Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
STEGGALL, Zali, OAMBiography for STEGGALL, Zali, OAM

Member for Warringah (NSW)

Independent



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Warringah, New South Wales, 2019. Re-elected 2022.


Committee Service

House of Representatives Standing: Environment and Energy served from 22.7.2019 to 11.4.2022; Climate Change, Energy, Environment and Water served from 1.8.2022 to present

Joint Select: Australia's Family Law System served from 14.10.2019 to 22.11.2021


Personal

Born: 16.4.1974, Manly, Australia

Gender: Female

Marital Status: Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BA (Media & Comms) (Griffith University).

DipLaw (Legal Practitioners Admission Board).

Professional Athlete (Alpine Skiing) from 1990 to 2002.

Barrister from 2008 to 2019.


Honours

Member of the Sports Australia Hall of Fame.

Awarded a Medal of the Order of Australia, 2007.


Electorate

Name: Warringah

Location: Warringah covers an area from Neutral Bay, Mosman and Manly in the south to Curl Curl and Frenchs Forest (part) in the north. Bound by Middle Harbour, Military Road, Falcon Street, Bent Street, Forsyth Park, Montpelier Street, Eaton Street, Rawson Street, Kurraba Road, Anderson Park and Neutral Bay in the west. The main suburbs include Allambie Heights, Balgowlah, Brookvale, Cremorne Point, Curl Curl, Fairlight, Forestville (part), Frenchs Forest (part), Killarney Heights, Manly, Manly Vale, Mosman, Netural Bay, Queenscliff and Seaforth.

Area: 68 Sq km

Electors enrolled: 104,995 (at 7.6.2019)

Industries: Manufacturing; construction; retail; professional, scientific and technical services; health care and social assistance; service and leisure industries.