Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
FERGUSON, the Hon. JohnBiography for FERGUSON, the Hon. John

Senator for Queensland

Free Trade



Parliamentary Service

State: Elected to the Queensland Legislative Assembly for Rockhampton, 1881. Resigned 5.5.1888.

Federal: Elected to the Senate for Queensland, 1901. Seat declared vacant 1903, owing to absence without leave for two months.


Committee Service

Senate Standing: House from 6.6.1901 to 6.10.1903.


Personal

Born 15.3.1830, Kenmore, Perthshire, Scotland

Died 30.3.1906, Darling Point

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Carpenter.

Builder and contractor.

Director, Walter Reid Ltd.


Local Government Service

Councillor, Rockhampton Municipal Council from 1878 to 1890.

Mayor, Rockhampton Municipal Council from 1880 to 1881.

Elected to the Queensland Legislative Assembly for Rockhampton, 1881. Resigned 5.5.1888.

Mayor, Rockhampton Municipal Council from 1882 to 1883.

Elected to the Queensland Legislative Council, 1894. Resigned 30.3.1906.