Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MULLAN, JohnBiography for MULLAN, John

Senator for Queensland

Australian Labor Party



Parliamentary Service

State: Parliamentary Labor Party Whip until 1912.

Federal: Elected to the Senate for Queensland 1913. Re-elected 1914. Defeated at general elections 1917.


Committee Service

Senate Standing: Printing from 9.10.1914 to 1917.

Senate Select: Fitzroy Dock from 2.10.1913 to 20.11.1913; Mr Teesdale Smith's Contract?Kalgoorlie to Port Augusta Railway from 3.6.1914 to 10.6.1914.


Parliamentary Party Positions

Member of the Federal Parliamentary Australian Labor Party Executive from 15.11.1916 to 13.6.1917.


Other Positions

Founding Member of the Charters Towers Literary and Debating Society.

Organiser of the Charters Towers Miners' Union from 1905 to 1906.

Organiser of the Charters Towers Associated Workers' Union from 1912 to 1913.


Personal

Born 8.9.1871, Loughlinstown, Dublin, Ireland

Died 1.10.1941, South Brisbane

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Letter carrier, Charters Towers Post and Telegraph Department from 1891.

Managed Charters Towers money order office and savings bank.

Clerk.

Worked for Charters Towers Railway Department.


Local Government Service

Parliamentary Labor Party Whip until 1912.

Elected to the Queensland Legislative Assembly for Charters Towers, 1908. Defeated at general elections 1912.