Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
MCMAHON, Samantha (Sam) JaneBiography for MCMAHON, Samantha (Sam) Jane

Senator for Northern Territory

Country Liberal Party (Northern Territory)



Parliamentary Service

Elected to the Senate for the Northern Territory 2019.


Committee Service

Senate Standing: Publications from 2.7.2019.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment and Communications: Legislation from 2.7.2019; Environment and Communications: References from 2.7.2019.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 22.7.2019; National Capital and External Territories from 22.7.2019; Northern Australia from 22.7.2019 to 18.6.2020.

Joint Select: Road Safety from 11.11.2019 to 9.11.2020.


Party Positions

Chair of the Country Liberal Party Katherine Branch (NT) from 2016.


Personal

Born 11.12.1967, Sydney, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BVSc (University of Queensland).

Veterinary Surgeon from 1989 to 2019.


Honours

Centenary Medal, 2001.

Telstra Business Women's Award (NT), 2001.

Australian Veterinary Association Meritorious Service Award, 2014. .

Telstra Business Award, 2017.