Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
DARLING, Elaine ElizabethBiography for DARLING, Elaine Elizabeth

Member for Lilley (Qld)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Lilley, Queensland, 1980. Re-elected 1983, 1984, 1987 and 1990. Retired prior to general elections 1993.


Parliamentary Positions

Deputy Chairman of Committees from 21.4.83 to 19.2.90


Committee Service

Joint Statutory: Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 15.5.1990 to 8.2.1993.

House of Representatives Standing: Road Safety from 4.12.1980 to 26.10.1984 (Chair from 11.5.1983 to 26.10.1984); Transport Safety from 28.2.1985 to 5.6.1987 (Chair from 28.2.1985 to 5.6.1987); Environment, Recreation and the Arts from 16.5.1990 to 6.3.1991; Televising of the House of Representatives from 21.6.1991 to 8.2.1993; Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 7.5.1992 to 8.2.1993.


Conferences, Delegations and Visits

Member, 29th CPA Conference, Nairobi, October-November 1983

Member, 73rd IPU Conference, Lome, Togo, March 1985

Leader, Parliamentary Delegation to India and Sri Lanka, November 1986

Parliamentary Adviser, United Nations General Assembly (UNGA), New York, September-December 1988

Member, 36th CPA Conference, Harare, Zimbabwe, September 1990


Party Positions

President of the Australian Labor Party Lilley Federal Electorate Council.

Vice-President of the Australian Labor Party Nudgee Electorate Council.

President of the Australian Labor Party Banyo Northgate East Branch.


Other Positions

Member of the Australian War Memorial Council from 1983 to 1987.

Co-ordinator of the National Prices Network (Queensland Branch) from 1986.


Personal

Born 6.6.1936, Brisbane, Australia

Died 30.8.2019

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

DipEd (University of Queensland)

BA (University of Queensland)

Graduate Assistant to Director, Brisbane Kindergarten Training College

Teacher, English and secretarial skills

President, South Queensland Consumers Association 1974-83

Member, Action for World Development 1976-77

Executive Member and Secretary, Queensland Consumers Association 1978-79

Vice-President, Banyo Community Association 1978-80

Convenor, Consumer Education Advisory Committee, Australian Federation of Consumers Organisations 1979-80

Member, World Vision 1979-80

Trustee, Nudgee Kindergarten Association 1980

Patron, Northside Benevolent Committee 1980


Electorate

Description: Lilley

Location: north-eastern Brisbane; it includes the suburbs of Banyo, Boondall, Brighton, Chermside, Chermside West, Deagon, Eagle Farm, Geebung, Kedron, McDowall, Northgate, Nudgee, Nudgee Beach, Nundah, Pinkenba, Sandgate, Shorncliffe, Stafford Heights, Taigum, Virginia, Wavell Heights, Zillmere and parts of Aspley, Bridgeman Downs, Eagle Farm, Everton Park and Stafford.

Area: 147 Sq km

Electors enrolled: 106,969 (at 2.7.2016)

Industries: domestic and international airports, light and heavy engineering, sea-cargo facilities, chemical production, warehousing (civilian and military), various small industries, oil refining and storage.