Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SHANNON, John WallaceBiography for SHANNON, John Wallace

Senator for South Australia

Nationalist Party



Parliamentary Service

State: Elected to the South Australian House of Assembly for Yorke Peninsula, 1896.

Federal: Chosen by the Parliament of South Australia on 31.7.1912 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice W Russell (deceased). Defeated at general elections 1913. Elected to the Senate for South Australia 1914. Retired with the expiration of term 1920.


Parliamentary Positions

Chairman of Committees from 12.7.1917 to 30.6.1920.


Committee Service

Senate Standing: Printing from 9.10.1914 to 26.3.1917; Disputed Returns and Qualifications from 15.10.1914 to 26.3.1917; Standing Orders from 26.7.1917 to 30.6.1920.


Other Positions

Justice of the Peace.

Director and Chairman of the South Australian Farmers' Co-operative Union.

Member of the Primary Producers' Bank Board.


Personal

Born 28.4.1862, Moculta, Australia

Died 30.1.1926, Norwood


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Farmer.

Auctioneer.

Partner, stock and station agents, Butler, Shannon and Company from 1905.


State/Territory Government Service

Elected to the South Australian House of Assembly for Yorke Peninsula, 1896.

Elected to the South Australian House of Assembly for Wallaroo, 3.5.1902. Retired prior to general elections 1905.


Local Government Service

Member, Unley City Council.

Mayor, Maitland Council from 1902 to 1905.