Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
KANE, John ThomasBiography for KANE, John Thomas

Senator for New South Wales

Democratic Labor Party



Parliamentary Service

Elected 1970 to fill remainder of casual vacancy in accordance with section 15 of the Constitution. Defeated at general elections 1974.


Committee Service

Senate Select: Civil Rights of Migrant Australians from 29.5.1973 to 11.4.1974.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Social Environment from 7.4.1971 to 26.8.1971; Education, Science and the Arts from 11.5.1971 to 26.8.1971; Primary and Secondary Industry and Trade from 26.8.1971 to 20.4.1972; Industry and Trade from 20.4.1972 to 26.2.1973.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Australian Delegation to the 60th Annual Conference of the Inter-Parliamentary Union, Rome, September 1972.


Party Positions

Assistant General Secretary of the Australian Labor Party State Branch (NSW).

Secretary of the Australian Labor Party Industrial Groups Committee (NSW).

General Secretary of the Democratic Labor Party State Branch (NSW) from 1956.

Secretary of the Federal Democratic Labor Party from 1957.


Personal

Born 23.7.1908, Burraga, Australia

Died 27.10.1988, Darlinghurst

Married