Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SMYTH, Laura MaryBiography for SMYTH, Laura Mary

Member for La Trobe (Vic)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for La Trobe, Victoria, 2010. Defeated at general elections 2013.


Committee Service

Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 25.10.2010 to 5.8.2013; Public Accounts and Audit from 25.10.2010 to 5.8.2013.

House of Representatives Standing: Social Policy and Legal Affairs from 25.10.2010 to 5.8.2013; Privileges and Members' Interests from 21.8.2012 to 5.8.2013.


Party Positions

Member of the Australian Labor Party Administrative Committee (Vic.).

Member of the Australian Labor Party Rules Revision Committee (Vic.).

Delegate of the Australian Labor Party National Conference.

Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Vic.).

Member of the Australian Labor Party Economics Policy Committee (Vic.).

Secretary of the Australian Labor Party Youth Policy Committee (Vic.).


Personal

Born 12.11.1976, Belfast, Northern Ireland

Partner


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BSc (Monash University).

LLM (University of Melbourne).

LLB(Hons) (Monash University).

Solicitor.


Electorate

Name: La Trobe

Location: eastern outskirts of Melbourne covering the Dandenong Ranges; it includes the suburbs of Beaconsfield, Belgrave, Cockatoo, Officer, Sassafras and Upwey, and parts of Berwick, Boronia, Emerald, Ferntree Gully, Gembrook, Narre Warren North, Olinda and Pakenham.

Area: 588 Sq km

Electors enrolled: 97,960 (at 21.8.2010)

Industries: household products, car accessories and other light industries.

Includes: La Trobe includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Bass, Bayswater, Ferntree Gully, Gembrook, Monbulk, Narre Warren North and Narre Warren South.