Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SHEEHAN, James MichaelBiography for SHEEHAN, James Michael

Senator for Victoria

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Chosen by the Parliament of Victoria on 12.7.1938 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice J Barnes (deceased). Defeated at general elections 1940. Elected to the Senate for Victoria 1943. Re-elected 1949 and 1951 and 1955. Retired with the expiration of term 1962.


Committee Service

Senate Standing: Standing Orders from 27.9.1938 to 1940; Standing Orders from 20.9.1944 to 17.10.1947; Library from 5.8.1954 to 24.2.1958.

Senate Select: Constitution Alteration (Avoidance of Double Dissolution Deadlocks) Bill from 21.6.1950 to 28.11.1950; Road Safety from 14.5.1959 to 1960.


Conferences, Delegations and Visits

Leader, Australian Delegation, 1st Session, Inland Transport Committee, International Labour Organization, London, December 1945.

Member, Australian Delegation to Commonwealth Parliamentary Association Conference, London, 1961.


Party Positions

Member of the Political Labour Council.

Member of the Australian Labor Party Central Executive (Vic.) from 1930 to 1953.

Vice-President of the Australian Labor Party State Branch (Vic.) from 1938 to 1940.

President of the Australian Labor Party State Branch (Vic.) from 1940 to 1941.


Other Positions

Vice-President of the Richmond Football Club from 1940 to 1957.


Personal

Born 24.7.1885, Clinkers Hill, Castlemaine, Australia

Died 10.4.1967, Castlemaine

Not married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Employee, Victorian railways.

Worked for the Water Commission at Nyah.

Organiser, Victorian Railways' Union.

Organiser, Australian Railways' Union.

Delegate, Trades Hall Council in Melbourne.

President, Trades Hall Council from 1943 to 1944.


Local Government Service

Councillor, Castlemaine Town Council from 1951 to 1965.

Mayor, Castlemaine Town Council from 1957 to 1958.