Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SOLOMON, the Hon. Vaiben LouisBiography for SOLOMON, the Hon. Vaiben Louis

Member for South Australia (SA)

Free Trade



Parliamentary Service

State: Elected to the South Australian House of Assembly for Northern Territory, 1890. Resigned 5.3.1891.

Federal: Elected to the House of Representatives for South Australia, 1901. Contested the House of Representatives division of Boothby, 1903, following electoral redistribution (defeated).


Parliamentary Positions

Temporary Chairman of Committees from 1901 to 1903


Committee Service

House of Representatives Standing: Standing Orders from 5.6.1901; Printing from 5.6.1901.


Personal

Born 13.5.1853, Adelaide, Australia

Died 20.10.1908, Adelaide


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Entrepreneur


Local Government Service

Elected to the South Australian House of Assembly for Northern Territory, 1890. Resigned 5.3.1891.

Elected to the South Australian House of Assembly for Northern Territory, 1891. Resigned 9.5.1901 following election to the House of Representatives division of South Australia.

Premier from 30.11.1899 to 8.12.1899.

Treasurer from 30.11.1899 to 8.12.1899.