Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
GUN, Richard TownsendBiography for GUN, Richard Townsend

Member for Kingston (SA)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Kingston, South Australia, 1969. Re-elected 1972 and 1974. Defeated at general elections 1975.


Committee Service

House of Representatives Select: Pharmaceutical Benefits from 13.10.1970 to 1972; Specific Learning Difficulties from 2.12.1974 to 11.11.1975.


Conferences Delegations and Visits

Member, Australian Delegation to the Development Assistance Committee, Council of Europe, visiting Belgium, France, Turkey and Yugoslavia, January 1971

Member, Parliamentary Delegation to the People's Republic of China, June 1973

Member, Australian Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, September 1973

Member, Labor Party Delegation to East Timor, March 1975

Member, Australian Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, September 1975


Other Positions

Fellow of the Faculty of Anaesthetists, Royal Australian College of Surgeons


Personal

Born 27.5.1936, Adelaide, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

M.B.B.S (Adel)

Medical Practitioner


Electorate

Location: South western Adelaide; includes the suburbs of Glenelg, Morphett Vale, Brighton and Christies Beach.

Area: 135 Sq km

Electors enrolled: 71745 (at 25.10.1974)

Industries: Oil refining, car assembly plants, light engineering works and service industries.

Electorate: Kingston includes parts of the South Australian House of Assembly electorates of Glenelg and Substantial parts of Hanson, Brighton and Mawson.