Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
FORD, Frank AllenBiography for FORD, Frank Allen

Member for Dunkley (Vic)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Dunkley, Victoria, 1990. Defeated at general elections 1993.


Committee Service

Joint Statutory: Corporations and Securities from 7.3.1991 to 8.2.1993.

House of Representatives Standing: Industry, Science and Technology from 16.5.1990 to 8.2.1993.


Personal

Born 10.8.1936, Adelaide, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Engineering Company Proprietor and Managing Director.


Electorate

Name: Dunkley

Location: South-eastern outskirts of Melbourne; it includes the centres of Baxter, Carrum, Chelsea Heights, Frankston, Frankston North, Mt Eliza, Patterson Lakes and Seaford.

Area: 77 Sq km

Electors enrolled: 72,982 (at 15.2.1993)

Industries: Light industry, commercial and retail.

Includes: Dunkley includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Carrum, Frankston North and Frankston South.