Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
GUTHRIE, James FrancisBiography for GUTHRIE, James Francis

Senator for Victoria

United Australia Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 1919. Re-elected 1925 and 1931. Defeated at general elections 1937.


Parliamentary Appointments

Member of the Royal Commission on National Insurance, 1923.

Member of the Australian Wool Board from 1936 to 1945.


Committee Service

Senate Standing: House from 22.7.1920 to 16.9.1929; Parliamentary Library from 1.3.1923 to 16.5.1923; Disputed Returns and Qualifications from 4.7.1923 to 30.6.1938.

Senate Select: Beam Wireless Charges, Australia to England from 21.2.1929 to 14.8.1929.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Commonwealth Delegation, Empire Parliamentary Association, South Africa, 1924.

Member, Commonwealth Delegation, Empire Parliamentary Association, for the Coronation of King George VI, England, 1937.


Other Positions

Founder of the Australian Corriedale Sheepbreeders' Association.


Personal

Born 13.9.1872, Rich Avon, Australia

Died 18.8.1958, Kangaroo Ground


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Farmer (Wool).

Office boy, Dalgety and Company.

Worked in woollen mills at Bradford and elsewhere, England.

Manager at the Geelong mills, Dalgety and Company.

Australian adviser to London board, Dalgety and Company, from 1928 till his death.