Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
VALLENTINE, JosephineBiography for VALLENTINE, Josephine

Senator for Western Australia

The Greens (WA) Inc



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia 1984. Re-elected 1987 and 1990. Resigned 31.1.1992.


Committee Service

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 9.10.1987 to 31.1.1992.


Conferences, Delegations and Visits

Member, 77th IPU Conference, Managua, Nicaragua, April-May 1987.

Member, Joint Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade visit to Papua New Guinea, February-March 1991.


Personal

Born 30.5.1946, Perth, Australia


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

DipEd (University of Western Australia).

GTC (Graylands Teachers' College).

BA (University of Western Australia).

Teacher.