Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
VAN, David AllanBiography for VAN, David Allan

Senator for Victoria

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 2019.


Committee Service

Senate Standing: Senators' Interests from 2.7.2019.

Senate Select: Foreign Interference through Social Media from 5.12.2019.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment and Communications: Legislation from 2.7.2019; Legal and Constitutional Affairs: Legislation from 2.7.2019 to 14.10.2019; Legal and Constitutional Affairs: Legislation from 3.2.2021.

Joint Statutory: Human Rights from 2.7.2019 to 15.10.2019.

Joint Standing: Trade and Investment Growth from 22.7.2019.


Party Positions

Vice Chairman of the Macnamara/Melbourne Ports Federal Electorate Council from 2015 to 2016.

Chairman of the Liberal Party Macnamara/Melbourne Ports Federal Electorate Council from 2016 to 2018.

Chairman of the Liberal Party Albert Park State Electorate Council from 2016 to 2017.

Membership and Branch Development Officer for the Liberal Party Macnamara/Melbourne Ports Federal Electorate Council from 2016 to 2017.

Vice President of the Liberal Party Albert Park/South Melbourne Branch (Vic.) from 2017 to 2019.

Chairman of the Liberal Party Macnamara/Melbourne Ports Federal Electorate Council from 2018 to 2019.


Personal

Born 14.11.1964, Melbourne, Australia


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

(MA(IR)) (Monash University).

BAppSc (University of Melbourne).

(DipInvRel) (Australian Investor Relations Association).

Public Affairs Consultant from 1995 to 2019.