Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
HAMMOND, Celia MonicaBiography for HAMMOND, Celia Monica

Member for Curtin (WA)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Curtin, Western Australia, 2019.


Committee Service

Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 4.7.2019 to 15.2.2021; Human Rights from 4.7.2019; Intelligence and Security from 3.2.2021.

Joint Select: Implementation of the National Redress Scheme from 10.2.2020.

House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 4.7.2019; Indigenous Affairs from 4.7.2019; Economics from 27.8.2020.


Personal

Born 22.11.1968, Northam, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

LLB(Hons) (University of Western Australia).

LLM (University of Western Australia).

Solicitor from 1992 to 1994.

Legal Academic from 1994 to 2003.

Legal Counsel from 2003 to 2008.

University Vice Chancellor from 2008 to 2019.


Honours

Honorary Doctorate from the University of Portland, 2017.


Electorate

Name: Curtin

Location: Curtin covers an area west of Perth, bordered by the Indian Ocean in the west and the Swan River in the south. The suburbs include Churchlands, City Beach, Claremont, Cottesloe, Crawley, Daglish, Dalkeith, Doubleview, Floreat, Glendalough, Herdsman, Innaloo, Jolimont, Karrakatta, Karrinyup (part), Mount Claremont, Mosman Park, Osborne Park (part), Nedlands, Peppermint Grove, Scarborough (part), Shenton Park, Swanbourne, Subiaco, West Leederville, Wembley, Wembley Downs and Woodlands.

Area: 98 Sq km

Electors enrolled: 100,422 (at 11.6.2019)

Industries: Industries include medical, education, retail, recreation, light industrial, professional services, commercial, and hospitality.