Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
STORRER, DavidBiography for STORRER, David

Member for Bass (Tas)

Protectionist Party



Parliamentary Service

State: Elected to the Tasmanian House of Assembly for West Launceston, 1902. Resigned November 1903 to contest the House of Representatives division of Bass, Tasmania.

Federal: Elected to the House of Representatives for Bass, Tasmania, 1903. Re-elected 1906. Defeated at general elections 1910.


Parliamentary Appointments

Member of the Royal Commission on Ocean Shipping Service, 1906.

Member of the Royal Commission on Postal Services from 1908 to 1910.


Committee Service

House of Representatives Standing: Printing from 21.2.1907 to 19.2.1910.

House of Representatives Select: Electoral Act Administration from 19.5.1904 to 28.10.1904; Shipping Service between the Commonwealth and the United Kingdom from 7.9.1905 to 15.12.1905.


Personal

Born 1854, Australia

Died 13.11.1935, Launceston


Local Government Service

Alderman, Launceston City Council from 1894 to 1897.

Alderman, Launceston City Council from 1898 to 1904.

Elected to the Tasmanian House of Assembly for West Launceston, 1902. Resigned November 1903 to contest the House of Representatives division of Bass, Tasmania.

Elected to the Tasmanian House of Assembly for Launceston, 1902.

Mayor, Launceston City Council, 1903.

Alderman, Launceston City Council from 1913 to 1921.