western Australian Institute of Technology).

DipCrim (University of London).

Training and staff development officer.

Member, Australian and New Zealand Society of Criminology.

Treasurer, Australian Crime Prevention Council (WA Branch) 1979-83.

President, Civil Rehabilitation Council of WA 1982-83.


Electorate

Name: Moore

Location: Northern suburbs of Perth; following the 1989 Federal redistribution it includes the suburbs of Carine, Duncraig, Hillarys, Marmion, North Beach, Padbury, Sorrento and Wanneroo.

Area: 721 Sq km

Electors enrolled: 61,451 (at 11.11.1988)

Industries: Wheat, wool, beef cattle, crayfishing, poultry farming, vineyards, market gardening, light industry and service industries.

Includes: Moore includes the Western Australian Legislative Assembly electorates of Marmion, Wanneroo and Whitford, and parts of Balcatta and Scarborough.