Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
HALE, Damian FrancisBiography for HALE, Damian Francis

Member for Solomon (NT)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Solomon, Northern Territory, 2007. Defeated at general elections 2010.


Committee Service

Joint Statutory: Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 18.2.2008 to 19.7.2010; Public Works from 18.2.2008 to 28.8.2008.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 18.2.2008 to 19.7.2010.


Personal

Born 28.12.1969, Ipswich, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Trade Certificate (Grovely TAFE College)

Golf course superintendent

Australian Football League coach, Northern Territory Institute of Sport 2005-07


Honours

Northern Territory Apprentice of the Year 1991

Australian Apprentice of the Year 1991


Electorate

Description: Regional

Location: Darwin and urban fringes; it includes the cities of Darwin and Palmerston.

Area: 326 Sq km

Electors enrolled: 57641 (at 24.11.2007)

Industries: tourism, horticulture, fishing and light industry.