Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
PIESSE, the Hon. Frederick WilliamBiography for PIESSE, the Hon. Frederick William

Member for Tasmania (Tas)

Free Trade



Parliamentary Service

State: Elected to the Tasmanian House of Assembly for North Hobart, 1893. Resigned April 1894.

Federal: Elected to the House of Representatives for Tasmania, 1901. Died in Office, 6.3.1902.


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 1901 to 1902.


Committee Service

House of Representatives Standing: House from 5.6.1901 to 6.3.1902.

House of Representatives Select: Decimal Coinage from 6.6.1901 to 6.3.1902.


Personal

Born 10.12.1848, Hobart, Australia

Died 6.3.1902, Hobart


Local Government Service

Elected to the Tasmanian House of Assembly for North Hobart, 1893. Resigned April 1894.

Elected to the Tasmanian Legislative Council for Buckingham, 1894. Resigned 7.5.1901 following election to the House of Representatives division of Tasmania.