Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
RAE, Arthur Edward GeorgeBiography for RAE, Arthur Edward George

Senator for (NSW)

Lang Labor Party



Parliamentary Service

State: Elected to the New South Wales Legislative Assembly for the Murrumbidgee, 1891. Defeated at general elections 1894.

Federal: Elected to the Senate for New South Wales 1910. Defeated at general elections 1914. Elected to the Senate for New South Wales 1928. Defeated at general elections 1934.


Committee Service

Senate Standing: Printing from 6.7.1910 to 1914; Printing from 28.8.1929 to 1935; Standing Orders from 10.12.1929 to 1935; Regulations and Ordinances from 17.3.1932 to 1935.

Senate Select: Case of Mr H. Chinn from 27.8.1913 to 1913; Fitzroy Dock from 2.10.1913 to 1913; Advisability or Otherwise of Establishing Standing Committees of the Senate from 5.12.1929 to 1930.


Party Positions

Member of executive, Political Labor League from 1895-1916


Other Positions

Secretary and press representative, No-Conscription Campaign


Personal

Born 14.3.1860, Christchurch, New Zealand

Died 25.11.1943, Liverpool

Widower


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Bush worker, shearer, fanner and fruit grower

Secretary, Hay Shearers' Union

President, Australian Workers' Union

Founding editor, Labor News

Founding member, executive of the Workers' Industrial Union of Australia

Journalist, Common Cause

President, Pastoral Workers' Industrial Union

General secretary, Australian Workers' Union from 1898 to 1899