Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
GUTHRIE, Robert StorrieBiography for GUTHRIE, Robert Storrie

Senator for South Australia

Nationalist Party



Parliamentary Service

State: Elected to the South Australian Legislative Council for Central District, 1891. Resigned 10.11.1903.

Federal: Elected to the Senate for South Australia 1903. Re-elected 1910, 1914 and 1917. Died in Office, 20.1.1921.


Parliamentary Appointments

Member of the Royal Commission on the Navigation Bill from 1904 to 1906.


Committee Service

Senate Standing: Printing from 3.3.1904 to 18.5.1907.

Senate Select: Press Cable Service from 22.10.1909 to 4.12.1909; Fitzroy Dock from 2.10.1913 to 20.11.1913.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary party that visited England in 1911, at the invitation of the Imperial Government, on the occasion of the coronation of King George V.

Represented the Commonwealth at the International Labour Conference at Genoa, Italy, 1920.


Other Positions

Delegate to the United Trades and Labor Council (SA).


Personal

Born 17.11.1856, Partick, Scotland

Died 20.1.1921, Melbourne

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Secretary of the Federated Seamen's Union (SA) from January 1888.

President of the Maritime Labor Council from 1890.

President of the Federated Seamen's Union of Australasia.

Ship's Apprentice.

Seaman.

President of the Seamens' Union of Australia from 1906 to 1917.


State/Territory Government Service

Elected to the South Australian Legislative Council for Central District, 1891. Resigned 10.11.1903.