Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
TIMSON, Thomas Frank, MBEBiography for TIMSON, Thomas Frank, MBE

Member for Higinbotham (Vic)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Higinbotham, Victoria, 1949. Re-elected 1951, 1954, 1955 and 1958. Died in Office, 16.10.1960.


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 09.09.1953


Committee Service

Joint Standing: Foreign Affairs from 1.3.1956 to 14.10.1958.


Conferences Delegations and Visits

Leader, Delegation representing the Parliament of the Commonwealth at inauguration of Legislative Council for Papua and New Guinea, 26.11.1951

Leader, Australian Delegation to 49th Conference of the Inter-Parliamentary Union, Tokyo, 1960


Personal

Born 9.2.1909, Melbourne, Australia

Died 16.10.1960


Honours

Appointed Member of the Most Excellent Order of the British Empire, for highly meritorious service in Bougainville, 14.02.1946


Military Service

Intelligence Officer Attached to Head-quarters, 6th Australian Division in the Middle East, from 1940 to 1942

Enlisted AIF from 03.06.1940 to 27.11.1945, when discharged

Intelligence Officer Attached to Head-quarters, 9th Australian Division in the Middle East, from 1942 to 1943

Intelligence Officer Attached to Head-quarters, 7th Australian Infantry Brigade in South-West Pacific Area, from 1944 to 1945

Member, Australian Mission to South-East Asia Command, Ceylon, 1945

Promoted to rank of Major, 1945