Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MATHESON, Russell GlennBiography for MATHESON, Russell Glenn

Member for Macarthur (NSW)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Macarthur, New South Wales, 2010. Re-elected 2013. Defeated at general elections 2016.


Committee Service

Joint Statutory: Law Enforcement (formerly National Crime Authority from 15.6.1984 to 1.1.2003 and Australian Crime Commission from 1.1.2003 to 24.11.2010) from 25.10.2010 to 25.11.2010; Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 25.10.2010 to 9.5.2016 (Chair from 12.12.2013 to 9.5.2016); Law Enforcement (formerly National Crime Authority from 15.6.1984 to 1.1.2003 and Australian Crime Commission from 1.1.2003 to 24.11.2010) from 25.11.2010 to 9.5.2016.

Joint Standing: National Disability Insurance Scheme from 22.10.2015 to 9.5.2016.


Personal

Born 16.12.1958, Brisbane, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Certificate in Lithographic Printer Trade.

Lithographic printer from 1976 to 1985.

Police officer from 1985 to 2010.


Local Government Service

Councillor, Campbelltown City Council from 1992.

Mayor, Campbelltown City Council from 1994 to 1995.

Mayor, Campbelltown City Council from 1996 to 1997.

Mayor, Campbelltown City Council from 2001 to 2002.

Mayor, Campbelltown City Council from 2005 to 2006.

Mayor, Campbelltown City Council from 2008 to 2009.


Honours

National Medal, 19.12.2001.

NSW Police Medal 2004.

1st Clasp to the NSW Police Medal 2004.

2nd Clasp to the NSW Police Medal 2007.


Electorate

Name: Macarthur

Location: south-western outskirts of Sydney; it includes the centres of Airds, Blairmount, Bradbury, Camden, Campbelltown, Catherine Field, Claymore, Currans Hill, Denham Court, Glen Alpine, Gilead, Harrington Park, Ingleburn, Leppington, Leumeah, Menangle Park, Minto, Oran Park, Raby, Rosemeadow, St. Andrews, St. Helens Park and Wedderburn.

Area: 363 Sq km

Electors enrolled: 104,857 (at 2.7.2016)

Industries: commercial, service, small business and light industrial activities, fruit, vegetable, fodder crops and wine production.

Includes: