Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
FRASER, Allan DuncanBiography for FRASER, Allan Duncan

Member for Eden-Monaro (NSW)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Eden-Monaro, New South Wales, 1943. Re-elected 1946, 1949, 1951, 1954, 1955, 1958, 1961, 1963. Defeated at general elections 1966. Elected to the House of Representatives for Eden-Monaro, New South Wales, 1969. Retired prior to general elections 1972.


Committee Service

Joint Statutory: Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 5.7.1946 to 2.11.1961.

House of Representatives Standing: Printing from 14.10.1943; Privileges from 22.2.1956 to 26.11.1966; Standing Orders from 14.3.1962 to 1.11.1963; Privileges from 25.11.1969 to 2.11.1972.

House of Representatives Select: Report on the Hansard of the House of Representatives from 23.9.1954 to 1954.

Regulation Advisory Committee from 1944 to 1946 (Chair from 1944 to 1946).


Conferences Delegations and Visits

Member, Australian Delegation to 18th Session of the General Assembly of the United Nations, 1963

Parliamentary Adviser, Australian Delegation to the 27th Session of the General Assembly of the United Nations, New York, September 1972


Parliamentary Party Positions

Member of the Federal Parliamentary Australian Labor Party Executive from 1951 to 1966.


Personal

Born 18.9.1902, Carlton, Australia

Died 12.12.1977

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Journalist


Electorate

Location: Eden-Monaro; includes the cities of Goulburn and Queanbeyan and the towns of Bega, Eden, Bateman's Bay, Moruya, Milton, Cooma and Crookwell.

Area: 0 Sq km

Electors enrolled: 50779 (at 29.10.1971)

Industries: Wool growing, dairying, timber, fishing, and some secondary industry.

Electorate: Description: Rural ? semi-urban. Location: Eden-Monaro; includes the cities of Goulburn and Queanbeyan and the towns of Bega, Eden, Bateman's Bay, Moruya, Milton, Cooma and Crookwell. Electors enrolled: 50 779 (at 29.10.1971). Industries: Wool growing, dairying, timber, fishing, and some secondary industry