Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WILKIE, Andrew DamienBiography for WILKIE, Andrew Damien

Member for Denison (Tas)

Independent



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Denison, Tasmania, 2010. Re-elected 2013 and 2016.


Committee Service

Joint Statutory: Intelligence and Security from 18.11.2010 to 5.8.2013.

Joint Select: Gambling Reform from 21.10.2010 to 24.6.2013; Australia Fund Establishment from 2.10.2014 to 25.6.2015.


Personal

Born 8.11.1961, Tamworth, Australia


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

B.A (UNSW)

Graduate Diploma of Management

Graduate Diploma of Defence Studies

Australian Army 1980-2001

Manager, Training Solutions, Raytheon Australia 2000-01

Manager, Strategic Pursuits, Raytheon Australia 2001

Senior Strategic Analyst, Office of National Assessments 2001-02

Senior Transnational Issues Analyst, Office of National Assessments 2002-03

Writer 2003-08

Small business owner 2008-10


Publications

Axis of deceit, Black Inc., Melbourne: 2004

Axis of deceit, revised edition, Black Inc., Melbourne: 2010


Military Service

Cadet, Royal Military College of Australia, Duntroon 1980-84

Infantry Officer, Australian Army 1984-2001


Electorate

Description: Inner Metropolitan

Location: it includes the City of Hobart and environs, the City of Glenorchy and parts of the Kingborough municipality.

Area: 289 Sq km

Electors enrolled: 73963 (at 2.7.2016)

Industries: banking and retail, chocolate and confectionery, catamaran construction, brewery, zinc works, food and timber processing, heavy transport, wholesale trade, engineering works, glass products and port facilities.