Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
LAWRENCE, William RobertBiography for LAWRENCE, William Robert

Member for Wimmera (Vic)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Wimmera, Victoria, 1949. Re-elected 1951, 1954 and 1955. Defeated at general elections 1958.


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 23.2.1956.


Committee Service

Joint Statutory: Public Works from 18.9.1953 to 14.10.1958 (Chair from 24.10.1956 to 14.10.1958).


Personal

Born 28.7.1906, Horsham, Australia

Died 13.1.2004


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BDSc (University of Melbourne).

LDS (Royal College of Surgeons).

Dentist.