Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WILLIS, the Hon. HenryBiography for WILLIS, the Hon. Henry

Member for Robertson (NSW)

Anti-Socialist Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Robertson, New South Wales, 1901. Re-elected 1903 and 1906. Defeated at general elections 1910.


Parliamentary Appointments

Member of the Royal Commission on Ocean Shipping Services, 1906.


Committee Service

House of Representatives Standing: Printing from 21.2.1907 to 19.2.1910.

House of Representatives Select: Shipping Service between the Commonwealth and the United Kingdom from 7.9.1905 to 15.12.1905.


Other Positions

Justice of the Peace from 1899.


Personal

Born 6.4.1860, Port Adelaide, Australia

Died 23.2.1950, Sydney

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Pastoralist and property owner.


Local Government Service

Alderman, Hindmarsh Municipal Council from 1884 to 1886.

Mayor, Municipality of Cabramatta and Canley Vale, 1893.

Alderman, Camden Council from 1897 to 1899.

Alderman, Randwick City Council from 1899 to 1902.