Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MORRIS, the Hon. Peter FrederickBiography for MORRIS, the Hon. Peter Frederick

Member for Shortland (NSW) 1972-98

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Shortland, New South Wales, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990, 1993 and 1996. Retired prior to general elections 1998.


Ministerial Appointments

Minister for Transport from 11.3.83 to 24.7.87.

Minister for Aviation from 13.12.84 to 24.7.87.

Minister for Resources from 24.7.87 to 19.1.88.

Minister for Housing and Aged Care from 19.1.88 to 15.2.88.

Minister for Transport and Communications Support from 15.2.88 to 2.9.88.

Minister for Industrial Relations from 2.9.88 to 4.4.90.

Minister Assisting the Prime Minister from 19.1.88 to 2.9.88.

Minister Assisting the Treasurer from 15.2.88 to 4.4.90.

Minister Assisting the Prime Minister for Public Service Matters from 2.9.88 to 4.4.90.


Committee Service

House of Representatives Standing: Publications from 1.3.73 to 11.4.74; Environment and Conservation from 18.7.74 to 11.11.75; Library from 1.3.78 to 19.9.80; Road Safety from 4.10.77 to 4.2.83; Expenditure from 14.3.78 to 4.2.83; Transport, Communications and Infrastructure from 16.5.90 (Chair from 17.5.90) to 29.1.96; Communications, Transport and Microeconomic Reform from 29.5.96 to 31.8.98.

Joint Statutory: Public Accounts from 29.8.73 to 11.11.75; National Crime Authority from 26.5.93 to 9.11.94.

Joint Standing: Parliamentary Committee System from 15.4.75 to 26.5.76.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegations to the People's Republic of China, June 1973; India, Pakistan and Iran, January-February 1974.

Member, Parliamentary Delegation studying parliamentary committee systems, Canada and United Kingdom, June-July 1975.

Official visits to USA, UK and Europe, September-October 1985; New Zealand, December 1986 and February 1987; Thailand, China, Hong Kong and Japan, March 1987; USA, April 1988; the Philippines, April 1988; Papua New Guinea, May 1988; Europe and USA, July-August 1988; USA and Geneva, June 1989.

Leader, Parliamentary Delegation to the European Institutions, Strasbourg, Luxembourg, Belgium and the Netherlands, September-October 1992.

Member, Parliamentary Delegation to UK and Germany, June 1998.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 27.1.76 to 11.3.83. Spokesman on Transport from 27.1.76 to 11.3.83.


Party Positions

Secretary, Newcastle Federal Electorate Council 1965-69.

Secretary, ALP Adamstown Branch 1970-73.

Secretary, Shortland ALP Federal Electorate Council 1971-73.

Delegate, ALP State Council (NSW) 1972-73.

Delegate, ALP Biennial Congress (NSW) 1971-73.

Member, Transport Policy Committee (NSW) 1976 and ALP National Transport Policy Committee from 1976.


Personal

Born 29.7.32 at Sydney, NSW.

Married.


Local Government Service

Alderman, Newcastle City Council 1968-74.

Chair, New Lambton Oval Board 1968-74.


Electorate

Description: Provincial.

Location: Southern Newcastle and Lake Macquarie region of New South Wales; it includes the centres of Belmont, Budgewoi, Chain Valley Bay, Charlestown, Doyalson, Eleebana, Gateshead, Gwandalan, Kahibah, Lake Munmorah, Mannering Park, Norah Head, Redhead, San Remo, Swansea and Toukley.

Area: 315 sq km (approx.).

Electors enrolled: 75 493 (at 5.2.96).

Industries: Coal mining, tourism, fishing, power stations, building, poultry farming.

State electorates: Shortland includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Charlestown, Swansea and Wyong.