Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
ROBERTS, Malcolm IeuanBiography for ROBERTS, Malcolm Ieuan

Senator for Queensland

Pauline Hanson's One Nation



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Queensland 2016. Election ruled void 27.10.2017 under section 44 of the Constitution; ruled ineligible from 2.7.2016. Elected to the Senate for Queensland 2019.


Committee Service

Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Public Administration: Legislation served from 4.7.2019 to present; Finance and Public Administration: References served from 4.7.2019 to present

Senate Select: Resilience of Electricity Infrastructure in a Warming World served from 13.10.2016 to 7.4.2017; Lending to Primary Production Customers served as Chair from 20.3.2017 to 27.10.2017; Effectiveness of the Australian Government's Northern Australia Agenda served from 22.7.2019 to 28.4.2021


Parliamentary Party Positions

Pauline Hanson's One Nation Acting Whip from 18.10.2021 to 21.10.2021.


Other Positions

Chair of the Brisbane Montessori School from 1999 to 2003.


Personal

Born 3.5.1955, Disergarh, India

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BEng(Mech)(Hons) (University of Queensland).

MBA (University of Chicago).

Vineyard labourer, 1973.

Coal face miner underground from 1977 to 1979.

Mining engineer from 1979 to 1983.

Mine manager from 1983 to 1988.

General manager from 1990 to 1993.

Investigating climate claims from 2008.


Publications

Various reports, a selection are at www.conscious.com.au .