Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
JACOBI, Ralph, A.M.Biography for JACOBI, Ralph, A.M.

Member for Hawker (SA)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Hawker, South Australia, 1969. Re-elected 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983 and 1984. Retired prior to general elections 1987.


Committee Service

Joint Standing: Foreign Affairs and Defence from 1.4.1976 to 26.10.1984.

House of Representatives Standing: Privileges from 3.3.1976 to 4.2.1983; Library from 1.3.1978 to 27.9.1978.


Conferences Delegations and Visits

Member, Commonwealth Parliamentary Delegations to the Australian Constitutional Conventions, Sydney, September 1973

Member, Commonwealth Parliamentary Delegations to the Australian Constitutional Conventions, Melbourne, September 1975

Member, Commonwealth Parliamentary Delegations to the Australian Constitutional Conventions, Hobart, October 1976

Member, CPA Delegation, Canada, June 1976

Member, Parliamentary Delegation to United States, June-July 1976

Member, IPU Spring Meeting, Helsinki, April 1983

Leader, 70th IPU Conference, Seoul, October 1983

Leader, 71st IPU Conference, Geneva, April 1984

Leader, 72nd IPU Conference, Geneva, September 1984

Attended Council of Europe, Strasbourg, October 1984


Personal

Born 4.12.1928, Keswick, Australia

Died 15.1.2002

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

Secretary


Honours

Appointed Member of the Order of Australia, 08.06.1987


Electorate

Location: South-western Adelaide; following the 1984 Federal redistribution includes the suburbs of Ascot Park, Clarence Park, Edwardstown, Everard Park, Glenelg, Glengowrie, Marion, Mitchell Park, Morphettville, North Brighton, Novar Gardens and Warradale, and parts of Plympton.

Area: 45 Sq km

Electors enrolled: 71984 (at 1.12.1984)

Industries: Car assembly plants, rubber mills, light engineering and construction works and service industries.

Electorate: Hawker includes the South Australian House of Assembly electorate of Morphett, and parts of Hayward, Mitcham, Mitchell, Unley and Walsh.