Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WIGHT, Bruce McDonaldBiography for WIGHT, Bruce McDonald

Member for Lilley (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Lilley, Queensland, 1949. Re-elected 1951, 1954, 1955 and 1958. Defeated at general elections 1961.


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 18.02.1959


Committee Service

Joint Standing: Foreign Affairs from 24.5.1956 to 14.10.1958.


Personal

Born 16.6.1914, Mudgee, Australia

Died 2.2.1969


Military Service

Served as Sergeant in 2/17 Australian Infantry Battalion in the Middle East 1940 to 1943, then serving in Australia

Enlisted in 2nd AIF from 15.05.1940 to 21.02.1944, when discharged